Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / AI wezwała do utworzenia komisji do zbadania okoliczności ucieczki Taylora               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
10-05-2007

 

03-05-2007

  Nigeria - uprowadzeni uwolnieni

03-05-2005

  Kronika ONZ 9/2005 (19)

06-03-2005

  Kronika ONZ 5/2005 (15)

28-02-2005

  Kronika ONZ 3/2005 (13)

26-12-2004

  Kronika ONZ 9/2004

06-12-2004

  Kronika ONZ 6/2004

+ zobacz więcej

AI wezwała do utworzenia komisji do zbadania okoliczności ucieczki Taylora 

06-04-2006

  Autor: ed

28 marca były prezydent Liberii Charles Taylor, objęty nakazem zatrzymania przez Trybunał Specjalny dla Sierra Leone, uciekł ze swojego domu w Calabar w Nigerii.

 

 

Amnesty International wezwała do wspólnego powołania przez ONZ oraz Unię Afrykańską niezależnej oraz bezstronnej komisji śledczej mającej na celu ustalenie okoliczności zgłoszonej ucieczki Charlesa Taylor’a oraz ustalenie odpowiedzialności za "uchybienia w środkach bezpieczeństwa".


"Nie jest wystarczającym wszczęcie dochodzenia przez rząd Nigerii. Potrzebujemy międzynarodowej komisji śledczej, która będzie sprawozdawać bezpośrednio do Sekretarza Generalnego ONZ a zebrane dane będą dostępne publicznie," powiedział Kolawole Olaniyan - Dyrektor Programu Amnesty International ds. Afryki.

Trybunał Specjalny dla Sierra Leone, ustanowiony wspólnie przez ONZ oraz rząd Sierra Leone, w celu "osądzenia tych, w największym stopniu odpowiedzialnych" za zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne, oskarżył Charlesa Taylor’a na postawie 17 zarzutów o zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości, włączając terroryzowanie cywilów, bezprawne zabójstwa, przemoc a tle seksualnym, przemoc fizyczną, dokonywany pod przymusem pobór dzieci do wojska, porwania, zmuszanie do pracy, grabieże i podpalenia oraz o ataki na personel pokojowy ONZ.

Charles Taylor mieszkał w Calabar w Nigerii od roku 2003, kiedy to rząd Nigerii przyznał mu azyl polityczny.

Konflikt w Liberii


W roku 1989 atak zbrojnych sił opozycyjnych pod dowództwem Charlesa Taylora na rząd byłego prezydenta Samuela Doe pogrążył Liberię w brutalnym i złożonym konflikcie, który trwał do roku 1996. Charles Taylor został wybrany na prezydenta w roku 1997, lecz sporadyczne walki i przypadki łamania praw człowieka miały nadal miejsce. Działania wojenne pomiędzy rządem a zbrojną opozycją Liberyjczycy Zjednoczeni na Rzecz Pojednania i Demokracji (LURD) rozpoczęły się w roku 1999, a nasiliły w roku 2003 wraz z atakami LURD na stolicę Monrovię i pochodem drugiej zbrojnej grupy opozycyjnej, Ruchu na Rzecz Demokracji w Liberii (MODEL) na południu i wschodzie kraju. Wszystkie strony konfliktu dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka, takich jak rozmyślne zabijanie cywili, tortury, wymuszana rekrutacja dzieci i przemoc seksualna wraz z gwałtem.

W dniu 18 sierpnia 2003 reprezentanci wszystkich stron konfliktu oraz partii politycznych podpisali w Akrze w Ghanie pełne porozumienie pokojowe, na mocy którego ogłoszono natychmiastowe zakończenie konfliktu i przewidziano powołanie Narodowego Rządu Tymczasowego Liberii (NTGL), który miałby objąć władzę do czasu inauguracji nowego rządu, wybranego w wyniku wyborów nie później niż w październiku 2005.W następnym miesiącu Rada Bezpieczeństwa ONZ zezwoliła na przeprowadzenie w Liberii zakrojonej na szeroka skalę operacji na rzecz utrzymania pokoju przeprowadzonej przez Misję Narodów Zjednoczonych w Liberii (UNMIL).

Źródło: Amnesty International

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl