Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Prawo / Skarga do Europejskiego Trybunalu Praw Człowieka               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Skarga do Europejskiego Trybunalu Praw Człowieka 

29-11-2005

  Autor: M.Ś.

Europejska Konwencja Praw Człowieka określa niezbywalne prawa i wolności, na które każdy z nas może się powołać. Traktat ten zobowiązuje państwa, które są jego podmiotami do przestrzegania założeń w nim zawartych.

 

 

Europejska Konwencja Praw Człowieka określa niezbywalne prawa i wolności, na które każdy z nas może się powołać. Traktat ten zobowiązuje państwa, które są jego podmiotami do przestrzegania założeń w nim zawartych. W razie naruszenia tych przepisów i protokołów dodatkowych, oraz zajścia koniecznych przesłanek możemy dochodzić swoich praw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.


Wystąpić ze skargą zgodnie z art. 34 Konwencji może "... każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez państwo praw zawartych w Konwencji lub jej Protokołach." Wnioskodawcą powinna być osoba, której skarga dotyczy. Oczywiście mamy do czynienia z różnymi trudnościami uniemożliwiającymi osobiste wniesienie skargi, wtedy zastąpić daną osobę może członek rodziny, kurator, lub opiekun. Wyjątkiem od tej zasady jest śmierć wnioskodawcy, a gdy skarga już została przyjęta do rozpatrzenia wtedy skargę mogą popierać jego rodzice, dzieci, lub małżonek.


Koniecznych przesłanek, aby skarga została przyjęta do rozpatrzenia jest kilka:

- Trybunał nie zajmuje się odwołaniami od wyroków, do kompetencji należy rozstrzyganie o tym jakie prawa zostały złamane.

- Skarga musi dotyczyć czynów, decyzji i faktów, które nastąpiły po 30 kwietnia 1993 r. Zaskarżyć można jedynie sprawy należące do kompetencji organów państwowych, samorządowych, lub wymiaru sprawiedliwości. (Wyjątkowo inne podmioty wykonujące zadania zlecone przez administracje państwową)

- Powinna zostać wniesiona dopiero po wykorzystaniu wszystkich dostępnych środków odwoławczych.

- Skarżący może wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji, będącej podstawą do wystąpienia ze skargą.

- Skarga też nie może być anonimowa.Skarga może być napisana w języku polskim i powinna zawierać: krótkie przedstawienie sprawy; określenie które prawa, lub wolności zostały naruszone; informacje o wykorzystanych środkach odwoławczych; kopie decyzji jakie zostały wydane w tej sprawie. Jeżeli konkretne prawo zostało złamane i następujące przesłanki zostały spełnione, możemy złożyć skargę na adres:

The Registrar European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl