Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Szczyt w Atenach a ukrainska polityka zagraniczna               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-01-2012

  Azyl w Czechach?

13-11-2010

 

31-10-2010

 

07-08-2010

 

29-05-2010

 

12-05-2010

 

01-05-2010

  Prezydent Ukrainy utraci stanowisko?

+ zobacz więcej

Szczyt w Atenach a ukrainska polityka zagraniczna 

21-04-2003

  Autor: Piotr Kuspyś

”Ukraina nie ma zamiarów forsować swojego członkostwa w UE." Taką opinię wyraził Leonid Kuczma podczas Europejskiej Konferencji, która miała miejsce w Atenach, dnia 17 kwietnia.

 

 

Jak wyjaśnia dalej ukraiński przywódca, nie oznacza to, iż zainteresowanie Kijowa działaniami integracyjnymi spadło, lecz przeciwnie, władze w stolicy nadal traktują tę sprawę jako strategicznie ważną. Dlatego też Ukraina bardzo pozytywnie ocenia przebieg procesu integracyjnego, którego wynikiem będzie już w najbliższym czasie zwiększenie ilości członków UE o dziesięć kolejnych państw. Jak zaznaczył dalej Leonid Kuczma, chociaż pytanie o wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej nie jest obecnie na porządku dziennym, Kijów nie skreśla go ze swojej listy spraw istotnych, lecz jedynie odkłada w czasie i liczy na pozytywne reakcję w przyszłości ze strony UE w sprawie ewentualnego członkostwa Ukrainy w jej strukturach. Na obecnym etapie dla Kijowa liczy się treść, a nie terminy. Biorąc pod uwagę realne możliwości i zdolności ukraińskiego państwa, priorytetowymi sprawami dla Ukrainy dzisiaj są przede wszystkim wstąpienie do Światowej Organizacji Handlu oraz adaptacja prawa wewnętrznego do standardów UE.

KOMISJA EUROPEJSKA

W ramach wielostronnego greckiego spotkania szefów państw, rządów i dyplomatów, miały miejsce również rozmowy dwustronne. Prezydent Ukrainy rozmawiał z Szefem Komisji Europejskiej. Pozytywnie oceniając ekonomiczny wzrost i polityczną stabilność na Ukrainie Romano Prodi zaapelował, aby ukraińskie społeczeństwo nie interpretowało polityki UE jako kolejne przesunięcie "żelaznej kurtyny" na wschód. Jest to poniekąd uzasadniona reakcja ze strony Ukrainy, gdyż ostatnie głosy polityków Niemiec, Luksemburga, Holandii i Portugalii stanowczo wypowiadają się przeciwko zaoferowaniu takim krajom jak Ukraina konkretnej perspektywy członkostwa. W opinii Szefa Komicji Europejskiej Wspólnoty Europejskie i Ukraina powinny ściślej współpracować. W związku z tym poruszone zostały pytania o konkretnej współpracy w dziedzinie transportu i komunikacji w oparciu o już istniejące wspólne projekty. Także zdaniem Prodi'ego już jest najwyższy czas, aby zastanowić się nad wspólnymi projektami długofalowymi.

POLSKA

Podobnie jak dotychczas, stanowisko Polski wobec Ukrainy w kontekście integracji jest niezmienne. Prezydent Kwaśniewski w wywiadzie dla BBC dał do zrozumienia, że był, jest i nadal będzie "adwokatem" Ukrainy. Nie jest to jednak warunek wystarczający. Zdaniem prezydenta RP, aby Ukraina mogła sfinalizować swoje zabiegi dyplomatyczne w kwestii przystąpienia do Wspólnot Europejskich, wymagane są dwa podstawowe elementy: polityczna decyzja władz w Kijowie i wola narodu ukraińskiego.

Podpisany traktat o poszerzeniu UE o kolejne państwa nie zamyka drogi dla innych zainteresowanych krajów. Zwłaszcza Polska stoi konsekwentnie na stanowisku partnera i dobrego sąsiada. Podczas Konferencji greckiej minister spraw zagranicznych Polski Włodzimierz Cimoszewicz wezwał Unię Europejską i inne przystępujące do niej państwa, aby nie zamykali drzwi przed Ukrainą, Mołdawią i Białorusią. Biorąc pod uwagę bardzo ostrożne podejście do tych państw ze strony piętnastki, szef polskiej dyplomacji podkreślił, że chociaż nie mówimy w tej chwili o ich członkostwie, należy jednak uwzględnić aspirację krajów sąsiadujących.

ONZ

"ONZ liczy na udział Ukrainy w powojennym odbudowywaniu Iraku" - powiedział Kofi Annan podczas rozmowy z Leonidem Kuczmą. Kwestia Iraku była głównym tematem rozmowy obydwu polityków, w trakcie której omówiono liczne propozycje humanitarnego wsparcia ze strony Ukrainy.

FRANCJA

Wysoko oceniając dotychczasową współprace między Ukrainą i Francją, Jacques Chirac wyraził nadzieję na wzrost dialogu politycznego i pogłębienie stosunków dwustronnych. Propozycja Leonida Kuczmy o nabyciu przez Ukrainę statusu członka stowarzyszonego z UE została pozytywnie przyjęta przez prezydenta Francji, który w odpowiedzi zapewnił o poparciu w tej sprawie ze strony swojego kraju.

GRECJA

Omawiając polityczną i ekonomiczną sytuację na Ukrainie i w Grecji, Leonid Kuczma i Konstantinos Stefanopulos poruszyli kilka pytań z zakresu współpracy międzypaństwowej. Po raz kolejny prezydent Republiki Greckiej zapewnił o wsparciu dla Kijowa w jego eurointegracyjnej polityce.

Dokonując całościowej oceny Konferencji Leonid Kuczma podkreślił jej doniosłe znaczenie historyczne zarówno dla całego kontynentu europejskiego jak i dla Ukrainy. Zdanie prezydenta dla Kijowa ważnymi elementami i wnioskami Europejskiej Konferencji są:

- udział w konferencji Ukrainy jako pełnowartościowego uczestnika;
- otwartość na Ukrainę, jako potencjalnego kandydującego do integracji z UE;
- podkreślenie roli i znaczenia samej Ukrainy w procesie integracyjnym;
- wola reaktywowania i przybliżenia tego procesu przez państwa UE.

Autor: Piotr Kuspyś




 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl