Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Prawo / Władza rodzicielska               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Władza rodzicielska 

23-01-2006

  Autor: A. Szczęsny

Wiele się ostatnio słyszy o maltretowanych dzieciach- niczemu zresztą niewinnych. Ofiarami przemocy w rodzinie są nie tylko nastolatkowie , ale nawet już kilkumiesięczne dzieci. To nie do pomyślenia co się dzieje: matki, ojcowie...lista jest długa osób, które nadużywają swojej władzy.

 

 

Czasami sprawcami są osoby, które wcale jej nie mają jak na przykład: konkubenci, przypadkowe osoby. Mało powiedziane "nadużywają"- powodują nieraz stałe kalectwo dzieci albo w najgorszym przypadku śmierć! Jak się ma do tego wszystkiego pomysł wypłacania "becikowego" najbiedniejszym matkom? Moim zdaniem znajdzie się wiele osób, które połakomią się na tak łatwe pieniądze, nie zważając na to, iż dziecko nie może być towarem przetargowym. przecież już zdarzają się przypadki porzucania dzieci, może być ich jeszcze więcej! Skoro w chwili obecnej nie jest szanowane dziecko jako największy dar, jaki może spotkać rodziców, to dlaczego ma tak być w przyszłości?

Wróćmy do kwestii władzy rodzicielskiej, bo tym chciałam się tu zająć. Jest to pojecie prawne, które oznacza ogół praw i obowiązków rodziców względem osoby i majątku dziecka. Celem jej jest zapewnienie dziecku należytej pieczy i ochrony jego interesów. Powstaje z chwilą urodzenia dziecka i ustaje w momencie uzyskania przez nie pełnoletności. Wcześniejsze ustanie władzy rodzicielskiej może być spowodowane np. śmiercią dziecka lub pozbawieniem rodziców władzy rodzicielskiej przez sąd. Treść władzy rodzicielskiej obejmuje trzy elementy: pieczę nad osobą dziecka, zarząd majątkiem dziecka oraz reprezentowanie go.
Piecza nad osobą dziecka to obowiązki i uprawnienia w zakresie wychowania dziecka, kierowanie nim zważywszy na małe doświadczenie życiowe dziecka, a także zapewnienie mu odpowiednich warunków egzystencji i bezpieczeństwa.
Zarządem rodziców jest objęty cały majątek dziecka, z wyjątkiem jego ewentualnych zarobków i przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku, a także nabytych w drodze darowizny lub dziedziczenia, jeżeli spadkodawca/darczyńca życzył sobie wyłączenia zarządu rodziców.

Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. W ramach tego przedstawicielstwa rodzice mogą dokonywać czynności prawnych w imieniu dziecka oraz czynności procesowych w postępowaniu sądowym i administracyjnym. Nie mogą reprezentować dziecka w czynnościach prawnych między pozostałymi swymi dziećmi, a także między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem (ojczymem, macochą dziecka). Rodzice nie mogą dokonywać w imieniu dziecka czynności o charakterze ściśle osobistym np. zawrzeć małżeństwa, zawrzeć umowy o prace. W przypadku gdy żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, sąd opiekuńczy ustanawia kuratora w celu przejściowego strzeżenia interesów małoletniego.

Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka oraz interes społeczny. Zasadą jest osobiste wykonywanie władzy przez rodziców jednak z ważnych powodów rodzice mogą wyręczyć się innymi osobami, np. korzystając z pomocy dziadków przejściowo zajmujących się dzieckiem.

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej może nastąpić gdy zachodzi niemożność jej wykonywania z powodu trwałej przeszkody (np. wyjazd rodziców na stałe za granice albo gdy jest ona niewłaściwie wykonywana (rodzice nadużywają swej władzy lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka. Sąd opiekuńczy może w razie przemijającej przeszkody zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej, a po ustaniu przeszkody zawieszenie uchylić. Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy powinien wydać odpowiednie zarządzenie zwężające atrybuty władzy rodzicielskiej. 

Tak wygląda aspekt prawny władzy rodzicielskiej. Lecz medal ma dwie strony. Co z tego wynika? Dzieci, które znalazły się w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej teoretycznie mają zapewnione dobre warunki bytowe, ale co z ich beztroskim dzieciństwem na łonie rodziny, wśród rodzeństwa. Przez to, że ich rodzice z różnych powodów nie zapewnili im właściwej opieki często muszą szybko dorosnąć by samemu się zatroszczyć o siebie.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

 

(~JM, 20-01-2008 12:52)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl