POKOJOWA DEMONSTRACJA PRZECIWKO NIELEGALNEJ OKUPACJI TYBETU - Niedziela, 9 marca, Warszawa

07-03-2008

Autor: Program Tybetański

9 marca 2008 r., godz. 13 – w 49. rocznicę powstania narodowego w Tybecie, przed gmachem Ambasady ChRL w Warszawie, ul. Bonifraterska 1 Tybetańczycy i działacze na rzecz Tybetu upamiętnią 49. rocznicę powstania narodowego w Tybecie, oraz pamięć 1200 ofiar chińskiej okupacji Tybetu.

W trakcie demonstracji odczytany ogłoszony zostanie Apel o Solidarność z Tybetańczykami, którzy na 10 marca zapowiedzieli rozpoczęcie marszu z Dharamsali, siedziby Dalajlamy, do Tybetu, gdzie zamierzają dotrzeć w trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Zaplanowano odegranie hymnu tybetańskiego oraz przemówienia zaproszonych gości.
 
Chiny od pół wieku nielegalnie okupują Tybet. W wyniku głodu, tortur i prześladowań zginęło ponad 1 200 000 Tybetańczyków. Obecnie Chiny prowadzą politykę kolonizacji i bezwzględnej eksploatacji ziem tybetańskich, narzucając całkowitą kontrolę nad tradycją i religią Tybetu.
 
W więzieniach znajduje się ponad setka tybetańskich więźniów politycznych zagrożonych stosowaniem tortur. Masowe inwestycje i niekontrolowany napływ ludności chińskiej zagraża unikalnemu środowisku naturalnemu Tybetu, a także stabilności ekologicznej całej Azji (w Tybecie swoje źródła mają największe rzeki Azji).
 
Dyskryminacja i niszczenie tradycji oraz chińskie osadnictwo w Tybecie prowadzą do marginalizacji Tybetańczyków i stwarzają zagrożenie dla dalszego istnienia ich wielowiekowej kultury; Tybetańczycy stają się mniejszością w swoim własnym kraju.
 
W niespełna pół roku przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet na całym świecie upominają się o pokojowe rozwiązanie sprawy Tybetu. Olimpiada jest ogromną szansą, aby dokonać historycznej zmiany i wywrzeć presję na Chiny w celu podjęcia konstruktywnych działań mających zagwarantować podstawowe prawa Tybetańczyków i doprowadzić do rozwiązania trwającego pół wieku konfliktu na drodze dialogu z Dalajlamą.
 
10 marca 1959 roku w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuchło powstanie przeciwko chińskiej okupacji, w którego następstwie Jego Świątobliwość Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, musiał szukać schronienia w Indiach, skąd do dziś podejmuje starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu. Tego dnia na całym świecie Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet podejmują działania, aby nagłośnić sytuację Tybetu i trwające przeszło 50 lat prześladowania Tybetańczyków.
 
Organizator:
Program Tybetański
Piotr Cykowski 0 604 266 997
Piotr Dynowski 0 602 884 95


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.