Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Dutkiewicz - gwiazda lokalna czy globalna?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
30-12-2009

 

26-09-2006

 

27-12-2011

 

01-09-2011

 

23-06-2011

 

09-06-2011

 

05-03-2011

 

+ zobacz więcej

Dutkiewicz - gwiazda lokalna czy globalna? 

02-08-2010

  Autor: Bartłomiej Kałucki
Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia – w zbliżających się wyborach najpewniej zapewni sobie reelekcję, polityk bezpartyjny, lokalnie wzbudza postrach i kulą przed nim ogony wszyscy wielcy ogólnokrajowej polityki. Nawet postać słynnego premiera Turskiego z serialu „Ekipa” wzorowana była na nikim innym jak właśnie na Rafale Dutkiewiczu. Pytaniem zasadniczym jest, czy przy obecnym układzie politycznym – wyraźnym podziale na tych stojących „za Kaczyńskim albo za Tuskiem” oraz na te 10 – 15% elektoratu SLD, jest miejsce na tej linii frontu dla obecnego prezydenta Wrocławia?

 

 

Niewątpliwie bez poparcia wpływowej partii politycznej stokroć łatwiej jest zaistnieć w lokalnej polityce. Tu wójt, burmistrz, prezydent, radny – to ktoś znany – wybory są spersonalizowane, głosuje się na konkretną osobę. W wyborach samorządowych wyborcy mają świadomość, że „a to za tego wójta wybudowano to, to i to, załatwiono określone inwestycje itd. Dlatego też wejście do panteonu głównych postaci polityki krajowej będzie niewątpliwie zadaniem trudniejszym niż kolejna wygrana elekcja we Wrocławiu. Dutkiewicz przekonał się z resztą o tym po ostatecznym fiasku jaki wyniknął     z ambitnego programu utworzenia ruchu obywatelskiego Polska XXI – mającego się przekształcać       w wiodącą partię polityczną niosącą jego samego do zwycięstwa w wyborach prezydenckich, ale tych krajowych.

Pytaniem, które warto zadać jest – czy Rafał Dutkiewicz, aby nie zaprzepaścił sobie szansy wejścia do „wielkiej” polityki rezygnacją ze startu w minionych wyborach prezydenckich. Poza Wrocławiem jego rozpoznawalność jest na niskim poziomie – i prawdopodobnie nie pozwoliłoby to mu wygrać tych wyborów. Jednak przykład Grzegorza Napieralskiego, który także nie był przed rozpoczęciem kampanii prezydenckiej szczególnie rozpoznawalnym politykiem – pokazuje, jak bardzo czasami tak samo jak zwycięstwo liczy się sam udział w jakimkolwiek przedsięwzięciu.

Najbliższym testem na siłę sprawczą Dutkiewicza będą, rzecz jasna, wybory samorządowe, ale nie chodzi tu o elekcję na fotel prezydenta Wrocławia, którą ma pewną, a wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego, gdzie swoje listy wyborcze wystawi dalej działające stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI. To jaki wynik osiągnie formacja Dutkiewicza na szczeblu wojewódzkim zweryfikuje kwestię czy jest o co kruszyć kopie. Mianowicie, czy jest szansa na jakiekolwiek zaistnienie w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych odrodzonej i odbudowanej Polski XXI , a to zdecyduje o tym co dalej będzie działo się z najpopularniejszym samorządowcem w Polsce.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl