Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / \"Przedsiębiorca ma myśleć o swoim biznesie, a nie o tym jak państwo mu w tym przeszkadza\"               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
25-09-2006

 

03-09-2008

 

28-10-2007

  Sarkozy wspiera Kadafiego

04-09-2007

  Wyznania Aleksandra Gudzowatego

17-02-2007

  Gala BCC

01-11-2006

 

27-10-2006

 

+ zobacz więcej

"Przedsiębiorca ma myśleć o swoim biznesie, a nie o tym jak państwo mu w tym przeszkadza" 

27-11-2007

  Autor: Arkadiusz Szymczyk
„Jeśli będzie stały wzrost i poprawa warunków do życia, to Polacy będą chcieli wracać i zakładać rodziny u nas” – mówi w wywiadzie dla portalu e-polityka.pl poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Gut Mostowy*.

 

 

Arkadiusz Szymczyk: Co jest według Pana posła najważniejsze w programie gospodarczym PO?

Andrzej Gut Mostowy: Sztandarowym działaniem gabinetu Donalda Tuska jest uproszczenie przepisów gospodarczych. Ma się żyć lepiej przedsiębiorcą i wszystkim obywatelom. Można oczywiście iść drogą obniżania podatków, ale w moim przekonaniu sprawą zasadniczą jest zmiana przepisów tak, aby właściciele firm nie byli ograniczani przez państwo w swoim działaniu. Przykładem jest sławny podatek VAT na usługi gastronomiczne. Według większości musi być od nowego roku podniesiony, bo tego wymaga od nas Unia Europejska. Nie jest jednak do końca prawda, ponieważ możemy jeszcze pewien czas zwlekać z tą podwyżką i mam nadzieję, że uda się zostawić podatek na tym poziomie co jest. Reasumując, należy robić wszystko, aby uwalniać energię Polaków. Przedsiębiorca ma myśleć o swoim biznesie, o konkurowaniu, a nie o tym jak państwo mu w tym przeszkadza.

W swoim expose premier Tusk mówił o stopniowym obniżaniu podatków. Na czym ma to polegać?

Budżet opiera się w dużej mierze na podatkach i nie da się szybko obniżyć ich, bo doprowadziłoby to do destabilizacji finanse państwa. Lepsze są działania, które likwidują ukryte koszty podatkowe dla obywateli. Wraz z tymi działaniami powinny iść powolne obniżki podatków, ale w stopniu takim, aby nie zachwiać budżetem. Jeśli przedsiębiorca zobaczy stały trend obniżania wysokości danin, to będzie mu łatwiej planować rentowność własnej firmy.

Premier Tusk obiecywał, że Polacy szybko będą wracać z zagranicy do Polski? Jak będzie to realizowane? I kiedy zaczną się te masowe powroty?

Takie zapowiedzi są w pełni realne. Wystarczy popatrzeć na przykład Irlandii, która miała kilkanaście lat temu podobne problemy jak my a teraz większość Irlandczyków mieszka w swoim kraju. My możemy Polaków z emigracji zarobkowej ściągnąć do Polski tylko wtedy, gdy zobaczą oni, że u nas godne wynagrodzenie i stabilne funkcjonowanie państwa, są codziennością. Nie mamy złudzeń, że w ciągu kilkunastu lat dogonimy najlepsze kraje Unii pod względem płac. Jednak jeśli będzie stały wzrost i poprawa warunków do życia, to Polacy będą chcieli wracać i zakładać rodziny u nas a nie na przykład w Anglii. Oczywiście nie sposób ocenić dokładnego czasu kiedy te powroty nastąpią, bo zależy to w dużej mierze od decyzji samych obywateli. Jednak ten rząd na pewno będzie robił wszystko, aby emigranci widzieli, że w naszym kraju sytuacja idzie ku lepszemu.

Pomówmy o tym co rząd Tuska zrobi dla pracowników?

Bardzo ważną zapowiedzią premiera Tuska podczas expose była informacja o działaniach w celu poprawy sytuacji pracowników sfery budżetowej. Rozwój gospodarczy kształtuje się na zrównoważonych warunkach współpracy pracodawcy i pracownika. Mam tu na myśli zwłaszcza sferę budżetową, w której płace rosną zdecydowanie wolniej niż w sferze usługowej. Oczywiście pojawia się pytanie skąd na podwyżki pieniądze. Rozwiązaniem jest szukanie oszczędności w budżecie a na pewno takowe są w administracji rządowej i to o całkiem pokaźnej sumie.

Co zdaniem Pana sprawiło, że Polska stała się w ostatnich latach jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystyki państw świata?

Jest to na pewno temat złożony. Niewątpliwie dużą rolę odgrywa promocja naszego kraju. Mogę posłużyć się przykładem Małopolskiej Organizacji Turystycznej (MOT- przyp. red.), która skutecznie reklamuje Kraków oraz cały region Małopolski w wielu miejscach świata. Dodatkowo przy wykorzystaniu funduszy z UE, jesteśmy w stanie stale polepszać infrastrukturę i swoją ofertę turystyczną. Należy także pamiętać, że Polska jest uznawana za bardzo bezpieczny kraj a to przyciąga wielu turystów w wieku średnim i starszym. W ostatnich latach odwiedza nasz kraj wielu turystów z terenów byłego ZSRR. Przypomnę, że Ukraińcy i Rosjanie masowo przyjeżdżają do Zakopanego. Ostatnio doszło aż do blokady polskich konsulatów na Ukrainie, które nie były w stanie na bieżąco wydawać wiz. Dopiero interwencja w MSZ pozwoliła na zlikwidowanie problemu i w tym roku do Zakopanego przyjedzie około 50 tysięcy Ukraińców, którzy zostawią około 50 milionów dolarów w naszym kraju.

Przedstawił Pan Kraków jako przykład. Czy jednak nie obawia się Pan, że Polska stanie się krajem atrakcyjnym pod względem możliwości rozrywki i niekontrolowanej zabawy a turysta nie zwróci uwagi na nasze krajobrazy i dziedzictwa kulturowe?

Takie odczucia oczywiście pojawiają się m.in. wśród mieszkańców Krakowa. Rzeczywiście wieczorami widać tam czasem wręcz nachalnie zachowujące się grupy turystów. Nie jest to jednak pełna rzeczywistość. MOT realizuje od paru lat badania na grupie 6 tysięcy turystów odwiedzających Małopolskę. Wynika z nich, że zdecydowana większość z nich stawia na walory krajobrazowe i kulturowe. Podkreślają oni, że przyjeżdżają do Polski, aby pozwiedzać i poznać nasz kraj a nie koniecznie z powodu możliwości dobrej zabawy.

Panie pośle na Podhala bardzo żywa dyskusja toczy się wokół tematu rozbudowy popularnej „zakopianki”, czyli drogi Kraków- Zakopane. Ten temat zapewne interesuje wielu Polaków, którzy chcą odpoczywać w naszych Tatrach. W czym jest problem, że budowa drogi dwupasmowej do stolicy Tatr jest zagrożona?

Jak w życiu problem jest bardzo złożony. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrada przedstawiła wiele rozwiązań, ale nie są one w pełni adekwatne do podhalańskiego krajobrazu. Nie może być tak, że przez środek Poronina (turystyczna miejscowość koło Zakopanego- przyp. red.) przebiega dziewięciometrowy wiadukt, który niszczy cały krajobraz. Projektanci muszą sobie zdać sprawę, że lokalna społeczność i samorząd nie zgodzą się na zbyt daleko idącą ingerencję w środowisko. W najbliższym czasie złożę interpelację, aby nakazać projektantom takie planowanie w terenach górskich, aby rozbudowa infrastruktury nie odbywała się kosztem zniszczeń krajobrazowych. Jestem pewien, że droga powstanie i podniesie jeszcze prestiż tego terenu, który w mej opinii powoli już wygrywa konkurencję z ośrodkami sportów zimowych na Słowacji.

 

Andrzej Gut Mostowy – poseł V i VI kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej. Członek Sejmowych Komisji Gospodarki oraz Komisji Sportu i Turystyki. Zakopiańczyk, przedsiębiorca, były radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. Pełni funkcję wiceprezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

 
Rozmawiał: Arkadiusz Szymczyk, Sejm


 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

 

(~iq, 14-09-2008 13:57)

Opis:


Brak odpowiedzi na ten komentarz
+ powrót + odpowiedz
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl