Ulga podatkowa na korzystanie z sieci internetowych

14-04-2006

Autor: Michał Ponikowski

Maksymalną kwota jaką podatnik może odliczyć jest 760 złotych. Warto jednak wspomnieć, iż małżonkowie wspólnie korzystający z internetu mogą wspólni odliczyć nawet 1520 złotych (czyli po 760zł na osobę).

Polski ustawodawca na początku zeszłego roku wprowadził ulgę podatkową na korzystanie z sieci internetowych. Ustanowienie jej miało po części zmniejszyć uciążliwość podniesionej stawki podatkowej, oraz zapobiec stagnacji rozwoju tej dziedziny. W chwili obecnej stawka na korzystanie z sieci internetowych wynosi 22%.

Wiele osób w tym momencie mogłoby się zapytać „no dobrze, ale komu ona przysługuje???”. Jak wyjaśnia Departament Podatków Bezpośrednich „Ulga ta przeznaczona jest zatem dla osób fizycznych, które od 1 stycznia 2005 roku poniosą wydatki z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania tej osoby.” W związku z tym podatnik nie może odliczyć kosztów poniesionych w związku z uzyskaniem dostępu do internetu na przykład w kafejkach internetowych.

Maksymalną kwota jaką podatnik może odliczyć jest 760 złotych. Warto jednak wspomnieć, iż małżonkowie wspólnie korzystający z internetu mogą wspólni odliczyć nawet 1520 złotych (czyli po 760zł na osobę). Oczywiście ustawodawca wprowadził tutaj kilka warunków jakie są konieczne. Jednym z nich jest fakt iż dane obojga małżonków muszą widnieć na fakturze VAT.

Z zapewnień Ministerstwa Finansów ulga ta będzie nadal funkcjonowała w przyszłym roku budżetowym. Mianowicie Ordynacja podatkowa nie przewiduje uchylenia odliczenia ulgi na korzystanie z sieci internetowych.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.