Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Polityka Kraj / Uchwalamy coraz mniej ustaw               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
Uchwalamy coraz mniej ustaw 

03-01-2013

  Autor: sofista
Rzeczpospolita w aktualnym wydaniu ogłasza, że w Polsce Parlament uchwala coraz mniej ustaw. W 2012 roku zostało przyjętych do realizacji 138 ustaw, czyli znacznie mniej niż w 2011 roku, kiedy to uchwalono 239 ustaw. W 2010 roku posłowie uchwalili zaś 229 ustaw. Skąd wynika ten nagły spadek aktywności polskich polityków w ławach sejmowych i senatorskich?

 

 

W Dzienniku Ustaw w 2012 roku pojawiło się 1555 pozycji, a rok wcześniej było ich 1778. Zaznaczmy, że Dziennik zawiera wpisy publikowane odnośnie uchwalonych ustaw czy rozporządzeń.

Eksperci i komentatorzy polityczni mówią, że taka sytuacja jest korzystna dla Polski i Polaków. Dzieje się tak dlatego, że mniejsza liczba wprowadzanych ustaw stwarza warunki do rozpoczęcia rozmów nad zmianą przepisów i przekazania projektów ustaw do konsultacji społecznych. Ustawy i rozporządzenia nie są już wprowadzane masowo, aby tylko przeforsować punkt widzenia rządu.

Instytut Prawa i Społeczeństwa wyjaśnia, dlaczego w poprzednich latach posłowie opracowali i uchwalili większą liczbę ustaw. Otóż, może to wynikać z konieczności dostosowania polskich warunków prawnych, do przepisów unijnych i dyrektyw wydawanych przez organy Unii Europejskiej.

Dziś w stanowieniu prawa w Polsce ważną rolę odgrywa Rządowe Centrum Legislacyjne, które analizuje każdy projekt ustawy. Ustawy nie są wprowadzane masowo, co świadczy o tym, że mają większą wartość. Ich jakość jest automatycznie wyższa, ponieważ zostały dopracowane w każdym  szczególe.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl