I tura wyborów prezydenckich sukcesem rockmana

13-05-2015

Autor: aln

10 maja 2015 roku w Polsce odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Ich wyniki stanowiły zaskoczenie dla wielu sztabów wyborczych. Wybory nieznacznie wygrał Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Według wyników opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą zdobył on 34,76 proc. głosów. Urzędujący prezydent, Bronisław Komorowski, uzyskał 33,77 proc. poparcia.

Na trzecim miejscu znalazł się Paweł Kukiz - dotychczas znany jako muzyk, rockman, były lider zespołu Piersi, który otrzymał aż 20,80 proc. głosów i to on jest uznawany za największego zwycięzcę wyborów prezydenckich 2015 w Polsce. Pomimo, że nie pojawi się on w II turze wyborów, zgromadził ogromny elektorat wyborczy i zmobilizował go do pójścia do urn. Polacy pokazali tym samym, że zależy im na radykalnej zmianie na polskiej scenie politycznej. Paweł Kukiz ma szansę na budowanie silnej partii, która na pewno zagrozi obecnej władzy w wyborach parlamentarnych, jakie będą miały miejsce jesienią.

Na kolejnych miejscach w wyborach na Prezydenta RP znaleźli się - Janusz Korwin-Mikke - 3,26 proc. głosów, kandydatka popierana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, Magdalena Ogórek z 2,38 proc. głosów, Adam Jarubas z PSL - 1,60 proc. głosów, Janusz Palikot - 1,42 proc. głosów, Grzegorz Braun - 0,83 proc. głosów, Marian Kowalski - 0,52 proc. głosów, Jacek Wilk - 0,46 proc. głosów oraz Paweł Tanajno - 0,20 proc. głosów. Według PKW frekwencja w I turze wyborów wyniosła 48,96 proc.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja i powalczą w niej o miejsce w pałacu prezydenckim kandydat popierany przez Platformę Obywatelską - Bronisław Komorowski oraz kandydat PiS - Andrzej Duda. Od tego, na kogo zagłosują wyborcy Pawła Kukiza zależy, komu przypadnie palma pierwszeństwa i zostanie prezydentem Polski. 11 maja 2015 roku oficjalnie rozpoczęła się druga tura kampanii wyborczej z dwoma aktorami w rolach głównych. Trudno na tym etapie przesądzać, któremu z nich uda się przekonać Polaków do swojej wizji Polski.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.