Górnicy nie zaszkodzili PO - najnowszy sondaż

12-02-2015

Autor: aln

Styczniowe badanie preferencji wyborczych w Polsce dokonane przez instytut TNS Polska wskazuje, że gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się już teraz, wygrana zapewniona byłaby dla partii rządzącej.

Według badania, 31 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach parlamentarnych zamierza oddać swój głos na Platformę Obywatelską. Na opozycję, czyli Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Polską Razem Jarosława Gowina, chce głosować 27 proc. wyborców przebadanych przez TNS Polska.

Z badania wynika, że niedawna afera górnicza, w wyniku której pojawiły się ostre protesty pracujących na Śląsku górników, nie zaszkodziła wizerunkowi rządu i samej Platformie Obywatelskiej. Wciąż ma ogromny kredyt zaufania wśród wyborców i jeśli nie dojdzie do drastycznych sytuacji być może czeka nas kolejna kadencja rządu tej samej partii politycznej.

TNS Polska podało ponadto, że na trzecim miejscu w wyborach parlamentarnych, jakie mogłyby się odbyć już w styczniu 2015 roku, uplasowałby się Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 11 proc., a na czwartym Polskie Stronnictwo Ludowe, zyskujące 8 proc głosów. Nowa Prawica otrzymałaby zaledwie 4 proc. głosów, Twój Ruch Janusza Palikota - 2 proc.

W porównaniu z grudniowym sondażem wyborczym notowania zarówno Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, czyli największych konkurentów na polskiej scenie politycznej, wyraźnie się obniżyły. Na PO w styczniu chce głosować o 3 punkty procentowe mniej wyborców, a na PiS - 2 pkt proc. mniej. Za to zyskuje SLD. Lewica ma wynik poparcia o 2 punkty procentowe wyższy niż przed miesiącem.

Aż 16 proc. respondentów biorących udział w badaniu TNS Polska, nie wie jeszcze, na kogo będzie głosować. Według badania, w wyborach parlamentarnych obecnie wzięłoby udział 58 proc. pytanych. Co piąty pytany był pewny swojego udziału w wyborach, a 36 proc. badanych z wahaniem przyznało, że raczej wzięłoby udział w głosowaniu. 33 proc. respondentów nie chce uczestniczyć w wyborach, a 9 proc. pozostaje pod tym względem niezdecydowanych.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.