Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Leszek Balcerowicz przed Trybunałem Stanu?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
19-02-2010

 

11-03-2009

 

25-02-2009

  Ludzie Giertycha w telewizji

25-02-2009

 

08-02-2009

 

10-01-2009

  Wszechpolska Telewizja Publiczna

09-06-2008

 

+ zobacz więcej

Leszek Balcerowicz przed Trybunałem Stanu? 

09-03-2006

  Autor: Anna Maria Sierpińska

Liga Polskich Rodzin chce zgłosić projekt uchwały o postawieniu Balcerowicza przed Trybunałem Stanu. Według tej partii szef NBP m.in złamał Prawo bankowe. Wniosek poprze na pewno Samoobrona.

 

 

Prawo i Sprawiedliwość poprze wniosek Ligi Polskich Rodzin dotyczący postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Stanu, jeśli okaże się, że taka inicjatywa ma „mocne podstawy” prawne, wynika z czwartkowych wypowiedzi szefa klubu parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego.

-„Mamy jasną ocenę moralną zachowań pana Balcerowicza. Natomiast gdy wpłynie projekt uchwały, będziemy ją oceniać pod kątem tego, jakie są podstawy prawne do pociągnięcia do odpowiedzialności pana Balcerowicza i będziemy na ten temat rozmawiać. Jeżeli te podstawy będą, będziemy wówczas podejmowali w tym zakresie decyzje” – powiedział Gosiewski p.

- „Jak będą mocne podstawy, oczywiście, będziemy w tym zakresie pozytywnym okiem patrzyli na tę inicjatywę” – podkreślił klubu PiS.

Według Gosiewskiego, takimi sprawami może zajmować się nie tylko Trybunał Stanu, ale także prokuratura.

Liga Polskich Rodzin chce zgłosić projekt uchwały o postawieniu Balcerowicza przed Trybunałem Stanu. Według tej partii szef NBP m.in złamał Prawo bankowe.

Szef LPR Roman Giertych powiedział, że chce, by wniosek o postawienie Balcerowicza przed Trybunałem został przegłosowany na następnym posiedzeniu Sejmu. Trybunał miałby wyjaśnić sprawę do końca kwietnia. Giertych dodał, że LPR chce, by Trybunał zakazał Balcerowiczowi pełnienia funkcji publicznych.

Według LPR, środowa decyzja Balcerowicza, jako szefa Komisji Nadzoru Bankowego o wykluczeniu z obrad KNB wiceministra finansów Cezarego Mecha, była złamaniem Prawa bankowego.

Balcerowicz wykluczył Mecha z obrad KNB dotyczących wniosku UniCredito Italiano, dotyczącego zgody na wykonywanie praw głosu z 71,03% akcji Banku BPH, na wniosek UCI, ponieważ według włoskiego banku nie był on bezstronny.

Ponadto głos Balcerowicza przesądził także o oddaleniu wniosku Ministerstwa Skarbu Państwa o dopuszczenie przedstawiciela resortu do obrad w charakterze strony.

KNB postanowiła kontynuować posiedzenie dotyczące wniosku UCI w przyszłą środę, aby tym samym dać możliwość prezesowi UCI Alessandro Profumo odpowiedzi na pytania członków KNB po zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku.

Polski rząd jest przeciwny fuzji, argumentując, że UCI łamie przepisy dwóch ustaw, w tym Prawa bankowego oraz umowę prywatyzacyjną Banku Pekao SA z 1999 roku, w której włoski inwestor zobowiązał się, że w ciągu 10 lat nie będzie inwestował w konkurencyjny bank w Polsce, jeśli będzie posiadał jeszcze co najmniej 10% akcji Pekao SA.

Lech Kaczyński zapowiedział, że rozpoczyna poszukiwanie kandydata na prezesa NBP, który zastąpi na tym stanowisko Balcerowicza. Kadencja obecnego szefa banku centralnego kończy się w styczniu 2007 roku.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl