Polska wpłaci mniej do unijnego budżetu

12-04-2006

Autor: Anna Maria Sierpińska

Polska składka do budżetu UE na 2006 rok zostanie pomniejszona o 52 mln euro - poinformowała  Komisja Europejska, która dokonała korekty budżetowej.

Komisja Europejska ogłosiła, że egzekucja budżetowa (ściągnięte od płatników należności) w 2005 roku była rekordowo wysoka.

- "Tylko 1 proc. unijnego budżetu, czyli nieco ponad miliard euro - nie zostało wydane. Dodatkowy dochód wyniósł prawie 1,3 mld euro" - poinformowano w komunikacie prasowym.

Polska wpłaci w tym roku do unijnego budżetu o 52 miliony euro mniej niż zakładano. Takie są wyliczenia Komisji Europejskiej dotyczące korekty budżetowej.

Bruksela od kilku lat stara się, by składki poszczególnych krajów nie były zawyżane i by wpłacały one do wspólnej kasy tyle, ile rzeczywiście potrzeba. Okazało się, że w ubiegłym roku w budżecie pozostało ponad miliard euro. Komisja

Europejska postanowiła podzielić pieniądze na kraje członkowskie. Jeden z rzeczników Komisji Robert Sołtyk powiedział, że do tej sumy dodano jeszcze miliard 300 milionów euro.

Wyjaśnił, iż pomniejszenie tegorocznej składki było możliwe ponieważ budżet Unii Europejskiej miał dodatkowe dochody.

W sumie kraje członkowskie zapłacą prawie dwa i pół miliarda euro mniej. Szczególnie odczują to duże państwa, które najwięcej wpłacają do unijnej kasy. Niemiecka składka będzie zmniejszona o prawie pół miliarda euro, a Brytyjczycy zapłacą mniej o ponad 400 milionów euro.

 Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.