Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Gospodarka / Zawód: rolnik               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Zawód: rolnik 

16-02-2005

  Autor: Katarzyna Moskwiak

Kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, politycy obiecywali, że rolnicy będą pierwszą grupą społeczną, która odczuje korzyści z naszej akcesji. Minęło ponad pół roku i po raz kolejny okazuje się, iż na ocenę tych samych zjawisk wpływa przede wszystkim stopień w jakim nas dotyczą.

 

 

Władze cieszy popyt na nasze towary; snują one dalekosiężne plany, w których Polska ma w przyszłości zostać jednym z czołowych producentów żywności w Europie. Ruszył też system dopłat bezpośrednich i to jak na razie bez większych komplikacji, co nie jest u nas zjawiskiem powszechnym. Jednym słowem sukces, przynajmniej z perspektywy Warszawy. Przekonani o poprawie losu rolników są też konsumenci, którzy na własnej skórze odczuli podwyżki cen żywności.

Jednak sami zainteresowani często się irytują słysząc o poprawie sytuacji na polskiej wsi. Wielu rolników nadal nie wierzy, mimo iż złożyli wnioski, że dostaną pieniądze z Unii i będzie tak, dopóki nie zobaczą ich na swoim koncie. Nie spodziewają się też dużych kwot, które w jakiś istotny sposób wpłynęłyby na ich sytuację. Obawiają się również, że te pieniądze mogą przepaść w związku z jakimiś nieprzewidzianymi dodatkowymi kosztami. Tak też odebrano ostatnie podwyżki cen nawozów. Wprawdzie producenci tłumaczą się wzrostem cen gazu, niezbędnego do ich produkcji, ale niewiele osób to przekonuje. Niezadowolenie budzi też konieczność prowadzenia dokumentacji niezbędnej przy staraniu się o dopłaty. Rolnicy nie odczuli również tak bardzo wzrostu cen żywności, jak konsumenci, dlatego ostrożnie patrzą w przyszłość.

Na pewno tego nastawienia nie zmieni mocny kurs złotego, który powoduje, że dopłaty będą niższe, niż w roku ubiegłym. Dla wielu osób jest to sytuacja niezrozumiała, niektórzy wręcz czują się oszukani. Do tej pory większość rolników nie interesowała się kursem walut ani działaniami państwa służącym wzmocnieniu lub osłabieniu złotego. Przyzwyczajenia w gospodarowaniu były nieco inne.

Kiedy więc doczekamy się czasów, gdy zawód rolnika będzie wyborem a nie koniecznością? Być może już niedługo zważywszy na fakt, iż młodzi ludzie coraz chętniej na studiach wybierają kierunki rolnicze.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl