40 proc. Polaków nie chce głosować

01-08-2013

Autor: aln

Pracownia badawcza TNS Polska przeprowadziła w dniach 6-9 kwietnia 2013 roku ogólnopolskie badanie dotyczące preferencji wyborczych. Badaniem objęto próbę 969 pełnoletnich mieszkańców Polski. Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się już w kwietniu tego roku, zwyciężyłaby w nich Platforma Obywatelska, uzyskując 28% poparcia. Tuż za nią uplasowała się partia Jarosława Kaczyńskiego, z wynikiem 24% głosów.

Wyniki głównych partii w Polsce, PO i Prawa i Sprawiedliwości nie są zadowalające, ale dawałyby im możliwość kontynuowania rządzenia Polską. TNS Polska podaje przy tym, że SLD w kwietniowych wyborach parlamentarnych uzyskałoby 7% głosów, Ruch Palikota 6% zaś Polskie Stronnictwo Ludowe 6%.

Najbardziej niepokojące dla polityków powinno być jednak to, że aż 40% respondentów w ogóle nie chce głosować i nie poszłoby na wybory parlamentarne w chwili obecnej. 23% badanych pomimo chęci udziału w wyborach, nie było zdecydowanych, na którą partię oddałoby swój głos.

W ubiegło miesięcznym badaniu poparcie dla partii rządzącej było o 1 punkt procentowy wyższe, a dla PiS o 1 punkt procentowy niższe. SLD w ciągu miesiąca odnotowało zaś spadek o 4 punkty procentowe.
Tylko 20% respondentów zadeklarowało się, że na pewno wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych, jeśli odbyłyby się one już w tym miesiącu.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.