Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Po wyborach               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
07-05-2010

 

02-07-2010

 

26-06-2010

 

22-06-2010

 

05-06-2010

 

15-05-2010

 

10-04-2010

 

+ zobacz więcej

Po wyborach 

24-06-2010

  Autor: Michał Jezierski
Zakończyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Kompatybilnie z przewidywaniami w drugiej turze znajdą się dwaj najmocniejsi kandydaci – Bronisław Komorowski oraz Jarosław Kaczyński. Od kolejnych polityków ubiegających się o prezydenturę dzieliła ich przepaść. Wbrew sondażom oraz oczekiwaniom społecznym, różnica pomiędzy kandydatem  Platformy Obywatelskiej a prezesem Prawa i Sprawiedliwości wyniosła zaledwie 4,5%. Choć jeszcze piątkowe sondaże wskazywały na blisko 15% przewagę Komorowskiego. Również 12% przewagę miał on w sondażu powyborczym przeprowadzonym na zlecenie TVN i TVN24.

 

 

Wynik Komorowskiego należy rozpatrywać w kategoriach przegranej. To on jest jednym z największych przegranych. Warto przypomnieć, że startował z poparciem rzędu 60%. Przez czas trwania kampanii prezydenckiej stracił blisko 20% elektoratu. Sprawa wyłonienia prezydenta jest nadal otwarta. Nie jest powiedziane, że nie przeżyjemy sytuacji z 2005 roku, kiedy to ówczesny kandydat na prezydenta Donald Tusk również prowadził w sondażach, aby w konsekwencji przegrać wybory.
   
Wielkim wygranym poza Jarosławem Kaczyńskim jest przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. Zdobył blisko 14% głosów. Niewątpliwie będzie to stanowić wzmocnienie jego osoby w Sojuszu oraz na polskiej scenie politycznej.
   
Napieralski będzie teraz kartą przetargową. Jego poparcie dla ewentualnego kandydata w II turze jest decydujące. Zarówno Komorowski, jak i Kaczyński wykonali w kierunku przewodniczącego gesty pojednania i sympatii. Co zrobi Napieralski? Tego nie wiemy, ale prawdopodobne są różne rozwiązania. Wspominał o tym Jozef Oleksy, który nie wykluczył poparcia dla Komorowskiego, ani Kaczyńskiego. Zaznaczył również, że Napieralski może nie przekazać swoich głosów żadnemu z kandydatów.
   
Jak zakończą się wybory? Prawdopodobnie nie będziemy mogli wskazać zwycięzcy aż do 4 lipca, kiedy to odbędzie się II tura. Wygrać może każdy.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  KONKORDAT, RELIGIA I Oleksy =

(~Grant, 25-06-2010 12:19)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl