PO bierze duże miasta

01-12-2014

Autor: aln

Po II turze wyborów już nie jest takie pewne, kto je właściwie wygrał. Pierwsze wybory pokazały, że biorąc pod uwagę wyniki procentowe, minimalne zwycięstwo nad Platformą Obywatelską odniosła partia Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast II tura to absolutne zwycięstwo partii rządzącej, która nie tylko nie oddala władzy prezydenckiej w dużych miastach, z Warszawą na czele, ale na dodatek zabrała PiS Radom - miasto, w którym dotychczas Prawo i Sprawiedliwość prowadziło niepodzielne rządy.


Z grupy 6 największych miast w Polsce, PO będzie rządziło przez kolejne cztery lata w 4:

  • w Warszawie - wygrana dotychczas urzędującej prezydent Hanny Gronkiewicz- Waltz nad kandydatem PiS Jackiem Sasinem - 56,8 proc. do 43,2 proc.,
  • w Poznaniu - wygrana Jacka Jaśkowiaka nad urzędującym od 4 kadencji prezydentem Ryszardem Grobelnym,
  • we Wrocławiu - wygrana Rafała Dutkiewicza nad kandydatem PiS Mirosławą Stachowicz-Różecką - 52,7 proc. do 47,3 proc.,
  • w Gdańsku - wygrana Pawła Adamowicza nad kandydatem Pis Andrzejem Jaworskim - 59,4 proc. do 40,6 proc..

Frekwencja w wyborach II tury w Warszawie wyniosła 42 proc. i była nad wyraz wysoka. Najprawdopodobniej politykom udało się zmobilizować do pójścia do urn wyborczych elektorat Prawa i Sprawiedliwości, a on sam zmobilizował elektorat Platformy Obywatelskiej.

W II turze wyborów samorządowych w Krakowie zwyciężył kandydat niezależny Jacek Majchrowski, pokonując tym samym wspieranego przez PiS Marka Lasotę - 56 do 22 proc.

Dotkliwa jest porażka PiS w Radomiu i w Elblągu. W Radomiu będzie rządził kandydat PO Radosław Witkowski, który pokonał dotychczasowego prezydenta Andrzeja Kosztowniaka z PiS 52 proc. do 48 proc. głosów. W Elblągu rządy obejmie kandydat popierany przez PSL, PO i SLD - Witold Wróblewski, pokonując kandydata PiS Jerzego wilka.

PiS ma swoich prezydentów w Łomży, Białej Podlaskiej i Zamościu. SLD będzie rządził w Częstochowie - wygrał bowiem kandydat tej partii - urzędujący prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Niespodzianką może być zwycięstwo w II turze wyborów na prezydenta w Słupsku - w fotelu prezydenckim zasiądzie Robert Biedroń, kandydat Twojego Ruchu.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.