Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Prawo / Służba wojskowa w obcym wojsku               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
23-06-2011

 

16-10-2010

 

13-10-2010

 

21-08-2010

  Kolejna zmiana w polskiej armii

17-07-2010

  Nowa afera: remontowa

22-06-2010

  Komorowski obiecuje wycofanie polskich wojsk z Afganistanu

20-05-2010

 

+ zobacz więcej

Służba wojskowa w obcym wojsku 

08-03-2006

  Autor: M.P.
Według ustawy "o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej", obrona Ojczyzny jest sprawą  i obowiązkiem  wszystkich obywateli. Dawniej obywatel naszego kraju służbę wojskową mógł odbywać jedynie w polskim wojsku.

 

 

Według ustawy "o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej", obrona Ojczyzny jest sprawą  i obowiązkiem  wszystkich obywateli. Dawniej obywatel naszego kraju służbę wojskową mógł odbywać jedynie w polskim wojsku. Spowodowane było to względami bezpieczeństwa. Po pewnym czasie sytuacja ta zaczęła ulegać zmianom. Obecnie wchodzi kolejne rozwiązanie prawne umożliwiające służbę wojskowo w obcym kraju.

Od 20 kwietnia 2006 roku wchodzi rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę wojskową  w obcym wojsku, bądź obcej organizacji wojskowej. Zgodnie z nowymi przepisami zgoda taka będzie wydawana w formie decyzji administracyjnej. Organem właściwym dla byłych żołnierzy zawodowych został minister obrony narodowej, a w innych przypadkach minister spraw wewnętrznych. Polacy zamieszkujący za granicą, będą mogli się starać o takie pozwolenie za pośrednictwem polskiego konsulatu.

Warunkiem odbywania służby wojskowej jest uzyskanie kategorii A. Orzeczenie takie wydawane jest na podstawie badania lekarskiego przez właściwą komisję wojskową. W skład oceny zdrowia osoby mającej odbywać wyżej wymienioną służbę wchodzi stan zdrowia psychicznego, oraz fizycznego. Zgody na służbę w obcym kraju na pewno nie otrzymają osoby, posiadające kategorię D, bądź E.

Trzeba jednak pamiętać, iż ustawodawca wprowadził kilka dodatkowych ograniczeń odnośnie służby w obcym wojsku, lub organizacji wojskowej. Podstawowym warunkiem jest bezpieczeństwo naszego kraju, jak i zgodność takiej służby z prawem międzynarodowym. Następnie dana osoba musi mieć przebytą zasadniczą służbę wojskową, lub przeszkolenie wojskowe, albo została przeniesiona do rezerwy i nie posiada przydziału mobilizacyjnego. Stan zdrowia także ma wpływ na otrzymanie zgody. Ograniczenia dotyczą także osób, które odbyły zastępczą służbę, bądź o taka złożyli wniosek. Kolejnym warunkiem będzie  dotyczyło osób odbywających karę pozbawienia wolności, lub ograniczenia wolności.

Jak widzimy przepisy regulujące zakazy, oraz procedurę uzyskania takiego zezwolenia nie są restrykcyjne. Zapewne wiele osób postara się o takie zezwolenie przed rozpoczęciem służby wojskowej w obcym kraju, bądź organizacji wojskowej. Dzięki czemu uchroni się przed wieloma nie miłymi niespodziankami po powrocie do kraju.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

 

(~-=TERMIT=-, 06-06-2006 16:56)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl