Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Rząd i opozycja / Mania veto               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
Mania veto 

01-08-2008

  Autor: Piotr Firan

Utrzymane przez Sejm veto prezydenckie w sprawie ustawy medialnej wywołało wśród polityków PO stadny okrzyk niezadowolenia. Politycy partii rządzącej swoją broń wymierzyli w prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego przedstawiają jako maniaka, który w każdej ważnej dla PO sprawie mówi: VETO.

 

 

Zawetowana przez Prezydenta ustawa medialna, stała się przedmiotem targów między PO a SLD. Media szumnie donosiły o negocjacjach w sprawie odrzucenia decyzji prezydenta przez Sejm. Ostatecznie jednak politycy nie porozumieli się i decyzja prezydenta w sprawie ustawy medialnej została podtrzymana. Za utrzymaniem weta głosowało 245 posłów, przeciw było 160, a 42 wstrzymało się od głosu.

Panowie z PO obrazili się na prezydenta i postanowili przedstawić go opinii publicznej jako wetującego ustawy maniaka. W kuluarach sejmowych posłowie PiS mówią, że odrzucenie weta Platforma użyje jako dowodu na to, że prezydent Lech Kaczyński jest przeciwnikiem reform. I rzeczywiście z wypowiedzi posłów PO wynika, że prezydent to człowiek opanowany „szałem wetowania” i przeciwnik zmian. Takie stanowisko wyraził w Polskim Radiu poseł Sebastian Karpiniuk, który stwierdził ponadto że:

[…] po sześciu herbatach czterogodzinnych w Pałacu Prezydenckim pan Grzegorz Napieralski wspierany Robertem Kwiatkowskim zawarł układ postrywinowski z Lechem Kaczyńskim”.

Obrażanie prezydenta stało się w modzie. Trendy dyktuje błazen Platformy Janusz Palikot, który zgłębił domniemany problem alkoholowy Lecha Kaczyńskiego i jako wybawiciel narodu przestawił go opinii publicznej, by ta wiedziała, kogo ma za prezydenta. Zachowanie posła z Lublina niech każdy oceni sam.

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Prezydent.pl, Lech Kaczyński zawetował dotychczas 4 ustawy, dla przykładu - jego poprzednik Aleksander Kwaśniewski, przez podobny czas urzędowania, zawetował ich 9. Poprzednik Lecha Kaczyńskiego, w czasie pełnienia Urzędu Prezydenta zawetował w sumie 35 ustaw.

Wszystkie dotychczasowe weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostały podtrzymane przez Sejm, co dowodzi, że większość posłów w demokratycznym państwie zgadza się z tymi decyzjami. Szału wetowania zatem nie ma, są za to fobie PO.

Dyskredytowanie działań głowy państwa może mieć inną przyczynę. Politycy Platformy, chcą zmian w konstytucji. Mają one precyzować uprawnienia prezydenta i rządu.

Jarosław Gowin (PO) opowiada się za takimi zmianami w prawodawstwie, by umożliwić w Polsce kancelarski system władzy. Według niego prezydent powinien pełnić funkcje wyłącznie symboliczne. Jak mówi w RMF FM:

Moim zdaniem prezydent powinien być wyłaniany przez parlament i mieć uprawnienia takie symboliczno-honorowe, poza sytuacjami kryzysowymi - wtedy cała władza w ręce prezydenta[…]”.

Posłowie świadomi są, że zmiana konstytucji będzie w Polsce bardzo trudna. Potrzebna jest bezwzględna większość głosów za uchwaleniem zmian zarówno w sejmie jaki i w senacie, potrzebny jest także podpis prezydenta.

Styl, w jakim prowadzone są rozmowy miedzy poszczególnymi ugrupowaniami politycznymi, nie napawa optymizmem do jakichkolwiek zmian. Obserwując wydarzenia ostatnich tygodni, gołym okiem widać brak jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji. Szerzy się pieniactwo i każdy dba o własne interesy. Wojna trwa.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  o, takiego !

(~cenzor z Onetu, 04-08-2008 21:38)

Opis:

 

(~Domestos, 04-08-2008 20:56)

Opis:

  Nowe standardy w polityce krajowej

(~Gustaw, 02-08-2008 19:11)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl