Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Poczet organizacji terrorystycznych cz. 1               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Poczet organizacji terrorystycznych cz. 1 

08-09-2003

  Autor: Sebastian Paroń

Są złem wcielonym XXI wieku. Wszyscy o nich słyszeli, bardzo wielu o nich mówi, większość się ich boi. Ich działalność stanowi wymówkę dla wojen i zasłonę dymną dla gry interesów mocarstw. Dla wielu niewinnych ofiar, rzeczywistych lub potencjalnych, samo to słowo napawa przerażeniem. TERRORYŚCI.

Na świecie istnieje wiele list najgroźniejszych i najbardziej niebezpiecznych organizacji terrorystycznych. Jednak najczęściej cytowaną i chyba najważniejszą spośród nich jest ta prowadzona przez Departament Stanu USA. e-Polityka, jako pierwsza w Polsce, zaprasza Państwa do lektury aktualnego składu tej “ekstraklasy terrorystów” wraz z naszym komentarzem, który, mamy nadzieję, przybliży Państwu nieco zwłaszcza mniej znane ugrupowania. Organizacje podajemy w takiej samej kolejności jak Departament Stanu. Ponieważ lista liczy aż 36 pozycji, wpisane tam organizacje będziemy omawiać sukcesywnie, w cyklu kilku artykułów. Dziś pierwszy z nich.


1. Organizacja Abu Nidal

Palestyńska grupa terrorystyczna, powstała w 1974 w wyniku rozłamu w przewodzonej przez Jasera Arafata Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Przywódcą i założycielem był Sabri al-Banna, zwany Abu Nidalem (to od jego pseudonimu grupa wzięła swoją potoczną nazwę). Głównym celem organizacji jest zniszczenie państwa Izrael. Abu Nidal i jego poplecznicy stanowczo sprzeciwiali się jakimkolwiek rokowaniom z Izraelczykami, a ich ofiarą często padali bardziej umiarkowanie nastawieni Palestyńczycy. Grupa zwalcza również rządy zdecydowanej większości państw arabskich, uznając je za “reakcyjne”. Jej celem są również demokracje zachodnie, jako wspierające państwo żydowskie. W trzydziestoletniej historii grupy, jej członkowie przeprowadzili zamachy w ponad 20 krajach, zabijając ponad 900 osób. Do niedawna obozy terrorystów znajdowały się głównie w Libii, Egipcie i Iraku, jednak władze pierwszych dwóch krajów w 1999 zlikwidowały działalność grupy na swoim terenie, a w Iraku, po obaleniu reżimu Saddama, Abu Nidal znalazła się na amerykańskim celowniku. Obecnie, po śmierci przywódcy, zmarłego w zeszłym roku w Bagdadzie, grupa jest poważnie osłabiona. Prawdopodobnie większość jej aktywistów działa obecnie w środowisku palestyńskich uchodźców w Libanie.

Wybrane akcje:

Równoczesne ataki na biura jordańskich linii lotniczych w Rzymie, Atenach i Nikozji w marcu 1985 (3 osoby ranne)

Atak na synagogę w Istambule we wrześniu 1986 (22 osoby zabite)

Porwanie amerykańskiego samolotu pasażerskiego w Pakistanie we wrześniu 1986 (podczas akcji odbijania zakładników na lotnisku w Karaczi zginęło 17 osób, a ponad 150 zostało rannych)

Zastrzelenie pierwszego sekretarza ambasady Jordanii w Bejrucie 29 stycznia 1994

2. Abu Sayaf

Najbardziej brutalna spośród filipińskich organizacji działających na południu tego kraju. Powstała na początku lat 90., jako wyraz niezadowolenia części islamskich twardogłowych wobec rokowań z rządem, jakie podjęła główna separatystyczna organizacja w regionie – Narodowy Front Wyzwolenia Moro. Założyciele organizacji marzyli o powstaniu na południowych Filipinach muzułmańskiego państwa wyznaniowego, na wzór Iranu. W pierwszej połowie lat 90. grupa była finansowana przez środowiska zbliżone do Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Brała też udział w międzynarodowych przedsięwzięciach, koordynowanych przez Bazę (m.in. ataki na chrześcijańskich misjonarzy czy zamach na filipiński samolot pasażerski. Niektóre źródła podają też, że w 1995 organizacja brała udział w planowaniu zamachu na papieża Jana Pawła II). W drugiej połowie ubiegłej dekady, grupa została osłabiona poprzez ograniczenie źródeł finansowania oraz aresztowanie lub zmuszenie do emigracji jej czołowych działaczy. Powróciła ze zdwojoną siłą w roku 2000, gdy rozpoczęła serię porwań zachodnich turystów, spędzających wakacje w Azji Południowo-Wschodniej.

Wybrane akcje:

Porwanie 21 turystów z malezyjskiego kurortu Kampong Pulau Tiga w kwietniu 2000

Porwanie 20 turystów, a kilka dni później zajęcie szpitala, w którym przebywało ponad 200 osób. Filipińska armia zdołała oswobodzić szpital, ale terroryści uciekli z kolejnymi 5 zakładnikami. Jednemu z tych 25 porwanych, amerykańskiemu turyście, ucięto później głowę (maj 2001)

Zabicie 11 filipińskich żołnierzy (26 było rannych) podczas akcji uwalniania zakładników na wyspie Jolo (październik 2002)

Atak na katolicki kościół na południu Filipin w październiku 2002 (1 zabity, 12 rannych)

Zabicie 13 osób i wzięcie do niewoli dalszych 22, w tym żony i syna lokalnego burmistrza, w miasteczku Siocon na wyspie Mindanao

3. Brygady Męczenników Al-Aksy

Grupa powstała niedawno, podczas trwającej do tej pory II intifady. Większość jej działaczy jest związana z przewodzonym przez Jasera Arafata ugrupowaniem al-Fatah. Bojownicy Brygad pochodzą głównie z Zachodniego Brzegu Jordanu, a działają również w Strefie Gazy oraz w samym Izraelu. Ich celem walka z państwem Izrael, a przede wszystkim doprowadzenie do niepodległości Palestyny. Grupa przeszła do historii bliskowschodniego terroru jako pierwsza, która przeprowadziła samobójczy atak bombowy, w którym zamachowcem była kobieta. Obecnie w izraelskim areszcie przebywa Marwan Barghouti, działacz Fatah oskarżany o kierowanie Brygadami.

Wybrana akcja:

Zamach samobójczy w restauracji w Jerozolimie 9 marca 2002 (11 osób zabitych, 52 ranne)

4. Islamska Grupa Zbrojna (GIA)

Najważniejsze algierskie ugrupowanie terrorystyczne. Rozpoczęła działalność w 1992, po tym, jak władze unieważniły wybory parlamentarne z grudnia 1991, w których zwycięstwo odniósł Islamski Front Zbawienia – najważniejsza religijna partia opozycyjna. Najbardziej okrutne akcje GIA przeprowadzała w latach 1992-98, kiedy to jej ofiarą padały często całe wioski. W 1993 ogłosiła wojnę przeciw zamieszkującym Algierię cudzoziemcom. Od tego czasu z jej rąk zginęło ponad 100 obcokrajowców. Wachlarz stosowanych metod jest szeroki – od zabójstw przy pomocy broni palnej i bomb, do porwań i podrzynania gardeł. Lider grupy, Antar Zouabri, został zabity w lutym 2002 przez algierskie służby bezpieczeństwa.

Wybrane akcje:

Porwanie samolotu Air France 26 grudnia 1994. Po wylądowaniu w Marsylii, porywacze przez 54 godziny odmawiali wypuszczenia zakładników, zabijając w międzyczasie trzech spośród nich. Kryzys został zakończony przez szturm francuskich sił specjalnych, w czasie którego zginęli wszyscy czterej terroryści.

Porwanie i zamordowanie 6 francuskich mnichów pracujących w Algierii ( 27 marca 1996)

Zabicie łącznie ponad 130 cywilów podczas ataków w czerwcu 2001

5. Asbat al-Ansar

Grupa sunnickich ekstremistów, głównie Palestyńczyków, stacjonujących w Libanie i prawdopodobnie powiązanych z Osamą bin Ladenem. Członkowie grupy są zwolennikami interpretacji islamu, która pozwala na użycie siły dla osiągnięcia wyższych celów. W ich przypadku, jednym z tych celów jest obalenie libańskiego rządu i wyparcie z kraju wszelkich sił nieprzyjaznych islamowi. Działa głównie na terenie Libanu. W połowie lat 90. przeprowadzała zamachy na libańskich przywódców, w tym religijnych, oraz uczęszczane lokale, takie jak restauracje czy kluby nocne. To właśnie tej grupie przypisuje się również atak na rosyjską ambasadę w Bejrucie, przeprowadzony przy pomocy granatnika w styczniu 2000. Liczebność grupy szacuje się obecnie na ok. 300 ludzi pod bronią.

6.Najwyższa Prawda (Aum Shinrikyo)

Czołowe japońskie ugrupowania terrorystyczne. W założeniu jest to sekta religijna. Założył ją w 1987 Szoko Asahara. Doktryna sekty za jej główny cel uznaje przejęcie kontroli najpierw nad Japonią, a potem całym światem. W latach 1989-95 działała zupełnie legalnie i była uznawana przez władze w Tokio za pełnoprawny związek wyznaniowy. W 1990 polityczne skrzydło sekty, Partia Najwyższej Prawdy, brało bez powodzenia udział w wyborach parlamentarnych. 20 marca 1995 grupa przeprowadziła równoczesne zamachy w metrze w Tokio i w Jokohamie. Do koszy na śmieci w podziemnych stacjach podrzucono pojemniki ze śmiercionośnym gazem – sarinem. Zatruciu uległo ok. 5700 osób, z których 12 zmarło (po pięciu latach dwóch z zamachowców zostało skazanych na śmierć). Nie był to jedyny przeprowadzony przez Najwyższą Prawdę zamach z użyciem gazów bojowych. Choć po tej akcji organizacja została pozbawiona przywilejów należnym Kościołom, nigdy nie została oficjalnie zdelegalizowana. Jest natomiast nieustannie “obserwowana” (co należy rozumieć jako “inwigilowana”) przez japońskie służby bezpieczeństwa. Obecnie większość kierownictwa sekty przebywa w więzieniach.

Autor: Jarosław Błaszczak

Tym tekstem otwieramy “Poczet organizacji terrorystycznych”, cykl sześciu artykułów, w których zaprezentujemy Państwu blisko 40 najgroźniejszych ugrupowań terrorystycznych świata. Kolejne teksty będą ukazywały się co tydzień w sekcji Sprawy globalne działu Artykuły – Świat oraz w Biuletynie e-Polityki. Wszelkie uwagi i komentarze prosimy wpisywać pod tekstem lub kierować na adres autora.

 

 

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl