Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Prezydent Gruzji wkrótce ustąpi. Zmierzch boga               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
02-06-2011

 

17-02-2011

 

03-02-2011

  Kolejne zamieszki w Egipcie

28-06-2010

 

16-05-2010

 

24-04-2010

 

17-04-2010

 

+ zobacz więcej

Prezydent Gruzji wkrótce ustąpi. Zmierzch boga 

12-11-2007

  Autor: Piotr Trzaskowski
Mniej niż cztery lata temu Micheil Saakszwili był bohaterem. Przywódca pokojowego przewrotu nazwanego „rewolucją róż” w najbardziej demokratycznych wyborach prezydenckich w historii państwa zdobył 96 proc. głosów. W Gruzji takiego kredytu zaufania nie dostał od dawna nikt. To go zgubiło. Pewny swego i zapatrzony w misję poprowadzenia kraju na Zachód nie słuchał słów krytyki ze strony inteligencji i organizacji pozarządowych. Nie krył też pogardy dla słabej opozycji. Przekonanie, że każde wystąpienie przeciw jego planom ma źródło we wrogiej mu Moskwie, popchnęło go do kroków, których nie powinien był uczynić.

 

 

W walce o miejsce Gruzji w Europie zapomniał o wartościach, które ta reprezentuje. Użył siły przeciw pokojowym demonstrantom, zamknął opozycyjne stacje telewizyjne, a w końcu wyprowadził wojsko na ulice. Niezależnie od tego czy podejrzenia o udział Rosji w niedawnych protestach okażą się prawdą nie powinien był tego robić. Błędów tych wystrzegł się poprzednik Saakaszwilego na stanowisku prezydenta, Eduard Szewardnadze. Pomny bratobójczych walk w Gruzji początku lat 90., pod naciskiem „rewolcji róż” pokojowo oddał władzę. Granic tych nie przekroczył również, Leonid Kuczma w trakcie ukraińskiej „pomarańczowej rewolucji” w 2004 r., kiedy kamery opozycyjnego Kanału 5 filmowały zmagania aż do momentu porażki obozu władzy.
 
Środki zastosowane przez Saakaszwilego potępiło nawet NATO. Dopiero wtedy przyznał się do błędu i w telewizyjnym przemówieniu zapowiedział przedterminowe wybory prezydenckie. Zbyt późno, czar bohatera prysł. Zgodnie z konstytucją dymisję złoży 45 dni przed przewidzianym na piątego stycznia głosowaniem. Będzie to 22 listopada, czwarta rocznica zwycięstwa „rewolucji róż”, kiedy demonstranci pod przywództwem Saakaszwilego wdarli się do parlamentu i zapoczątkowali najbardziej demokratyczny okres w historii Gruzji.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl