Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Co z tym abonamentem?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Co z tym abonamentem? 

04-07-2008

  Autor: Marcin Małyska

Parę tygodni temu, zainteresowany sposobem naliczania opłat za abonament radiowo-telewizyjny, pokusiłem się o wystosowanie pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, także do Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

 

 

Odpowiedź jaką otrzymałem wykazywała jawne, aczkolwiek prawne, wykorzystywanie obywateli opłacających abonament radiowo-telewizyjny, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy obywatele jednak abonament opłacają ( np.bezrobotni, emeryci i renciści ). Odpowiedź KRRiT na nadesłane pismo była następująca: "Abonament radiowo-telewizyjny to opłata regulowana na rzecz TVP, niezależnie od tego czy obywatel posiada platformę cyfrową "n", Cyfrę + czy Cyfrowy Polsat". Nie zadowoliłem się jednak otrzymaną odpowiedzią, postanowiłem więc wystosować swoje pismo do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (delegatura w Siemianowicach Śląskich) odpowiedział następująco: "Sprawę opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego reguluje ustawa z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji. Zgodnie z zapisem w art. 48 ust.1 "za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe" natomiast ust.2 tegoż samego artykułu brzmi: "domniemywa się że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika", zgodnie więc z zapisem w ust.4 "opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny", z zastrzeżeniem jednak w ust.5 pkt. "niezależnie od liczby tychże odbiorników w gospodarstwie domowym".

Podsumowując: jeżeli dany obywatel posiada w swoim gospodarstwie domowym cyfrową telewizję, to ma obowiązek opłacać abonament radiowo-telewizyjny, niezależnie od powyższego. Niestety nie udało mi się uzyskać odpowiedzi pana Premiera w wyżej wymienionej kwestii. Sprawa zostanie jeszcze przeze mnie poruszona, gdyż otrzymane odpowiedzi nie rozwiały niestety moich wątpliwości.

Biorąc pod uwagę fakt, że Sejm właśnie rozpoczął pracę nad działalnością bądź brakiem działalności KRRiT, należy przypuszczać, że chce całkowicie znieść abonament radiowo-telewizyjny, określany także mianem "podatku publicznego". Los KRRiT nie jest już tak bardzo pewny jak to było kilka tygodni wcześniej, gdyż Senat także odrzucił sprawozdanie o działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oznacza to, że kadencja członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, chyba że sprawozdanie zostanie zatwierdzone przez prezydenta - wówczas los KRRiT nie będzie zagrożony na tyle, aby odwołać jej członków. Mając świadomość przynależności prezydenta do PiS, należy się spodziewać, że prezydent sprawozdanie przyjmie, co będzie oznaczało, że KRRiT nadal będzie sprawowała swoją funkcję jak dotychczas i w niezmienionym składzie.

KRRiT zwraca uwagę, że wśród najważniejszych zadań polskiej radiofonii i telewizji jest m.in. przejście na nadawanie cyfrowe, które powinno się zakończyć do 2012 roku. Do tego czasu los abonamentu jest właściwie przesądzony, chyba że przyjęta zostanie możliwość połączenia abonamentu radiowo-telewizyjnego - co także sugerowała większość obywateli - z abonamentem platformy cyfrowej. Abonament platformy cyfrowej, to opłata za odbieranie pakietu programów telewizyjnych udostępnianych drogą satelitarną, który musi opłacać każdy użytkownik korzystający z platformy cyfrowej. Do 2012 roku Polska musi uregulować sporną kwestię abonamentu TVP, w przeciwnym razie Unia Europejska ukaże nasz kraj karą finansową. Pozostaje czekać na ruch Prezydenta - oby był właściwy.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  Co z tym abonamentem?

(~Artur Janeczek, 06-07-2008 18:04)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl