Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Postęp w sprawie morderstw w Juárez?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
23-08-2010

 

22-12-2009

  Meksyk przyjazny homoseksualistom

02-05-2009

 

30-04-2009

  Meksyk: apel o pozostanie w domach

25-04-2009

  Nowy wirus grypy atakuje w Meksyku

30-07-2007

 

18-07-2007

 

+ zobacz więcej

Postęp w sprawie morderstw w Juárez? 

28-02-2006

  Autor: Dział Zagraniczny

Biuro Specjalnego Prokuratora Federalnego Meksyku wydało końcowy raport, który dotyczy morderstw kobiet w Ciudad Juárez. Równocześnie powołano Biuro Prokuratora Specjalnego do spraw brutalnych morderstw kobiet, którym została mianowana Alicia Elena Pérez Duarte.

 

 

W czwartym raporcie oficjalnie uznano, iż w ciągu wielu lat regularnie ignorowano kwestie zapobiegania przestępstwom na kobietach oraz wymierzaniu za nie kar w mieście Ciudad Juárez, w stanie Chihuahua.

Amnesty International zgłosiła kilka zastrzeżeń dotyczących metodologii i wniosków płynących z prac Biura Prokuratora Specjalnego, które stanowi organ Urzędu Prokuratora Generalnego Republiki (Procuraduría General de la República , PGR). Dotyczą one "bagatelizowania" przez PGR skali przestępstw dokonanych na kobietach, pomimo informacji o wzrastającej liczby przypadków przemocy wobec kobiet w Ciudad Juárez. PGR tłumaczy, że osoby pragnące zwrócić uwagę na przestępczość i bezkarność stworzyły „obraz sprzeczny z rzeczywistością”.

Podstawą tych wniosków jest formalno-prawny (técnico-jurídico) przegląd dowodów opisanych w aktach sprawy, której dochodzeniem zajmuje się lokalne Biuro Stanowego Prokuratora Generalnego stanu Chihuahua od 1933 roku. Jednak według organizacji przegląd ten nie traktował dochodzenia wystarczająco wnikliwie, łącznie z ponownym przesłuchaniem świadków lub zebraniem nowych dowodów.

W wyniku przeglądu, okazało się, że 177 urzędników państwowych jest prawdopodobnie odpowiedzialnych za zaniedbania w trakcie trwania dochodzenia. Lecz żaden z tych urzędników nie został pociągnięty do odpowiedzialności przez władze kraju, gdyż przepis o przedawnieniu sprawy zadziałał na ich korzyść.

Wnioski PGR zdają się, stwierdza Amnesty International, ignorować rekomendacje organizacji międzynarodowych i krajowych, takich jak Specjalna Komisja ds. Przeciwdziałania i Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet w Ciudad Juárez. Sugestie te dotyczą zapewnień, że popełnione zbrodnie są analizowane pod względem płci ofiary. Celem tych rekomendacji jest również ustalenie, jaką rolę odgrywa płeć ofiary w motywach i przebiegu przestępstwa.

Wydaje się, że PGR stwierdził, iż jedynie przestępstwa obejmujące przemoc seksualną – stanowiące około 20% z 379 udokumentowanych zabójstw – mogą być traktowane jako przemoc na tle płci.  Przemoc domowa nie jest traktowana jako przemoc na tle płci i wydaje się, że powinna być wykluczona z kategorii przemocy na tle seksualnym. Pozostałe zabójstwa są wynikiem przemocy społecznej, zjawiska, które z zasady i bez wyjaśnień pomija płeć ofiary jako czynnik mający wpływ na zabójstwo. Organizacja uważa także, że nie doceniono roli, jaką "odgrywa atmosfera otaczająca przemoc wobec kobiet i bezkarność, która może zwiększyć liczbę popełnianych przestępstw".

Choć Amnesty International "z zadowoleniem przygląda się pracom PGR", zarzuca Prokuraturze, że nie udało się zastosować przejrzystej metodologii dotyczącej płci, ani też nie ułatwia ona dostępu do teczek sprawy, aby umożliwić dokonanie bezstronnej oceny jej pracy. 

Raport ten dowodzi także zdaniem organizacji, że federalna struktura rządu Meksyku ogranicza zdolność prawną PGRu w trakcie prowadzenia dochodzeń lub pociągania władz do odpowiedzialności. W 24 sprawach, w których PGR objęło pełną jurysdykcję, w raporcie nie wspomniano o próbach doprowadzenia sprawców przed sąd. 

Sytuacja w Ciudad Juárez jest w dalszym ciągu poważna: w  w ubiegłym roku dokonano 28 zabójstw. PGR nie zajęła się sprawami przestępstw dokonanych w mieście Chihuahua, ani też nie wszczęła ponownych systematycznych dochodzeń prawnych spraw, w których oskarżeni lub skazani za zabójstwa twierdzą, iż byli torturowani i zmuszeni do podpisania fałszywych zeznań. W raporcie PGR nie ma w istocie odwołań do tych zarzutów o tortury i znęcanie się, podkreśla on za to, że władzom Meksyku przez wiele lat nie udało się pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich winnych tych zbrodni.

W opinii Amnesty International kwestia zbrodni w Ciudad Juárez i Chihuahua jest sprawą skomplikowaną i dotyczy wielu różnych przestępstw i sprawców oraz jest spowodowana powszechnymi niepowodzeniami instytucjonalnymi w przeciwdziałaniu przestępczości i karaniu prawdziwych sprawców. 

W 2003 r., Amnesty International wydała raport pt. „Okrutne śmierci: 10 lat zaginięć i zabójstw kobiet w Ciudad Juárez i Chihuahua”, który przedstawia schemat zabójstw i porwań kobiet w Ciudad Juárez i mieście Chihuahua. Według raportu, w różnych okolicznościach zamordowano 370 kobiet, prawdopodobnie jedna trzecia z nich w wyniku przemocy na tle seksualnym. W ponad połowie spraw winni nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności, a prawidłowość procedur prawnych w dalszym ciągu budzi szereg wątpliwości, łącznie z zarzutami tortur.

Źródło: Amnesty International


 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl