Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Gwiezdne Wojny na Antypodach               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
09-05-2009

 

01-06-2008

 

30-01-2008

 

10-01-2008

 

24-11-2007

 

14-10-2007

 

21-09-2007

 

+ zobacz więcej

Gwiezdne Wojny na Antypodach 

09-12-2003

  Autor: Przemysław Jaworski z Adelajdy

Piątego grudnia Australia, jako pierwszy z sojuszników Stanów Zjednoczonych, podpisała układ o współpracy w sprawie Inicjatywy Obrony Strategicznej (Strategic Defense Initiative) partycypując w programie zwanym "Syn Gwiezdnych Wojen". Koszt całego programu obliczany jest na ponad 80 miliardów dolarów. Jaki będzie udział Australii w kosztach jak dotąd nie podano. W programie będą brać udział nowe australijskie niszczyciele jak również australijski system radarowy Jindalee, którego zasięg wykracza daleko poza horyzont.

 

 

Australijski minister obrony Robert Hill powiedział, że Australia podpisała układ ze względu na możliwy atak na terytorium Australii rakiet z głowicami wyposażonymi w broń chemiczną, biologiczną czy nuklearną. W dalszej części swego wystąpienia minister powiedział, że uważa podpisanie układu za rozsądne ze względu na rozpowszechnianie w ostatnich czasach rakiet dalekiego zasięgu i głowic z bronią masowego rażenia, aczkolwiek rząd nie widzi obecnie bezpośredniego zagrożenia od krajów takich jak Korea Północna. Chwilowo nie planuje się rozmieszczenia na terytorium Australii rakiet, będących częścią systemu gwiezdnych wojen, tym niemniej takie rakiety mają być umieszczone na trzech niszczycielach należących do floty australijskiej. Według ministra, australijska gospodarka ma odnieść korzyści z nowego układu obronnego.
Minister Hill powiedział, że poinformował o ostatniej decyzji Chiny i innych "przyjaciół" Australii w rejonie Azji i Pacyfiku, jak również o tym, że system gwiezdnych wojen ma wyłącznie obronny charakter. Tym niemniej w Australii spodziewa jest raczej negatywnej reakcji ze strony Chin i Rosji, krajów które zawsze głośno oponowały przeciw wszelkim systemom gwiezdnych wojen.
Inne kraje takie jak Japonia, Korea Południowa i Wielka Brytania również rozważają przystąpienie do programu obrony strategicznej.
"Syn Gwiezdnych Wojen" jest nową wersją Inicjatywy Obrony Strategicznej z elementami obrony umieszczonymi tak w przestrzeni kosmicznej jak i na ziemi. Pierwszy system zaczął wprowadzać prezydent Ronald Regan w roku 1983. 
Obecny system ma działać następująco. Jak tylko rakieta nieprzyjaciela przebije pułap chmur, satelity wczesnego ostrzegania oraz radar wykryją ją i będą śledzić jej trasę. Potem radar naziemny o wysokiej rozdzielczości będzie śledził nieprzyjacielską głowicę i ewentualne cele pozorne, po czym zostanie wystrzelona jedna lub więcej rakiet przechwytujących, wyposażonych w głowicę niszczącą. Głowica niszcząca wypuszczana jest w odległości ponad 2000 km od celu, po czym manewrując zbliża się do głowicy nieprzyjaciela i zderza się z nią z prędkością 24 tys. km na godzinę.
W niedzielę, 7 grudnia, do Dżakarty przybył australijski minister spraw zagranicznych Aleksander Downer, aby wziąć udział w regionalnej konferencji w sprawie zwalczania terroryzmu. Dyplomaci z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Tajlandii, Malezji i Singapuru także uczestniczą w konferencji. Decyzja o przystąpieniu Australii do programu gwiezdnych wojen spotkała się z chłodnym przyjęciem w Indonezji i minister Downer wysłuchał kilku krytycznych opinii. Według ministra spraw zagranicznych Indonezji decyzja Australii może wywołać lokalny wyścig zbrojeń. Tym niemniej rząd australijski uważa swą decyzję za słuszną a podpisaną umowę istotną dla bezpieczeństwa narodowego.
Rozpad bloku komunistycznego spowodował zakończenie zimnej wojny i sprawił, że na jakiś czas ludzkość zapomniała o systemie gwiezdnych wojen. Terroryzm i coraz większa łatwość zdobycia broni masowego rażenia zmusiły do wydobycia z lamusa gwiezdnych wojen, zmodernizowania ich systemu i rozciągnięcia ich parasola ochronnego na Australię a w przyszłości na inne państwa.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl