Projekt ustawy o ordynacji mieszanej u marszałka

23-03-2006

Autor: BeNo

PiS złożył u marszałka Jurka projekt ustawy, mającej wprowadzić ordynację mieszaną w wyborach do Sejmu. Pierwsze czytanie na ten temat odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek.

Zdaniem Przemysława Gosiewskiego, komisje sejmowe powinny zakończyć pracę nad ordynacją do następnego posiedzenia Sejmu. "Chcemy, aby projekt ordynacji i projekt uchwały Sejmu o samorozwiązaniu, który ma zgłosić PiS, były uchwalone na kolejnym posiedzeniu Sejmu" - powiedział szef klubu parlamentarnego PiS.
 
Marek Jurek, marszałek Sejmu zapowiedział, że skieruje w czwartek pod głosowanie, wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu ustawy autorstwa PiS. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, "pierwsze czytanie będzie w czwartek późnym wieczorem, po 21" - dodał marszałek. Zdaniem Jurka, drugie czytanie może odbyć się zgodnie z zapowiedzią Przemysława Gosiewskiego, czyli w pierwszej dekadzie kwietnia. "To jest możliwe i wykonalne" - dodał.
 
Projekt PiS wprowadza zmianę, według której każdy wyborca ma dwa głosy. Jeden głos oddawałby na listę wojewódzką, a drugi na kandydata w jednomandatowym okręgu wyborczym. Rozdział głosów miałby się odbywać proporcjonalnie, zgodnie z ilością głosów oddaną na listy wojewódzkie.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.