Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Kronika ONZ 1/2005 (11)               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Kronika ONZ 1/2005 (11) 

14-02-2005

  Autor: Jarosław Błaszczak

Pierwszy tydzień roku 2005 upłynął w świecie ONZ pod znakiem Afryki. Na jaw wyszły kolejne kompromitujące fakty dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich mieszkanek Demokratycznej Republiki Kongo przez stacjonujące tam Błękitne Hełmy. Tymczasem Republika Środkowoafrykańska jako trzecie państwo w Afryce i zarazem na świecie poprosiła prokuraturę Międzynarodowego Trybunału Karnego o sprawdzenie, czy na jej terenie nie popełniono ściganych przez MTK zbrodni. 

 

 

TSUNAMI: Wkrótce wydanie specjalne
Już wkrótce w e-Polityce.pl wydanie specjalne Kroniki ONZ, a w nim kompleksowy przegląd działań podejmowanych przez instytucje działające w systemie NZ w obliczu grudniowej tragedii w Azji.

Wtorek, 4 stycznia


SUDAN: Apel o zawieszenie broni na czas szczepień
Jan Pronk (Holandia), główny przedstawiciel ONZ w Sudanie, apeluje do rządu i do rebeliantów o wstrzymanie na co najmniej trzy dni wszelkich działań zbrojnych w ogarniętym walkami regionie Darfur. Ma to umożliwić bezpieczne przeprowadzenie wielkiej akcji szczepienia najmłodszych Sudańczyków przeciw polio.

W tę potężną operację logistyczną zaangażowanych będzie ponad 40 tysięcy osób, w większości wolontariuszy. W ciągu zaledwie trzech dni chcą podać szczepionkę każdemu sudańskiemu dziecku poniżej piątego roku życia - łącznie blisko sześciu milionom osób. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Sudan zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby zachorowań na polio. Ponieważ dla pełnej skuteczności szczepienia, pacjentowi należy podać trzy dawki w sześciotygodniowych odstępach, akcja zostanie powtórzona w połowie lutego i na początku kwietnia. Organizatorami masowego szczepienia są WHO, UNICEF, sudańskie Ministerstwo Zdrowia oraz organizacje pozarządowe.

ANTARKTYDA: UNEP finansuje badania nad ociepleniem klimatu
Program Ochrony Środowiska ONZ (UNEP) współfinansuje rozpoczynającą się właśnie ekspedycję zorganizowaną przez pozarządową grupę Tara Expeditions. Przez ponad miesiąc u wybrzeży Antarktydy pływać będą dwa żaglowce. Zadaniem ich załogi będzie dokumentowanie wpływu ocieplenia ziemskiego klimatu na położony na południowych rubieżach naszego globu kontynent. Wśród badaczy znajdzie się znany brazylijski fotografik, specjalizujący się w fotoreportażach ukazujących niszczenie przez człowieka środowiska naturalnego, Sebastiao Salgado.

Czwartek, 6 stycznia


D.R. KONGO: Raport dla Rady Bezpieczeństwa
Nieustające i niepotrzebne ingerowanie sąsiadów w konflikt na terenie Demokratycznej Republiki Kongo jest jednym z głównych tematów szesnastego już raportu na temat sytuacji w tym państwie, który przygotował dla Rady Bezpieczeństwie Kofi Annan. Szczególnie negatywne oceny zebrała na tym polu Rwanda, choć z drugiej strony sekretarz generalny podkreślił, że rozumie obawy jej władz (szerzej na ten temat pisaliśmy w Kronikach nr 6 i 7/2004)

Rządowi tymczasowemu Annan zarzuca opieszałość w ściganiu zbrodniarzy wojennych. W powijakach pozostaje wzorowana na RPA Komisja Prawdy i Pojednania. Tymczasem Misja ONZ w DRK (MONUC), wzmocniona ostatnio blisko sześcioma tysiącami dodatkowych żołnierzy, podejmuje działania mające umożliwić przeprowadzenie jeszcze w tym roku wolnych wyborów. Prowadzone są m.in. akcje edukacyjne, kładące podwaliny pod społeczeństwo obywatelskie.  (Więcej o DRK niżej)


IRAN: MAEA sprawdzi podejrzaną bazę
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przeprowadzi kontrolę w irańskiej bazie wojskowej w Parchin. To reakcja na pojawiające się ostatnio doniesienia, że ma tam miejsce testowanie broni atomowej, której kraj ten oficjalnie nie posiada. Władze w Tehernaie wyraziły już zgodę na wizytę inspektorów w bazie.

KONFERENCJA MAŁYCH WYSP: Raport wstępny
UNEP opublikował raport adresowany do uczestników zbliżającego się szczytu małych państw wyspiarskich, który odbędzie się w Port Louis na Mauritiusie. Eksperci Programu za główne zagrożenia dla tych krajów uznali przede wszystkim klęski naturalne, np. tsunami czy cyklony, a także problemy wynikające z działalności człowieka, jak choćby jak nadmiernego połowu ryb, wylewania ścieków bezpośrednio do akwenów wodnych czy zanieczyszczenia powietrza.
Ponadto UNEP zwraca uwagę, że część wyspiarskich państewek boryka się z przeludnieniem, z czym wiąże się np. niedostatek wody pitnej.


Piątek, 7 stycznia


D.R. KONGO: Morderstwa i wykorzytywanie
Dwie bulwersujące wiadomości nadeszły z Demokratycznej Republiki Kongo. Pierwsza dotyczy brutalnych mordów dokonanych w 10-tysięcznym miasteczku Buramba. W połowie grudnia w jego okolicach doszło do wewnętrznych sporów między dwoma ugrupowaniami rebelianckimi. Najpierw członkowie jednego z nich zabili trzech przedstawicieli drugiej z frakcji. W akcie zemsty koledzy zabitych otoczyli Burambę, uważając ją za popierającą grupę odpowiedzialną za zabójstwa, i zamordowali 30 jej cywilnych mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. 

Tymczasem Biuro Nadzoru Wewnętrznego ONZ (OIOS) uważa, że pomimo prowadzonego w zeszłym na szeroką skalę wewnętrznego postępowania wyjaśniającego, żołnierze Misji ONZ w DRK (MONUC) wciąż dopuszczają się niewłaściwych zachowań na tle seksualnym wobec miejscowej ludności - chodzi przede wszystkim o nakłanianie do prostytucji nieletnich dziewcząt. Do OIOS wpłynęły w ostatnim czasie 72 skargi tego rodzaju, z czego w przypadku blisko 20 udało się udokumentować winę żołnierzy. Według kontrolerów Biura, ceny wykonywanych przez nastolatki usług seksualnych wahały się od dwóch kurzych jaj do 5 dolarów.

ONZ dopuszcza, by jej pracownicy i żołnierze przebywający na misjach pokojowych utrzymywali stosunki seksualne z miejscowymi, w tym nawet z prostytutkami. Całkowicie zakazane jest jednak współżycie z osobami poniżej 18. roku życia. Pokłosiem skandalu w DRK jest propozycja całkowitej delegalizacji "seksu na misjach", lecz nie osiągnięto jeszcze zgody co do tego, czy taki środek jest rzeczywiście niezbędny. Póki co ONZ apeluje do państw wysyłających wojska pod sztandary Organizacji, by ich dowódcy byli bardziej surowi, a kary dla naruszających reguły bardziej dotkliwe. 


MTK: Republika Środkowoafrykańska prosi o śledztwo
Władze Republiki Środokowoafrykańskiej wystąpiły do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze o przeprowadzenie postępowania mającego ustalić, czy na terytorium tego państwa doszło do zbrodni wojennych podlegających ściganiu przez Trybunał. Wcześniej podobne wnioski przesłały do Hagi rządy D.R. Kongo oraz Ugandy. Zgodnie ze statutem rzymskim z 1998 roku, stanowiącym prawną podstawę działania MTK, może on sądzić sprawców zbrodni zaistniałych po 1 lipca 2002.

Decyzję o ewentualnym wszczęciu formalnego śledztwa podejmie Luis Moreno-Ocampo (Argentyna), główny prokurator MTK. Wcześniej jednak chce uzyskać dokładniejsze informacje o zbrodniach popełnionych w Republice i sprawdzić, czy i jak radzi sobie z nimi miejscowy wymiar sprawiedliwości.

W dniach 3 i 5 stycznia nowojorskie Centrum Informacyjne ONZ nie rozesłało do redakcji na całym świecie swojego codziennego biuletynu. Nasza Kronika powstaje na podstawie oficjalnych komunikatów prasowych instytucji działających w systemie ONZ oraz informacji własnych.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl