Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Wywiad z prezesem PSL - Jarosławem Kalinowskim               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Wywiad z prezesem PSL - Jarosławem Kalinowskim 

11-11-2003

  Autor: Aleksander Wojtala
Jarosław Kalinowski1. Panie Prezesie chyba już czas uporządkować wieś w systemie ewidencji, bo dotychczasowe dane dotyczące np. ilości uprawnionych do świadczeń społecznych, lub inne, będące podstawą od ogólnokrajowych symulacji i wyliczeń makroekonomicznych mogą się opierać praktycznie tylko na ilości płatników podatku rolnego, co jest wartością liczoną od hipotetycznego kwintala z areału, a nie od realnej ilości osób przypisanych np. do jednego gospodarstwa rolnego. Co Pan o tym sądzi. Na ile te statystyki są brane z powietrza ?

 

 

Pięć lat temu byłem współautorem projektu ustawy, która miała uporządkować podniesione w pytaniu sprawy. Chcieliśmy wyraźnie określić w ustawie czym jest gospodarstwo rolne i kim jest rolnik. Ustaliliśmy zasady prowadzenia rachunkowości w gospodarstwach rolnych. Jednym słowem, chodziło o przyjęcie standardów, jakie dziś obowiązują w Unii Europejskiej. Niestety i wtedy, i dziś ta kwestia nie znalazła uznania w oczach większości sejmowej.

2. Jaki ma pan stosunek do poczynań p. Leppera? Czy uważa Pan za usprawiedliwione łamanie prawa przez rolników w celu zwrócenia na siebie uwagi rządu?

Działalność pana Leppera to akt desperacji, co częściowo przyznał sam rząd, w którego imieniu minister rolnictwa stwierdził, iż burzliwe chłopskie protesty były uzasadnione. Niemniej jednak żaden protest nie powinien opierać się na użyciu przemocy.

3. Czy jako przedstawiciel polskiej wsi będzie Pan zabiegał o dodatkowe fundusze z UE na dofinansowanie rolnictwa?

W 1997 roku składałem jako wicepremier wniosek o środki przedakcesyjne dla polskiego rolnictwa. W nowym parlamencie i być może w nowym układzie rządowym parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego będą zabiegać o środki dla polskiego rolnictwa. Najważniejsze jest jednak, aby z chwilą wejścia Polski do UE polscy rolnicy mieli takie same prawa i obowiązki jak ich unijni koledzy.

4. Czy PSL będzie współpracował w Sejmie z SLD? Czy Pana zdaniem ta partia jest zbliżona programowo do PSL?

Będziemy współpracować z każdym, w różnych sprawach, jeżeli uznamy, iż taka współpraca jest korzystna dla Polski.

5. Do jakiej dawnej partii jest bliżej obecnemu Polskiemu Stronnictwu Ludowemu - do PSL Mikołajczyka, czy do ZSL?

Oczywiście do PSL Mikołajczyka.

6. Panie Prezesie, jaki ma Pan dziś stosunek do reprywatyzacji? Przypominam, że chłopi polscy dziwnym zrządzeniem losu nie byli znacjonalizowani i nie pracowali w kołchozach jak w Rosji czy Bułgarii. Natomiast drobni producenci związani z rolnictwem (np. młyny) byli przepędzeni nawet niezgodnie z ówczesnym prawem ze swoich firm.

Polskie Stronnictwo Ludowe opowiada się za rekompensatą na zasadach symbolicznego zadośćuczynienia. Warto jednak w dyskusji na temat reprywatyzacji zwrócić uwagę na to, że nacjonalizacja miała miejsce w warunkach braku suwerenności państwa polskiego. Obciążanie więc za nacjonalizację suwerennej Rzeczypospolitej jest jednak pewnym nadużyciem.

7. Jak Pan Prezes określiłby, wyłączając terminy typu: chłopska, wiejska, rolna, itp., polityczny charakter swojej partii ? Np. prawica, centrum, lewica, chrześcijańska, demokratyczna, socjalistyczna, agrarna, liberalna, itd., itd....

Polskie Stronnictwo Ludowe do partia centro - lewicowa.

8. Jak wg Pana można umiejscowić Stronnictwo na scenie politycznej Polski i na ile zaproponowana etykieta Pańskiej firmy jest zgodna z zasadniczymi nurtami w łonie samego Stronnictwa ?

Na to pytanie odpowiedziałem przed chwilą.

9. Dzisiaj gdy nie ma swobodnego obrotu ziemia jej cena w Polsce jestbardzo niska. Gdy uwolnimy obrót ziemią możliwe są dwa warianty;
1. W dalszym ciągu nie ma chętnych do kupna i cena stoi w miejscu.
2. Przybywają tysiące chętnych z całego świata i chcą kupować ziemię odpolskiego chłopa wówczas cena ziemi idzie w górę bo na jednogospodarstwo jest wielu chętnych. Cena ziemi wyrównuje się do ceneuropejskich. Chłop sprzedaje całe gospodarstwo i zajmuje się innądziałalnością lub sprzedaje połowę by otrzymane pieniądze zainwestować wto co sobie zostawił.
Inna korzyść; ziemię po b. PGR-ach kupują zagraniczni inwestorzy. Dopracy zatrudniają bezrobotnych pracowników b. PGR. W Niemczech np. niktnie będzie pracował za 500 marek miesięcznie. W Koszalińskim będziekolejka chętnych.
Teraz pytanie; dlaczego wobec ewidentnych korzyści z uwolnienia obrotuziemią tak kurczowo trzymacie się w PSL zakazu sprzedaży?


Cena ziemi w rozwiniętych państwach jest wyznacznikiem koniunktury w rolnictwie. Gdy produkcja jest opłacalna, rośnie także cena ziemi. Powinna ona także rosnąć i w Polsce. Jednak wolna gra sił rynkowych spowoduje, że zyska na tym kapitał spekulacyjny, a nie polska gospodarka. Warto tu wskazać, że cena ziemi w Polsce jest kilkanaście razy niższa niż w krajach Unii. Tymczasem, w każdym kraju UE są regulacje chroniące rodzimy rynek nieruchomości rolniczych.

10. Co Pan sądzi o pomyśle Janusza Korwina-Mikke , że o wiele bardziej korzystne dla Polski byłoby staranie się o przyjęcie Polski do NAFTA niż do Unii Europejskiej ?

Pomysł Pana Korwina - Mikke byłby dobry, gdyby Polska leżala w Ameryce Północnej. Realia są jednak takie, że nasz kraj znajduje się w Europie.

11. Czy w ogóle jest Pan zwolennikiem wejścia Polski do UE ? Czy Polska wieś jest na to gotowa ? Jeżeli nie jest gotowa, to kiedy może być ?

Jestem zwolennikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Im szybciej znajdziemy się się w Unii tym lepiej. Warunkiem jest jednak to, abyśmy znaleźli się w UE na partnerskich warunkach.

12. Zakładając że PSL będzie w koalicji rządzącej po wyborach, jakie PSL ma pomysły na zmniejszenie bezrobocia ?

Chcemy nowej, dynamicznej polityki gospodarczej w interesie krajowej wytwórczości a nie kapitału spekulacyjnego - jak to ma miejsce obecnie. Instrumentami tej polityki będzie polityka pieniężna, preferencje dla nowych technologii i eksportu. Chcemy obniżki podatków pośrednich (VAT-u i akcyzy), które są obecnie jednymi z najwyższych w Europie.

13. Jeżeli SLD nie zdobędzie ponad 50% głosów wyborców w zbliżających się wyborach, i zaproponuje PSL koalicje i wspólne tworzenie rządu, czy PSL przyjmie tą propozycje ?

Polskie Stronnictwo Ludowe jest gotowe do wzięcia współodpowiedzialności za los kraju, jeżeli wyborcy tak zdecydują.

14. Zakładając ze odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: TAK , to czy PSL zgodzi się na proponowaną przez SLD likwidacje Kas Chorych ? Jeżeli tak, to jak to sobie PSL wyobraża ? Kto za to zapłaci ? i co powstanie na ich miejsce zlikwidowanych kas chorych ?

Już w kampanii prezydenckiej wskazywalem na konieczność likwidacji Kas Chorych.

15. Dlaczego PSL tak krytykuje 4 reformy przeprowadzone w ostatnim czasie, skoro sama będąc w koalicji rządzącej z SLD nie przeprowadziła ani jednej reformy ? Może tak było łatwiej ? (gdyż wiadomo było że będą to reformy trudne i konieczne)

Działania władz mają służyć ludziom, a nie łatwości rządzenia, poprzez spychanie odpowiedzialności za sprawy publiczne na samorządy bez pieniędzy na realizację zadań. Jesteśmy za naprawą państwa. Słowo reforma nie zastąpi porządku, ładu i poczucia, że żyje się lepiej. Polskie Stronnictwo Ludowe uczyni wszystko, aby Polacy czuli się bezpiecznie we własnym kraju i nie byli zaskakiwani przez rządzących projektami kosztownych i niepotrzebnych zmian.

16. (pytanie od e-Polityka) Jak ocenia Pan nasz serwis polityczny e-Polityka ?

Pomysł dobry. Mam nadzieję, że poradzicie sobie na rynku.

Dziękujemy za wywiad.

Wywiad z dnia 12.07.2001

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl