Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Senat przyjął ustawę o CBA               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
19-12-2012

 

13-10-2010

 

09-09-2010

 

07-08-2010

 

23-07-2010

 

01-07-2010

 

30-05-2010

 

+ zobacz więcej

Senat przyjął ustawę o CBA 

08-06-2006

  Autor: j. uchto
Senat przyjął ustawę o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Przyjęto prawie 20 poprawek do ustawy. Za przyjęciem całości ustawy wraz z poprawkami głosowało 61 senatorów, 7 było przeciwnych, 21 wstrzymało się od głosu. Biuro ma zatrudniać około 500 osób. Budżet CBA na 2006 rok ma wynieść 70 mln zł.

 

 

Głosowania nad poprawkami do ustawy o CBA przesunęły się, ponieważ po obradach Senatu zebrały się komisje, które omawiały przedstawione w debacie zmiany. Ustawą prawdopodobnie jeszcze podczas trwającego posiedzenia zajmie się Sejm.

Senatorowie przyjęli poprawki, które zobowiązują szefa CBA do przestawiania Senatowi takich samych informacji o działalności antykorupcyjnej, jak Sejmowi. Zaakceptowali też kilkanaście poprawek językowych i redakcyjnych.

Głosami senatorów PiS przepadły poprawki zmierzające do ograniczenia zakresu kompetencji CBA, podwyższające kwoty przestępstw, przy których sprawa wchodziłaby w kompetencje biura. Nie zaakceptowali też poprawek pozwalających na wybór szefa CBA przez Sejm za zgodą Senatu - nadal ma powoływać go premier.

Senat dopisał w ustawie obowiązek CBA, by inicjowała odzyskiwanie przez Skarb Państwa zwrot nielegalnie uzyskanych korzyści.

Przyjął też poprawkę wzmacniająca pozycję szefa CBA, przez to, że premier może go odwołać jedynie w zapisanych w ustawie przypadkach.

Senatorowie nie wpisali do ustawy skrócenia z 10 lat do 3 lat okresu, po którym niszczone będą nieprzydatne materiały z postępowań prowadzonych przez CBA. Nie przyjęli też poprawki zobowiązującej Biuro do bezzwłocznego niszczenia danych osobowych ujawniających m.in. pochodzenie rasowe, etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne, informacje o życiu seksualnym, stanie zdrowia i nałogach skazanych, którzy zostali skazani, albo wobec których umorzono postępowanie.

Odrzucono też poprawki pozwalające CBA podjąć kontrolę u przedsiębiorców jedynie za zgodą sądu. Nie dopisali do ustawy, że kontrola w przedsiębiorstwach może trwać jedynie 4 tygodnie i w uzasadnionych przypadkach być przedłużona o kolejne 4 tygodnie. Pozostał zapis, że kontrola CBA może trwać 3 miesiące, a w uzasadnionych przypadkach szef Biura może ją przedłużyć o następne 6 miesięcy.

Podczas debaty przyszły szef CBA Mariusz Kamiński zapowiedział, że wyda zarządzenie zgodnie z którym działania kontrolne u konkretnego przedsiębiorcy będą mogły być prowadzone tylko przez 4 tygodnie.

W myśl wracającej do Sejmu ustawy, CBA ma być nową służbą specjalną państwa.

Ma kontrolować przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych - sprawdzać oświadczenia majątkowe i przestrzeganie zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Ma też sprawdzać m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl