Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Azja i Pacyfik / Przyszli liderzy NATO – relacja z Young Atlanticist Summit               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
31-05-2011

  NATO przeprasza za atak

26-05-2011

  Libia chce zawieszenia broni

05-04-2011

 

31-03-2011

 

10-03-2011

  Klich o interwencji NATO w Libii

27-11-2010

 

20-11-2010

 

+ zobacz więcej

Przyszli liderzy NATO – relacja z Young Atlanticist Summit 

08-04-2008

  Autor: Karolina Szuppe

Zaledwie kilkaset metrów od Pałacu Parlamentu, głównego miejsca obrad Rady Północnoatlantyckiej podczas szczytu NATO w Bukareszcie, ponad 120 młodych liderów z 35 państw spotkało się w ramach Young Atlanticist Summit. Było to już trzeci tego rodzaju szczyt, po spotkaniach w Pradze i Istambule. Przeprowadzony w dniach 1-4 kwietnia był pełen intensywnych wrażeń, skracając czas snu uczestników do niezbędnego minimum. Zorganizowany był niemal perfekcyjnie przez Atlantic Council of the United States oraz Euro-Atlantic Council of Romania, przy współpracy z Youth Atlantic Treaty Association (YATA) oraz Romanian Intelligence Service (SRI).

 

 

Przede wszystkim Youth Atlanticist Summit miał za zadanie umożliwić młodym ludziom dyskusję ze swoimi kolegami, często z odległych od siebie państw. Od Kazachstanu do Kanady, od Polski poprzez Rosję aż po Afganistan – spektrum możliwych tematów było ogromne. Ponadto czas wypełniony był spotkaniami z przywódcami państw i rządów, począwszy od premiera Rumunii Calin Popescu Tariceanu, aż do prezydenta Gruzji, Micheila Saakaszwili. Oficjalne otwarcie szczytu, 2 kwietnia zaszczycił swoją obecnością Sekretarz Generalny NATO, Japp de Hop Scheffer. Młodzi ludzi mieli szansę zadać także nurtujące ich pytania prezydentowi Estonii, premierowi Holandii czy też ministrowi spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.
 
Ważną częścią YAS była symulacja obrad Rady Północnoatlantyckiej. Przenieśliśmy się do roku 2012, zakładając jednocześnie, że członkami sojuszu będzie Rosja, Gruzja, Armenia czy też Czarnogóra. Ministrowie spraw zagranicznych w liczbie 35 musieli zmierzyć się z kryzysem energetycznym oraz zaproponować nowe rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Dwa dni obrad Rady przyniosły nowe możliwości oraz poszerzyły nasze pole widzenia o nowe argumenty.
 
Przyszli liderzy NATO spotkali się także z prezydentem Stanów Zjednoczonych Georgem W. Bushem podczas jego porannego wystąpienia 2 kwietnia. Zaś Pierwsza Dama Laura Bush uświetniła swoją obecnością spotkanie z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzaiem. Pośród 120 młodych ludzi znalazło się ośmiu Afgańczyków (w tym dwie studentki), zwycięzców pierwszej edycji Manfred Woërner Fellowship. Nie tylko dlatego tematyka ISAF i Afganistanu była ważnym punktem programu YAS. Podczas dwóch video telekonferencji wystąpienie sekretarza generalnego, prezydenta Afganistanu oraz Pierwszej Damy były bezpośrednio transmitowane do Kabulu. Dzięki projektowi NATO Virtual Silk Highway studenci z Bukaresztu oraz Kabulu mieli taką samą możliwość zadawania pytań oraz rozmowy. Technologia pomogła przekroczyć granice i zrozumieć siebie nawzajem.
 
Young Atlanticist Summit zakończył się pełnym sukcesem. Przedstawiciele Atlantic Treaty Association (ATA) zapowiedzieli nawiązanie współpracy ze studentami z Afganistanu, a delegacje Grecji i Macedonii porozumiały się odnośnie problemów bilateralnych. Spotkanie zakończyło się wizytą w Pałacu Parlamentu w sali obrad Rady Północnoatlantyckiej. Co ważne, uczestnicy swoje wrażenia oraz komentarze umieszczali na bieżąco na stronie YAS, która ma być podstawą Young Atlanticist Network. Dyskusje toczyły się także na nieoficjalnym gruncie, wieczorami, w trakcie przerw, czy też podczas uroczystych bankietów. Szczyt się skończył, ale młodzi, przyszli liderzy nie kończą swojej pracy. Piszą, wymieniają się zdjęciami, planują kolejne spotkania. Nie było to możliwe dzięki organizatorom szczytu oraz wielkich chęciach i nadziejach drzemiącym w każdym ze 120 uczestników.
 
Karolina Szuppe
Autorka jest studentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Reprezentowała delegację Polski na YAS jako minister spraw zagranicznych.
           
Strona Young Atlanticist Summit: http://www.youngatlanticist.org

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl