Ryszard Kalisz usunięty z SLD

10-04-2013

Autor: sofista

Jeden z liderów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, można powiedzieć twarz lewicy, został usunięty z jej struktur. Mowa tu o Ryszardzie Kaliszu, który naraził się na nieprzychylność SLD współpracą z Januszem Palikotem i byłym prezydentem, Aleksandrem Kwaśniewskim w ramach inicjatywy Europa Plus. W ramach tej inicjatywy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego mają powstać centrolewicowe listy wyborcze.

W ostatnich dniach odbył się krajowy sąd partyjny SLD nad Ryszardem Kaliszem, który ostatecznie decyzją sądu partyjnego został usunięty z SLD. Ryszard Kalisz nie był zaskoczony tą decyzją i od razu powiedział, że nie ma zamiaru się od niej odwoływać. Dziś Kalisz jest posłem bezpartyjnym. Jeszcze nie wiadomo, czy przystąpi on do innego ugrupowania politycznego.

Już w marcu tego roku Ryszard Kalisz został zawieszony w prawach członka partii SLD, a bezpośrednią przyczyną podjęcia takiej decyzji była rzeczona współpraca z Europą Plus. Joanna Senyszyn, reprezentująca zarząd krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawiła z upoważnienia zarządu wniosek o rozpatrzenie sprawy Kalisza, dotyczącej naruszenia statutu partii i karty zasad etycznych.

Oficjalnie, jak zadecydował sąd partyjny, Ryszard Kalisz został usunięty z Sojuszu Lewicy Demokratycznej za pracę na rzecz innego ugrupowania politycznego, którego trzonem jest Ruch Palikota. Dla SLD jest to konkurencyjny projekt polityczny, dlatego też uczestnictwo w nim posła SLD zostało uznane za swoistą „zdradę” partii.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.