Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Wenezuela zbroi się w Rosji               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
Wenezuela zbroi się w Rosji 

31-05-2006

  Autor: Anna Maria Serpińska
W wartych 2,7 mld dol. kontraktach zbrojeniowych Wenezuela kupuje od Rosjan i Hiszpanów śmigłowce, łodzie patrolowe i samoloty transportowe, żeby zmodernizować swoją armię przed zapowiadaną przez prezydenta kraju Hugo Chaveza amerykańską inwazją.

 

 

Napięcie w stosunkach między oboma krajami wzrosło w połowie maja po nałożeniu przez USA sankcji na Wenezuelę, obejmujących m.in. zakaz sprzedaży broni do tego kraju.

Administracja prezydenta George'a W. Busha zarzuca Chavezowi nazbyt przyjacielskie stosunki z Kubą i Iranem oraz brak gotowości do przyłączenia się do amerykańskiej wojny z terroryzmem. Chavez zarzuca Amerykanom wsparcie w 2002 r. wymierzonego w jego władzę przewrotu wojskowego.

Budżet obronny Wenezueli wzrósł w tym roku o 31% do 2 mld USD. W wydatkach nie uwzględniono jednak wartego 2,2 mld USD kontraktu na zakup 10 samolotów transportowych i ośmiu łodzi patrolowych w Hiszpanii.

Do Wenezueli płynie statek z ładunkiem 30 tys. rosyjskich karabinów AK 103, częścią tegorocznego zamówienia opiewającego na 100 tys. sztuk. Rosja i Wenezuela prowadzą właśnie rozmowy o sprzedaży licencji na produkcję tej broni.

Od Rosjan Wenezuela kupi także 15 śmigłowców i planuje zawrzeć kontrakt na zakup 18 kolejnych maszyn oraz myśliwców Su-30 i Su-35. Mimo nacisków ze strony USA, Hiszpania i Rosja nie zamierzają odstąpić od sprzedaży broni do tego południowoamerykańskiego kraju.

Wenezula, piąty na świecie eksporter ropy, notuje rekordowe dochody dzięki wysokim cenom tego surowca na światowych rynkach. Obserwatorzy podkreślają, że połowę ropy eksportowanej ropy Wenezuela sprzedaje do USA.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl