Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Społeczeństwo / Polska wizja aresztu tymczasowego               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
11-10-2010

 

15-03-2010

 

15-12-2009

  Rokita trafi do aresztu?

18-04-2009

 

11-04-2009

 

24-12-2008

 

18-11-2008

 

+ zobacz więcej

Polska wizja aresztu tymczasowego 

03-12-2009

  Autor: Michał Jezierski
W europejskim i polskim systemie prawnym istnieje wiele środków zapobiegawczych, mających na celu zabezpieczenie toczącego się postępowania wobec osób podejrzanych. Jednym z takich środków, będących zarazem najbardziej restrykcyjnym, jest areszt tymczasowy.W Polsce, osadzenie w areszcie tymczasowym jest w dużym stopniu nadużywane i często środek ten znajduje zastosowanie w przypadkach tego niewymagających. Dlatego, wokół tej sprawy pojawia się tak wiele kontrowersji.

 

 

Polskie prawo przewiduje, iż areszt tymczasowy nie może trwać dłużej niż 3 miesiące, zaś na wniosek prokuratora, sąd I instancji może tenże areszt przedłużyć na okres 12 miesięcy. Natomiast łączny czas zastosowania tego środka zapobiegawczego wobec podejrzanego, nie może przekroczyć 2 lat.

Z danych wynika, iż w roku 2007 areszt tymczasowy został przedłużony 17 tysiącom osób. Natomiast, co warte podkreślenia, może on zostać zastosowany tylko wówczas, gdy zawiodą inne środki zapobiegawcze, takie jak- dozór policyjny, poręczenie majątkowe czy zakaz opuszczania kraju. Rekordzistą pod względem przedłużania aresztu tymczasowego był mężczyzna, który spędził w nim 7 lat. 
   
W związku z tak rażącymi nadużyciami dotyczącymi tego środka zapobiegawczego, Polska przegrała już wiele spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Szacuje się, że około 80% spraw wytaczanych Polsce przed Trybunałem, zakończonych jest porażką Rzeczypospolitej. Natomiast wedle szacunków prowadzonych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Polska przegrywa około 3-4 tego rodzaju spraw tygodniowo, zaś liczba osób poszkodowanych i pozwów skierowanych przeciwko państwu polskiemu stale wzrasta. W roku 2006 ponad 300 osób otrzymało z budżetu państwa odszkodowanie w łącznej wysokości prawie 5 milionów złotych za niesłuszne zastosowanie aresztu tymczasowego. Ostatnim głośnym tego typu przykładem jest sprawa znanego producenta filmowego i jego syna, szeroko komentowana w mediach.
   
Warto zauważyć, iż katalog dostępnych środków zapobiegawczych jest szeroki i zawiera między innymi- poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny, poręczenie społeczne, zakaz wykonywania zawodu. Środki te mogą być stosowane pojedynczo lub łącznie, zaś decyzja o tymczasowym aresztowaniu powinna być ostatecznością. W Polsce natomiast od czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, panuje moda na stosowanie aresztu ”wydobywczego”, jednak najpierw prokuratorzy oraz sądy powinny się  głęboko zastanowić czy warto zastosować taki środek wobec osób, którym winy jeszcze nie udowodniono?

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  prawo

(~lkk39129, 04-12-2009 00:56)

Opis: jaki SEJM takie prawo, taki kraj = bylejaki


Brak odpowiedzi na ten komentarz
+ powrót + odpowiedz
 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl