Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Azja i Pacyfik / Wielkanoc w Azji               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
10-08-2007

  Kronika wyborcza: lipiec 2007

29-11-2012

  Nowy prezydent Chin

10-05-2011

 

30-10-2010

 

30-10-2010

 

28-10-2010

 

06-09-2010

 

+ zobacz więcej

Wielkanoc w Azji 

18-04-2006

  Autor: Agata Kaczmarzyk-Pilipiuk z Singapuru

W minioną niedzielę dzwony kościelne rozbrzmiały w całej Azji, a miliony chrześcijan celebrowały Wielkanoc, zgodnie z orędziem papieskim Benedykta XVI, który zwrócił się do katolików z całego świata w dniu upamiętniającym zmartwychwstanie Chrystusa.

 

 

Na Filipinach spektakularne uroczystości rozpoczęły się w Wielki Piątek, kiedy jedenaście osób kazało przybić się do krzyży, by zjednoczyć się z umierającym Chrystusem. Coroczny wielkopostny rytuał stał się jedną z najbardziej oczekiwanych sezonowych atrakcji w San Pedro Cutud i Kapitangan – dwóch wsiach na północ od Manili. Mimo wypowiedzi przedstawicieli Kościoła na Konferencji Biskupów Katolickich, iż tego typu rytuały prowadzą do zezwierzęcenia i nie są pochwalane przez Kościół, tysiące ludzi zgromadziło się, by być świadkami przybijania do krzyży najbardziej zdeterminowanych wiernych.

Zwierzchnik Kościoła filipińskiego, arcybiskup Manili kardynał Gaudencio Rosales, zaapelował w wielkanocnym orędziu, by naród poszedł za przykładem Chrystusa i wzniósł się ponad dzielący społeczeństwo kryzys polityczny. Wezwał do wiary w jaśniejszą przyszłość, nowe jutro i lepsze życie dla wszystkich ludzi, podały wiodące dzienniki The Manila Times i The Philippine Times. Prezydent Filipin, Gloria Arroyo ogłosiła w weekend moratorium na egzekucje, zamieniając wszystkie wyroki śmierci na kary dożywotniego więzienia – manifestując tym samym ustępstwo dla potężnego Kościoła rzymskokatolickiego w kraju.

W Indonezji Wielka Sobota upłynęła pod znakiem Wielkiego Polowania na Jajko Wielkanocne 2006, imprezy zorganizowanej przez organizację misyjną Młodzież Chrystusowi (MYC) na polu golfowym Lippo Karawaci w Tangerang. Sobotnie wydarzenie zgromadziło ponad 10 tysięcy dorosłych i dzieci. Od godziny 8.00 do 14.00 około 100 tysięcy kolorowych pisanek zostało rozrzuconych na rozległym terenie Tangerangu przyciągając dzieci z okolicy Serpongu a nawet Dżakarty.

Organizator imprezy, William Brutte, powiedział na łamach The Jakarta Post, że ideą wydarzenia było przypomnienie znaczenia Zmartwychwstania Pańskiego, choć otwarte ono było dla ludzi wszystkich wyznań. Impreza miała pokazać jak młodzież z MYC może służyć swojemu otoczeniu, a tym samym służyć Bogu.

Organizacja MYC skupia przede wszystkim uczniów z okolicznych szkół, głównie ze szkoły Pelita Harpan i studentów z Uniwersytetu Pelita Harpan. W zeszłym roku zorganizowała podobne zajęcia, w które zaangażowało się około 2 tysięcy dzieci z sierocińców. William Butt podkreślił, że tego typu imprezy mają charakter cykliczny i w przyszłym roku myśli o skupieniu jeszcze większej grupy ludzi.

W malezyjskiej wiosce Bangsar większość dzieci wierzy w magię Wielkiej Nocy. Uważają one, że fakt zmartwychwstania Jezusa ma wymiar magiczny, nie potrafiąc wytłumaczyć tego inaczej. Dlatego zorganizowano tam konkurs zdobienia pisanek, który miał przybliżyć najmłodszym świąteczny przekaz. Elaine Choo, matka dwuletniej Mishy Chua powiedziała, że cieszy się z organizacji tego typu wydarzeń, gdyż stwarzają one dogodną sposobność kształcenia dzieci w katolickich tradycjach. Dzieci miały okazję również zobaczyć króliki i dowiedzieć się, jak należy dbać o delikatne zwierzęta.

Z kolei w Penang kompleks handlowy Island Plaza zorganizował mistrzostwa w malowaniu gigantycznych jaj. Każda drużyna, w skład których wchodzi dorośli i dzieci, musiała zaprojektować i pomalować 30 centymetrowe jajko ze styropianu.

Sekretarz Generalny Rady Kościołów Malezji (CCM), dr Herman Shastri powiedział dla The Nation, że nie ma biblijnej podstawy do dzielenia się wielkanocnymi jajkami, niemniej tradycja ta ma symboliczne znaczenie dla chrześcijan celebrujących zmartwychwstanie Chrystusa i wiąże się z nowym życiem. Praktyka ta dotarła do Malezji wraz z chrześcijańskimi misjami, a wywodzi się z XV wiecznej Europy.

Nie ma znaczenia jak jajka są udekorowane i czy są to jajka kurze, kacze czy przepiórcze, podkreślił Shastri. Komercjalizacja i konsumeryzm posunęły się tak daleko, że dopuściły do rozwoju przemysłu produkującego pisanki zarówno ze złota jak i czekolady, a ludzie je kupują – w celach kolekcjonerskich, zdobniczych czy po prostu by nakarmić słodkim jajkiem dziecko.

W Chinach, we wszystkich oficjalnie działających kościołach chrześcijańskich odbyły się nabożeństwa wielkanocne.  Jednak w tysiącach kościołów podziemnych oraz niezarejestrowanych kościołach domowych obrządki wielkanocne odbywały się za zamkniętymi drzwiami. W czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia, policja najechała na kościoły domowe w Chinach, zatrzymując księży i konfiskując biblie.

Tysiące katolików zgromadziło się w kościołach wietnamskiej stolicy Hanoi, rozpoczynając uroczystości wielkanocne nocną mszą w neogotyckiej Katedrze Św. Józefa zbudowanej w czasie francuskiego panowania kolonialnego. Ponadto zorganizowano koncert wielkanocny, angażując w przedsięwzięcie przede wszystkim młodych muzyków i amatorów.

W Wietnamie mieszka przeszło 6 milionów katolików, którzy stanowią 7% populacji tego kraju i jest to druga co do wielkości (po Filipinach) wspólnota katolicka w Azji Południowo-Wschodniej.

W głównie hinduskich Indiach, setki tysięcy pielgrzymów w południowej części stanu Kerala, gdzie chrześcijanie stanowią 23% populacji, modliło się w Kościele Św. Tomasza w Malayattoor, a wielu z nich dotarło do kościoła dźwigając na ramionach olbrzymie krzyże.

Prymas Kościoła Anglikańskiego w Australii, arcybiskup Brisbane Phillip Aspinall powiedział w orędziu paschalnym, że współczesne społeczeństwo zmieniło prawdziwe znaczenie zmartwychwstania Chrystusa, przekształcając śmierć w jedną z obaw tego świata. Zamiast kojarzenia Zmartwychwstania Pańskiego z odnową porządku ziemskiego, nadzieją na lepsze, ludzie skupiają się nad motywem umierania i na tym, czy pójdą po śmierci do nieba, zaznaczył prymas.

Rzadkim wydarzeniem podczas tegorocznych obchodów świątecznych w Azji była zbieżność wydarzeń religijnych różnych wyznań. W Wielki Piątek nie tylko chrześcijanie modlili się w skupieniu o lepszą przyszłość. Cześć stwórcy oddawali w swych świątyniach hinduscy Tamilowie obchodząc kolejny dzień Nowego Roku - Puthandu Vazthukal, Syngalezi celebrując swój Nowy Rok zwany Aluth Avuruddha oraz Malajalowie świętując noworoczne Vishu.  

Mapa: Na żółto zaznaczone są państwa (i stany w USA), gdzie Poniedziałek Wielkanocny jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Źródło: Astrokey44 / Wikimedia Commons

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl