Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Zmiana wyznania grożąca śmiercią               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
31-07-2011

 

31-05-2011

  NATO przeprasza za atak

17-05-2011

 

22-03-2011

 

11-12-2010

 

27-11-2010

  Atak w Afganistanie

27-11-2010

 

+ zobacz więcej

Zmiana wyznania grożąca śmiercią 

25-03-2006

  Autor: Dział Zagraniczny

Abdul Rahman, lat 41, stoi w obliczu śmierci z powodu rzekomej zmiany wyznania z islamu na chrześcijaństwo.

 

 

Według raportów prasowych Abdul Rahman został oskarżony przez sąd niższej instancji za przejście na chrześcijaństwo już 15 lat temu, gdy przebywał w Peszawarze, w Pakistanie, pracując z zagraniczną organizacja pozarządową i pomagając afgańskim uchodźcom. Abdul Rahman został podobno oskarżony o przejście na religię chrześcijańską przez członków rodziny, z którymi nie utrzymywał kontaktu, prawdopodobnie w związku z kłótnią o opiekę nad dziećmi.

Prokuratorzy państwowi, powołując się na Artykuł 130 Konstytucji Afganistanu, oskarżyli Abdula Rahmana za rzekomą zmianę wyznania. Artykuł 130 umożliwia prokuratorom przedstawianie spraw rzekomych przestępstw, na temat których nie ma skodyfikowanego prawa „zgodnie z prawoznawstwem Hanafi”. Ten sam Artykuł wzywa sądy do orzekania „w granicach zapisów Konstytucji” oraz „w sposób, który w najwyższym stopniu uznaje sprawiedliwość.” A zgodnie z Artykułem 7 Konstytucji „państwo ma stosować się do Karty Narodów Zjednoczonych, międzynarodowych paktów i konwencji, które Afganistan podpisał oraz do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”.

Jako strona Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (ICCPR), władze Afganistanu są zobowiązane stosować się do Artykułu 18, który zapewnia, że „każdy powinien mieć zapewnione prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania” oraz że „prawo to obejmuje również wolność do wyznawania lub przyjmowania wyznania zgodnie z własnym wyborem”. W Uwagach Ogólnych na temat tego Artykułu, Komisja Praw Człowieka, zespół niezależnych ekspertów ONZ, który bada implementację ICCPR przez władze, stwierdziła, że „wolność do ‘wyznawania i przyjmowania’ religii lub przekonań pociąga za sobą wolność do wyboru religii lub przekonań, łącznie z prawem do zmiany czyjegoś obecnego wyznania na inne lub do przyjęcia poglądów ateistycznych, jak również prawo do zachowania swojej religii lub przekonań.” Komisja stwierdziła także, że „posługiwanie się groźbą użycia siły fizycznej lub nałożenia sankcji karnych w celu zmuszenia wierzących i niewierzących do pozostania przy własnej religii [...], do wyparcia się własnej religii i przekonań lub do zmiany wyznania” jest bezwzględnie zakazane.

Decyzja o karze śmierci wydana przez sąd niższej instancji musi zostać rozpatrzona przez sąd wyższej instancji, a do przeprowadzenia egzekucji potrzebna jest zgoda prezydenta Karzaia

Źródło: Amnesty International.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  Religia to opium dla ludu!

(~Karol Marks, 25-03-2006 19:53)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl