Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w Europie i na świecie / Nangar Khel               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Nangar Khel 

13-07-2008

  Autor: Marcin Pieruszka

Incydent w wiosce Nangar Khel miał miejsce 16 sierpnia 2007 roku. Od tego czasu polscy żołnierze zdążyli już być w więzieniu i usłyszeć, że są kryminalistami. Młodszy chorąży Tomasz Świerad w czwartkowym wydaniu "Magazynu 24 godziny" w TVN24 mówił o amerykańskim raporcie z monitoringu prowadzonego w Nangar Khel. Zdaniem Świerady amerykański raport dowodzi, że pociski polskich żołnierzy były skierowane w stronę talibów, a nie wioski, która została ostrzelana. Dodał też, że nie był przesłuchiwany w sprawie Nangar Khel.

 

 

Prokuratura zaprzecza słowom młodszego chorążego, uważa też, że raport prawdopodobnie wcale nie istnieje i dodaje, że Świerad kłamie i był przesłuchiwany w sprawie. Pułkownik Tomasz Artymiak, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, potwierdza i by nie być gołosłownym, pokazuje podpisane przez żołnierza ksero protokołu z przesłuchania z maja tego roku. Tomasz Świerad był przesłuchiwany trzykrotnie pod groźbą odpowiedzialności karnej i ani razu nie wspomniał o meldunku z nasłuchu radiowego talibów prowadzonego przez wojska amerykańskie. Prokuratura zaprzeczyła też twierdzeniom, jakoby Amerykanie prowadzili własne śledztwo dotyczące ostrzału wioski przez polskich żołnierzy.

Prokurator Frankowski na urlop?

Zbieżność terminów (zmiany prowadzącego śledztwo i zmiany statusu stanowiska [przyp. autora]) jest zupełnie przypadkowa i nie ma nic wspólnego ze śledztwem w sprawie Nangar Khel” - oświadczył rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości Grzegorz Żurawski. Tak prokuratura tłumaczy fakt, że funkcji szefa wydziału ds. przestępczości zorganizowanej oddziału Naczelnej Prokuratury Wojskowej z siedzibą w Poznaniu nie pełni już prokurator Karol Frankowski, który prowadził śledztwo ws. Nangar Khel.

Gen. Sławomir Petelicki: mam amerykański raport ws. Nangar Khel

Prokuratura twierdziła, że nie ma amerykańskiego raportu w sprawie Nangar Khel. Ja mam dokument, który podpisał amerykański dowódca. W rejonie wioski był wcześniej amerykański patrol, który został ostrzelany” - powiedział w „Faktach po faktach” gen. Sławomir Petelicki. Z dokumentu wynika, że talibowie znajdowali się w rejonie ostrzelanej wioski przez polskich żołnierzy. W dokumencie można przeczytać: „W wiosce Nangar Khel talibowie zorganizowali bazę na potrzeby swoich operacji i zasadzek (…)”.

Gen. Sławomir Petelicki – „Te okolice ostrzelali polscy żołnierze i za to odpowiadają. Bronię naszych żołnierzy, a powinien to robić minister obrony”. Petelicki dodał, że ma poważne wątpliwości, co do przyszłości Wojska Polskiego. Według niego Bogdan Klich (szef MON) nie odpowiadał na prośbę prokuratury, która chciała uzyskać dokumenty od wywiadu USA i nagrania z rejonu wioski. Gdyby zaangażował się w to, miałby też inne dokumenty, które świadczyłyby na korzyść naszych żołnierzy.

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  tja [ 1 ]

(~rozowy z czarnym, 13-07-2008 17:22)

Opis: pewnie nie poznamy do konca wszystkich faktow. i jak to bywa nikt nie bierze za to odpowiedzialnosci, jak z reszta zawsze kiedy cos zostaje naglosnione i budzi tak skrajne emocje.. uwazam ze kazdy powinien choc na jakis czas stanac tam jako zolnierz z kalachem w reku, wtedy zroumielibysmy jak to jest.

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl