Pierwszy proces przed MTK

12-04-2006

Autor: Maciej Józefowicz

O jego narodzinach mówił cały świat, głównie z powodu sprzeciwu, jaki przeciw niemu wytoczyło najpotężniejsze państwo świata. Potem cisza. Teraz, z dala od błysku fleszów i nagłówków gazet, Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna działalność. 20 marca odbyło się pierwsze przesłuchanie pierwszego oskarżonego - Thomasa Lubangi z DR Konga.


Lubanga wybił się na światło dzienne na przełomie tysiącleci, podczas wojny domowej w swoim kraju. W wojnie tej, nazywanej "afrykańską wojną światową" ze względu na duże zaangażowanie innych państw regionu, założył popieraną przez Ugandę Unię Kongijskich Patriotów (Union des Patriotes Congolais - UPC) - ni to organizację polityczną, ni to bojówkę. W 2002r. obsadził się też na stanowisku zbrojnego ramienia UPC - Sił Patriotycznych na rzecz Wyzwolenia Konga (Forces Patriotiques pour la Libération du Congo - FPLC), o jednoznacznie agresywnym charakterze. Na terenie północno-wschodniej prowincji Konga, Ituri, UPB i FPLC robiły praktycznie, co chciały, przyczyniając się do śmierci 8 tysięcy i wypędzenia 600 tysięcy cywilów. Ci, którzy zostali, musieli płacić haracz: w pieniądzach, w naturze, lub w dzieciach, które powiększały szeregi armii Lubangi.

Lubanga został w końcu aresztowany w 2005r., kiedy po zabójstwie dziewięciu "błękitnych hełmów" z misji pokojowej ONZ rząd w Kinszasie rozpoczął wielką obławę na przywóców partyzantki. Kolejne miesiące upłynęły na sporach o zatrzymanego między sądami kongijskimi a MTK. Ostatecznie Kinszasa ustąpiła i w ten sposób Lubanga dostąpił niechlubnego zaszczytu inauguracji działalnośći trybunału. 10 lutego 2006r. został za nim wydany list gończy, a 17 marca jako pierwszy człowiek w historii zamienił kongijską celę na więzienne łóżko w Hadze. Przesłuchania rozpoczęły się kilka dni później.

Podstawą do oskarżenia Lubangi jest zdobycie przez jego siły w 2002r. stolicy Ituri, miasta Bunia, i masowe wcielanie napotkanych tam dzieci do własnych oddziałów. Artykuł 8 Statutu Rzymskiego, uznaje wcielanie do sił zbrojnych dzieci poniżej 15 lat za zbrodnię wojenną. Choć wydaje się niemal pewne, że Lubanga ma więcej grzechów na sumieniu, i to obejmujących jeszcze cięższe kategorie, takie jak zbrodnie przeciw ludzkości, czy ludobójstwo, udowodnienie mu czegoś więcej byłoby trudne do przeprowadzenia. W każdym razie Al Capone też został skazany za oszustwa podatkowe.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.