Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Rząd i opozycja / Sondażowe alternatywy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
16-04-2009

  Instrukcje dla prezydenta

08-04-2009

 

27-03-2008

 

22-12-2007

 

01-12-2007

 

13-11-2007

 

21-06-2007

  Prezydent na szczycie w Brukseli

+ zobacz więcej

Sondażowe alternatywy 

04-08-2008

  Autor: Andrzej Gwarda

Narastający z olbrzymią szybkością oraz wielkim natężeniem konflikt na linii prezydent - rząd, jest swego rodzaju punktem odniesienia dla obecnego wizerunku polskiej sceny politycznej.

 

 

Dla większości społeczeństwa sytuacja ta staje się męcząca oraz schematyczna. Brak jakiegokolwiek zainteresowania merytorycznym załatwieniem sprawy powoduje, że skuteczna koordynacja polskiej polityki jest zwyczajnie niemożliwa.

I tak jak dwa bieguny nigdy nie połączą się w jedną całość, tak dwa najważniejsze ośrodki władzy nie zagwarantują nam (raczej) konsekwencji i zintegrowanych działań na rzecz kraju. Pozostaje działanie PR-owe, które już na dobre wpisało się w realia rodzimego uprawiania polityki. Sęk w tym, że z takiego obrotu sprawy korzystać mogą jedynie Ci, których na co dzień oglądamy w telewizyjnych dziennikach, czy też na stronicach głównych gazet.

W moim przekonaniu, główną przyczyną, dla której prezydent tak często sięga po należne mu uprawnienia, jest kwestia zbliżających się wyborów prezydenckich. Zbytnia uległość i nadmierna akceptacja pomysłów PO może przysporzyć mu dużych kłopotów. Istotne jest samookreślenie, wypracowanie swojego realnego wkładu w politykę oraz w zmiany jakie w niej zachodzą. Pokrzywdzeni reformami Tuska, muszą mieć swoje oparcie w człowieku, który nie zgodzi się na taki kształt danej ustawy, w uzasadnieniu tłumacząc to dbaniem o interesy ludzi, nie wyciągających z niej żadnych profitów.

To wskazuje, że popularna w środowisku PiS metoda podziału społeczeństwa na dwie grupy: modernistów oraz tradycjonalistów, zwolenników postępu oraz preferujących obecny stan rzeczy, stała się swoistym planem prezydenckiej walki o drugą kadencję. W momencie, gdy działaniami rządu cieszy się blisko 50% społeczeństwa, konkluzja jest jednoznaczna. Być może jest jeszcze za wcześnie na wnioski, ale dopóki wzajemna wymiana ciosów będzie trwała, dopóty takie skojarzenia będą pojawiały się coraz częściej.

Co w tej sytuacji może zrobić Platforma Obywatelska? Wg sondażu GFK Polonia przeprowadzonego w piątek na grupie 1000 osób, blisko 18% respondentów poparło by rządową inicjatywę usunięcia ze stanowiska prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Są oni zniesmaczeni postępowaniem prezydenta wobec parlamentarnych ustaw. Po 17% poparcia otrzymały następujące alternatywy dla PO: dalsze zgłaszanie ustaw z nadzieją na złamanie prezydenckiego weta, stworzenie nowej koalicji rządowej oraz próba dogadania się z lewicą. Najmniejszym poparciem respondenci obdarzyli pomysły koalicji z SLD oraz przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Niedawno powstała kolejna inicjatywa wśród posłów PO, aby pozostawić obecny stan rzeczy swojemu losowi. Chcą w ten sposób przedstawić osobę prezydenta jako jednostkę antypostępową, hamującą siłę przemian zachodzących w Polsce oraz niszczącą spokój i harmonię wypracowaną po burzliwym dwuleciu rządów PiS.

Gdyby ta metoda została zaakceptowana przez gabinet Donalda Tuska, a Lech Kaczyński nie zmieniłby swojej dotychczasowej retoryki, czekają nas jeszcze długie i niewygodne informacje o niekończącej się opowieści. Straty, wyniku których nie sposób przewidzieć, mogą okazać się niszczycielskie zarówno dla jednej jak i drugiej strony. I mimo prywatnej sympatii, jaką do siebie czują prezydent i premier, nie zanosi się na przełom.


 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

 

(~jagrudz, 04-08-2008 21:53)

Opis:

  KKnd

(, 04-08-2008 21:30)

Opis:

 

(~Domestos, 04-08-2008 19:15)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl