Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Krzyż zostaje               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
03-12-2009

 

12-04-2012

 

14-10-2011

 

09-06-2011

  Sejm o polskich drogach

28-04-2011

 

09-10-2010

 

21-09-2010

  Przeniesienie

+ zobacz więcej

Krzyż zostaje 

16-12-2011

  Autor: Monika Goździk
Ruch Palikota nie wygrał sprawy o usunięcie krzyża wiszącego nad wejściem do sali plenarnej w Sejmie. Eksperci, w niezależnych opiniach przygotowanych dla marszałka Sejmu, stwierdzili, że nie ma podstaw do jego usunięcia.

 

 

Eksperci twierdzą, że obecność krzyża w żaden sposób nie narusza konstytucji czy też prawa unijnego. Zwracają też uwagę, że została przyjęta uchwała, która potwierdziła obecność krzyża w przestrzeni publicznej.

Dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego w swojej ekspertyzie powiedział: „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego określa (...) charakter państwa jako neutralny światopoglądowo, świecki, zgodny jednak z tradycjami i współczesnymi polskimi uwarunkowaniami społecznymi, ale odpowiadający wymaganiom współczesnego państwa demokratycznego. W państwie o takim charakterze w sali posiedzeń Sejmu obecnej kadencji może znajdować się krzyż, jednak nie jako znak religijny, ale jako znak kultury, która jest źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju.”

"Uznać należy, że wniosek grupy posłów nie jest w żadnym punkcie uzasadniony i nie zmierza do rozwiązania żadnego problemu konstytucyjnego, a wyłącznie do wywołania awantury politycznej" - zauważył ekspert z UMK, prof. Lech Morawski.

Prof. Roman Wieruszewski z Instytutu Nauk Prawnych PAN dodał również, że krzyż w sali obrad Sejmu nie narusza zasad bezstronności, m.in. gdyż nie wywiera wpływu na kształt decyzji sejmowych i nie wpływa na wizerunek Sejmu jako organu światopoglądowo bezstronnego.Źródło: zetnews.pl

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl