Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Środkowa i Wschodnia / Priorytety ukraińskiej polityki zagranicznej               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-01-2012

  Azyl w Czechach?

13-11-2010

 

31-10-2010

 

07-08-2010

 

29-05-2010

 

12-05-2010

 

01-05-2010

  Prezydent Ukrainy utraci stanowisko?

+ zobacz więcej

Priorytety ukraińskiej polityki zagranicznej 

27-05-2003

  Autor: Piotr Kuspyś

W celu przeanalizowania roli i nakreślenia perspektyw “Trójkąta Weimarskiego” oraz polityki względem Ukrainy w ramach organizacyjnych Trójkąta, w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja pt: “Trójkąt Weimarski a Ukraina”. Przypomnijmy, iż Trójkąt Weimarski jest formą konsultacji polsko-francusko-niemieckich. Dotyczą one przede wszystkim aktualnej polityki międzynarodowej, polityki unijnej i tak zwanej “polityki wschodniej” obejmującej współpracę z państwami postradzieckimi. Stronę polską reprezentowała pani Danuta Hubner – minister ds. integracji europejskiej. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele dyplomatyczni Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji. Gościem specjalnym i przedstawicielem Ukrainy był Borys Tarasiuk, były szef MSZ Ukrainy, a obecnie poseł w Radzie Najwyższej, przewodniczący parlamentarnego Komitetu Integracji Europejskiej, szef Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej oraz lider partii “Narodny Ruch Ukrainy”.

 

 

W ramach wyjaśnienia warto zaznaczyć, iż Komitet ma inne cele i zadania, aniżeli jednostka organizacyjna o takiej nazwie istniejąca w Polsce. Otóż parlamentarny Komitet Integracji Europejskiej przede wszystkim powinien troszczyć się o stosunki międzyparlamentarne, uważa Borys Tarasiuk. Także do kompetencji Komitetu należy kontrola parlamentarna działań mających na celu współprace Ukrainy z UE, NATO, Światową Organizacją Handlu, Radą Europy, OBWE, Inicjatywą Centralnoeuropejską. Kolejnym zadaniem Komitetu jest dostosowanie prawodawstwa Ukrainy do norm prawnych UE.

a

 Borys Tarasiuk

Jako wytrawny dyplomata i polityk, aktywnie uczestniczył w kształtowaniu polityki zagranicznej Ukrainy i jej realizacji. Dlatego też jest osobą jak najbardziej kompetentną w tej dziedzinie i jego opinia jako fachowca i parlamentarzysty będzie cenną informacją dla zrozumienia najważniejszych międzynarodowych stosunków Ukrainy.

“Priorytetowym zadaniem dla ukraińskiej polityki zagranicznej powinna być troska o dobre stosunki z państwami sąsiednimi” – uważa Borys Tarasiuk. Aby skutecznie umacniać pozycję państwa jak i przyczyniać się do jego stabilności i rozwoju konieczne jest wypracowanie “strategicznego partnerstwa”. Ukraina wypracowała i wciąż wypracowuje takie partnerstwo z kilkoma państwami. Do ścisłej czołówki można zaliczyć: Rosję, USA, UE i Polskę.

Ukraina - Rosja

Oceniając sytuację polityczną na dzień dzisiejszy, pierwsze miejsce na liście ukraińskich partnerów strategicznych zajmuje Rosja, natomiast USA i Europa zostały przesunięte na drugi plan. Borys Tarasiuk zauważa następującą prawidłowość, która cechuję stosunki Ukrainy z Rosja i Zachodem. Otóż gdy współpraca między Kijowem a Brukselą czy Waszyngtonem układa się nie najlepiej, wtenczas pustkę zapełniają rosyjskie propozycje. Z drugiej strony Ukraina przed nimi wcale nie broni się i w rezultacie mamy sytuację, gdzie deklaracje i formalne cele skierowane są ku Europie, a faktyczna współpraca rozwija się właśnie na fundamencie i w kierunku Rosji. Owszem nie chodzi tutaj o zaprzestanie kooperacji z Moskwą, bo jest ona ważnym partnerem dla Ukrainy. Należy jednak wyraźnie podkreślić, iż jako odrębne państwa mamy swoje interesy, które nie zawsze są zbieżne. Idea wejścia Ukrainy do Europy z Rosją, która w ostatnim czasie nabiera rozgłosu jest niebezpieczna, uważa Tarasiuk. W dokumentach określających strategie rozwoju Ukrainy w latach 2001-2011 jest zaznaczono, iż Ukraina swoje stosunki z Rosją kształtuję przez pryzmat integracji europejskiej. Oznacza to, że Ukraina nie może nawiązywać z Rosją takiej współpracy, która by mogła stać na przeszkodzie jej stosunkom z UE.

clo1

Ukraina – USA

Istotne miejsce w polityce zagranicznej Ukrainy zajmują Stany Zjednoczone. Współpraca dwustronna na linii Kijów – Waszyngton przebiegała różnie, również i obecnie nie ma charakteru ustabilizowanej kooperacji. Jednak z perspektywy Kijowa jest ona określana jako partnerstwo strategiczne. Ta pozycja nie zmieniła się także po ostatnich nieporozumieniach wokół “Kolczugi”. Zdaniem pana Tarasiuka ów konflikt ma podłoże w dużej mierze natury personalnej. W rzeczywistości nic nie wskazuje na to, że ukraińskie systemy radarowe trafiły do Iraku. Kwestia “Kolczugi” jest tylko wierzchołkiem piramidy, odzwierciedlającej nieuporządkowaną sytuację wewnętrznej na Ukrainie. Brak demokracji i gruntownych reform systemowych wydają się być tymi czynnikami, na które administracja Białego Domu zwraca szczególną uwagę.

Chociaż sprawa “Kolczug” pozostaje nadal otwartą, nie jest ona przeszkodą ku formowaniu dobrych ukraińsko-amerykańskich stosunków. Wydarzenia z ostatnich dni wyraźnie wskazują na poprawę stosunków dwustronnych. Przykładem tego jest chociażby wizyta ukraińskiej delegacji do Waszyngtonu, gdzie miały miejsce liczne spotkania na szczeblu ministerialnym.

Ukraina – UE

Ukraina należy do Europy i należy wszystko zrobić w tym kierunku, aby stała się pełnowartościowym członkiem społeczności europejskiej. Wysoki poziom rozwoju ekonomicznego i stabilność przemawiają za przewagą modelu europejskiego nad innymi, uważa Borys Tarasiuk. W najbliższym czasie do grona Wspólnot Europejskich dołączy kolejnych dziesięć państw europejskich. Wśród nich nie ma niestety Ukrainy. Głównym powodem takiej sytuacji, według Borysa Tarasiuka, jest nie konsekwentność działań ukraińskiej władzy, bowiem deklaracje polityczne i faktyczne postępowanie są rozbieżne. Oprócz tego w sytuacji wewnętrznej niestabilności zaniedbane zostały działania na zewnątrz.

i

Ukraina z jednej strony demonstruje swoją kulturową i cywilizacyjną przynależność do Europy, z drugiej zaś, coraz bardziej zacieśnia współpracę z sąsiadami wschodnimi. Dotyczy to przede wszystkim deklaracji liderów Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu o wprowadzeniu strefy wolnego handlu. Takie posunięcia ze strony Ukrainy dezorientują partnerów europejskich i tym samym członkostwo w UE odsuwają w daleką przyszłość. Jak zaznaczył Tarasiuk, obecna nieuporządkowana polityka zagraniczna Ukrainy jest konsekwencją kryzysu władzy, który rozpoczął się w roku 2000. Odpowiedzią na taki stan rzeczy jest właśnie impas w kontaktach politycznych z Zachodem. Ze strony UE nie napływają propozycje, aby Ukraina została członkiem UE, gdyż nie jest ona do tego przygotowana. Chociaż faktycznie Ukraina ma takie możliwości, to brakuję jej zdecydowanych wyników wzrostu ekonomicznego i jednoznacznej woli politycznej.

am

Jeśli chodzi o członkostwo w NATO i UE, Ukraina może tam wstąpić dopiero po wprowadzeniu zmian konstytucyjnych aparatu władzy. Niestety resort spraw zagranicznych zamiast prowadzenia konstruktywnych działań na rzecz Ukrainy, zajmuje się odbudową dyskredytowanej reputacji kierownictwa w zakresie polityki zagranicznej, czyli prezydenta.

prezydenta.

Ukraina – Polska

Mówiąc o partnerskiej współpracy Polska jest postrzegana przez Ukrainę już jako część UE, dlatego też nie zawsze jest wymieniana oddzielnie. Tym niemniej jest to parter strategiczny, którego znaczenie w kontaktach dwustronnych i wielostronnych w kontekście integracji europejskiej jest ogromne. Zaczynając od lat dziewięćdziesiątych Warszawa konsekwentnie realizuje swoje deklaracje względem Ukrainy i obecnie wspiera Kijów w jego aspiracjach. Zarówno na poziomie rządowym jak i parlamentarnym między Ukrainą i Polską rozwija się coraz ściślejsza współpraca. Jest to szczególnie cenne z uwagi na wspólny cel, którym jest wejście do UE. Dlatego też Kijów jest zainteresowany skorzystaniem z doświadczeń Polski w zakresie przebiegu negocjacji w sprawie integracji europejskiej.

aacji w sprawie integracji europejskiej.

Z uwagi na wewnętrzne sytuacje konfliktowe Kijów stracił swoją pozycję na forum międzynarodowym, którą zajmował kraj przed rokiem 2000. Aby Ukraina mogła odbudować swój autorytet na arenie międzynarodowej wymagane jest przeprowadzenie istotnych reform systemowych. Nie jest bowiem możliwa dobra polityka zagraniczna przy złej polityce wewnętrznej. Zmiany systemowe są konieczne, aby Ukrainę uznawano za państwo demokratyczne. Również należy jasno określić priorytety w polityce zagranicznej, a co jest najważniejsze, konsekwentnie zmierzać w wytyczonym kierunku.

o

P.K.

i

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl