Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Wizyta Tuska na Ukrainie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
02-12-2009

  Dzwoni Obama do Tuska...

10-07-2009

  Tusk na Ukrainie w sprawie Euro 2012

06-04-2009

 

04-04-2009

 

13-03-2009

 

13-11-2008

  Spotkanie w Tallinie ws. Ukrainy w NATO

19-09-2008

  Delegacja polska w Kijowie

+ zobacz więcej

Wizyta Tuska na Ukrainie 

31-03-2008

  Autor: Piotr Kuspys

Wizyta Donalda Tuska na Ukrainę, chociaż była planowana od dłuższego czasu, doszła do skutku dopiero teraz. Sytuacja polityczna w Polsce oraz skoncentrowanie się nowego rządu na naprawie stosunków z Rosją odsunęły relacje z Kijowem na drugi plan. Wydaje się, że jest to stała tendencja w podejściu do spraw wschodnich ze strony Platformy Obywatelskiej.

 

 

Stąd też wizyta ta miała być przełomem, a zarazem początkiem współpracy polsko-ukraińskiej Donalda Tuska jako szefa rządu. Czy tak się stało? Chyba nie. Gdy Ukraińcy spodziewali się przyjazdu polskiego premiera do Kijowa, on tymczasem pojechał do Moskwy. Gdy z kolei Donald Tusk przyjechał na Ukrainę, strona ukraińska była zaabsorbowana przygotowaniem do wizyty Georga Busha, który odwiedzi Kijów 1 kwietnia. Niemniej jednak pobyt premiera Tuska w Kijowa okazał się owocnym. Po kilkumiesięcznych negocjacjach udało się w końcu podpisać Umowę o zasadach małego ruchu granicznego. Umowa ta umożliwi bezwizowe przekraczanie granicy przez obywateli Ukrainy, zamieszkałych w pasie przygranicznym. Polacy wciąż mogą swobodnie podróżować na Ukrainę. Uzgodniono także zasady współpracy w zakresie przygotowań do Euro 2012 poprzez podpisanie Umowy o współpracy przy organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Jest to bardzo ważny gest w kontekście coraz częściej padających słów krytyki ze strony przedstawicieli UEFA.

Podczas pobytu na Ukrainie premier Tusk potwierdził poparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Jest to ważna deklaracja polityczna, a zwłaszcza w obliczu niejasnego stanowiska państw członkowskich NATO. W kontekście jednak nikłego poparcia tej idei wśród polityków i społeczeństwa ukraińskiego poparcie to nieco traci na znaczeniu. Stąd też warto byłoby skoncentrować polskie wysiłki w tym zakresie na budowaniu pronatowskiego lobby na Ukrainie chociażby w ramach rządowego programu „Pomoc Polska”. Ukraińskie społeczeństwo, z uwagi na brak rzetelnej informacji o NATO postrzega Sojusz Północnoatlantycki jako wrogą organizację, tak jak to wpoiła propaganda radziecka. Obecnie w podobny sposób opinię na temat NATO kształtują media rosyjskie oraz opozycyjna Partia Regionów.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl