Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Reforma podatkowa na Ukrainie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-01-2012

  Azyl w Czechach?

13-11-2010

 

31-10-2010

 

07-08-2010

 

29-05-2010

 

12-05-2010

 

01-05-2010

  Prezydent Ukrainy utraci stanowisko?

+ zobacz więcej

Reforma podatkowa na Ukrainie 

20-11-2003

  Autor: Piotr Kuspyś

Ukraiński parlament przyjął ustawę o wprowadzeniu jednolitego systemu podatkowego na Ukrainie, czyli podatku liniowego. Jest to propozycja na najniższe opodatkowanie w skali Europy, gdyż stanowi 13%. Przyjęte regulację wchodzą w życie od 1 stycznia 2004 roku.

 

 

 

Obecnie regulacje prawne w tym zakresie powodują, iż Ukraińcy odprowadzają podatki według zróżnicowanej skali - od 10 do 40 proc. - w zależności od wysokości dochodów. Ze względu na zbyt wysokie obciążenia podatkowe wiele osób decyduje się na ukrywanie rzeczywistych dochodów. Dotyczy to przede wszystkim osób zarabiających najwięcej, gdyż dla nich ustanowiono najwyższy, 40-procentowy podatek. Chodzi tu o kwotę 1700 hrywien (340 $).

 

 

 

Przyjęte regulację wchodzą w życie od 1 stycznia 2004 roku. Mają one charakter mniej lub bardziej eksperymentalny, gdyż będą obowiązywać do roku 2006. Następnie przewidziane jest podwyższenie stawki podatku do 15%. Wprowadzenie niskiego podatku liniowego ma - według rządu - pobudzić wzrost gospodarczy, pomóc w budowie klasy średniej i zredukować szarą strefę, która według opinii ekspertów stanowi tyle samo, co "oficjalna" gospodarka. Także reforma podatkowa pozwoli zbudować mocniejszy rynek detaliczny, dzięki czemu gospodarka Ukrainy nie będzie już w tak dużym stopniu zależna od eksportu, który obecnie  jest w granicach 60 proc. PKB.

 

 

 

Warto zaznaczyć, iż analogiczne rozwiązana w sferze polityki podatkowej zostały wprowadzone również w innych krajach na kontynencie europejskim, między innymi w Rosji - 13%, na Łotwie - 25%, w Estonii - 26%, na Litwie - 33%. W najbliższym czasie, według wcześniejszych zapowiedzi, podatek liniowy na poziomie 20% zostanie wprowadzony także na Słowacji.

 

 

 

Różne są zdania ekonomistów w tym zakresie, jednak większość skłania się do uznania podatku liniowego za bardziej korzystny zarówno z punktu widzenia państwa jak i podatnika: dla państwa, gdyż zmniejszają się realne wydatki na jego obsługę, dla podatnika – gdyż staje się on bardziej przejrzystym, a przez to mniej skomplikowanym i bardziej przychylnym dla przeciętnego obywatela. Dzięki jednolitym stawkom firmy mają taką samą pozycję wyjściową, co znacznie wpływa na poprawę warunków konkurencyjności i wyjścia z szarej strefy podatkowej. Niektórzy ukraińscy ekonomiści ostrzegą przed reformą podatkową, wskazując na możliwe kłopoty budżetowe. Przedstawiciele rządu jednak obserwując rozwój gospodarczy w Rosji, która przeprowadziła reformę podatkową w 2001 r., liczą na to, że zwiększy się liczna osób deklarujących swoje dochody, co w rezultacie utrzyma wpływy do budżetu na porównywalnym poziomie.

 

 

 

Atrakcyjność podatku liniowego ma również znaczenie w kontekście międzynarodowym. Można tu wyodrębnić dwie grupy przedsiębiorców, mianowicie biznes krajowy i kapitał zagraniczny. Poprzez taki podatek automatycznie redukują się koszty funkcjonowania firmy, a związane z tym uproszczenia powodują, jako efekt końcowy, poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku krajowym, a w dalszej perspektywie i na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o kapitał zagraniczny, opcja liniowa przyciąga inwestora zagranicznego. Działa to zarówno w sposób bezpośredni jak i pośredni. Według badań Banku Światowego dla inwestorów ważniejszy jest poziom skorumpowania aparatu państwowego, aniżeli koszta pracy, czy wielkość rynku zbytu. Wprowadzenie podatku liniowego przyczyni się do zwiększenia przejrzystości systemu podatkowego, a tym samym przeciwdziała korupcji.

 

Wprowadzenie podatku liniowego na Ukrainie jest oznaką zmiany sposobu myślenia i nowego podejścia do przedsiębiorczości. Dotychczasowy podatek progresywny, który złudnie przedstawia się jako bardziej korzystny dla budżetu państwa, z pewnością nie sprzyja rozwoju i umacnianiu klasy średniej. W kontekście takiego prawa podatkowego nie opłaca się dużo zarabiać, bo w tym wypadku prawie połowę pochłania podatek.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl