Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Dni Polskie w Mozambiku               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
26-10-2005

  Mozambik walczy z AIDS

11-02-2005

  Zmiana na szczycie w Mozambiku

23-03-2004

  Handel organami ludzkimi w Mozambiku

19-01-2004

 

17-01-2004

 

13-01-2004

 

+ zobacz więcej

Dni Polskie w Mozambiku 

09-12-2003

  Autor: Dorota Mabjaia z Maputo

Dla większości Polaków Mozambik to co najwyżej nazwa geograficzna. Przeciętnemu człowiekowi trudno przywołać jakiekolwiek skojarzenie związane z tym krajem. Również władze RP zdają się uznawać relacje z tą afrykańską republiką za mało istotne -Polska nie ma tam nawet ambasady. W stolicy kraju Maputo działa za to prężnie polski konsulat honorowy, który postanowił przebić się przez tę ścianę obustronnej niewiedzy. Korzystając z pretekstu obchodów polskiego świeta 11 listopada, w Maputo zorganizowano Dni Polskie.

 

 

Impreza rozpoczęła się od konferencji prasowej. Na rozpoczęcie konferencji Konsul Honorowy RP w Mozambiku powitał dziennikarzy i przedstawił krótki zarys celów obchodzonych "Dni Polski w Maputo". Mówił o doniosłym znaczeniu, jaki ma dla Polski i Polaków data 11 listopada. Przedstawił krótko zarys historyczny począwszy od czasu zaborów, który trwał 123 lata do momentu odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.
Następnie, w imieniu nieobecnego z przyczyn zdrowotnych Ambasadora RP w Pretorii Pana Krzysztofa Śliwińskiego, wystąpił I Sekretarz d.s. politycznych Ambasady RP w Pretorii Pan Juliusz Gojło, który przedstawił główne kierunki polskiej polityki zagranicznej.
W tej części, Pan J. Gojło przypomniał o wejściu Polski do Unii Europejskiej, które ma nastąpić w przyszłym roku kalendarzowym, a także zaznaczył priorytety polskiej polityki zagranicznej w nawiązywaniu najlepszych kontaktów z różnymi państwami na różnych kontynentach jak i w krajach należących do kontynentu afrykańskiego.
Informacja gospodarcza o Polsce i aktualnych stosunkach handlowych między Polską a Mozambikiem, została przedstawiona przez Radcę Handlowego Pana Jeremiego Bartosiewicza. W swoim wystąpieniu Pan Radca podkreślił, iż zamiarem Rządu Polskiego jest, aby wymiana między obydwoma krajami była rosnąca w większej skali niż dotychczas. Po tych wystąpieniach dziennikarze reprezentujący różne środowiska tj. prasa i radio wykazywali żywe zainteresowanie, zadając konkretne i rzeczowe pytania w temacie.
O godz. 18.30 tego samego dnia, zostały oficjalnie otwarte "Dni Polski w Maputo".
W tej części uroczystości brali udział przedstawiciele Rządu Mozambiku, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i konsularnego w Maputo, przedstawiciele samorządowi w Maputo, partii politycznych Mozambiku, przedstawiciele ze środowiska biznesu jak i środowiska społecznego Mozambiku.
Na powitanie uczestników i zaproszonych gości Konsul Honorowy RP w Mozambiku, wygłosił krótką mowę na temat Dnia Niepodległości Polski i rozpoczynających się "Dni Kultury Polski w Maputo", którą rozpoczął słowami powitania i radości z możliwości obchodzenia tak niezwykłego czasu, podkreślając znaczenie i doniosłość chwili "…11 listopada 1918 roku, w Compiegne pod Paryżem, doszło do podpisania rozejmu kończącego pierwszą Wojnę Światową. Po 123 latach nieistnienia Polska wracała na mapę świata.
Chociaż dziś mija zaledwie 85 lat od tego wydarzenia, "szara codzienność" Polski odsuwa na coraz to dalszy plan dawne walki, emocje, nadzieje. Obywatel Polski, patrząc wstecz, nie wątpi w pewność swych ponad tysiącletnich korzeni, w stabilność państwa, które powstało w czasach, które są dla nas przedmiotem legend raczej niż historii. A przecież mogło Polski nie być…"
 Następnie w imieniu nieobecnego Ambasadora RP, zabrał glos Pan Juliusz Gojło inaugurując "Dni Polski w Maputo", który podziękował również wszystkim uczestnikom za obecność w tak doniosłym dla Polski wydarzeniu.
W imieniu władz Rządu Mozambiku, głos zabrał Pan Minister Przemysłu i Handlu Mozambiku Pan Carlos Morgado, zaznaczając wartość umacniania się stosunków Polski i Mozambiku dla dobra obu krajów. Po części oficjalnej przemówień, inaugurowana została przez I Sekretarza Ambasady RP, Polska wystawa fotografii przedstawiająca główne osobistości życia kulturalno-politycznego Polski oraz widoki i krajobrazy Polski.
Po inauguracji wystawy, rozpoczął się uroczysty cocktail, na którym goście mogli wraz z gospodarzami przeżywać doniosły akt rozpoczęcia "Dni Polski w Maputo". Na zakończenie uroczystości oficjalnego otwarcia "Dni Polski w Maputo" o godz. 20.30 uczestnicy zostali zaproszeni na występ polskiego zespołu tańców ludowych "Orzeł Biały "z Johannesburga, w jednej z sal teatralnych w Centro Franco - Moçambicano.
12 listopada 2003 - drugi dzień obchodów "Dni Polski w Maputo" Program tego dnia, ukierunkowany był głównie na kontakty z różnymi środowiskami gospodarki Mozambiku.
O godz.9.00 do 11.00, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania, Konsul Honorowy RP w Mozambiku przedstawił najistotniejsze informacje o polskim rolnictwie i zaprezentował konkretne oferty współpracy kilku firm z Polski
Następnie Radca Handlowy przedstawił możliwości kierunków współpracy między Polską a Mozambikiem, pokazując silne strony Polski w sektorze rolnym, takie jak obecność różnych instytucji zajmujących się problematyką i specjalizujące się targi rolne istniejące w Polsce, a także w ramach wybitnych specjalistów, którzy mogą służyć pomocą dla Mozambiku w zakresie współpracy.
Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Wsi w Mozambiku zaprezentowali krótką informację na temat struktury ministerstwa oraz syntetyczną charakterystykę rolnictwa Mozambiku. Poinformowali, że ok. 80 % ludności Mozambiku, zajmuje się głównie uprawami rolnymi tzn. w większości produkcją rolną realizowaną tylko na indywidualne potrzeby i konsumpcję rodzinną. Tylko bardzo znikoma część produkcji przeznaczona jest na rynek Mozambiku, stąd częste problemy z zaspokojeniem potrzeb żywnościowych ludności Mozambiku. W swoim wystąpieniu przedstawiciele powyższego ministerstwa wyrazili optymizm, iż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mozambiku chciałoby tą sytuację zmienić jak i poprawić znacznie sytuację w sektorze rolnym i wyrazili duże zainteresowanie ewentualną współpracą z Polską w zakresie rozwoju produkcji rolnej.
O godz.12.00 do 13.30 odbyło się robocze spotkanie gospodarcze w Ministerstwie Przemysłu i Handlu.
Spotkanie to, miało na celu zapoznanie się z możliwościami brania udziału w różnych projektach rozwoju Mozambiku przez różne firmy polskie.
W odpowiedzi na oczekiwania polskiej delegacji Minister Przemysłu i Handlu Mozambiku, który bardzo dobrze przyjął delegację, przedstawił ogólne założenia rozwoju gospodarczego Mozambiku. Stwierdził, że Mozambik nadal jest krajem dosyć opóźnionym gospodarczo, ale posiada również duży potencjał rozwoju ze względu na bogate złoża rudy i minerałów, wiele jeszcze niewykorzystanych a nawet dokładnie jeszcze niespenetrowanych. Oprócz tego Mozambik posiada pokaźne zasoby obszarów ziemi, które dobrze wykorzystywane mogłyby by być jednym z napędów rozwojowych Mozambiku. Według Pana Ministra te zalety mogą sprawiać, że Mozambik może stać się bardzo interesującym partnerem gospodarczym dla potencjalnych inwestorów, w tym m.in., z Polską.
Jako wskazówki na współpracę między Polską a Mozambikiem Pan Minister stwierdził, że w Jego opinii korzystne byłoby zawarcie umowy handlowej pomiędzy obydwoma krajami, to działałoby pozytywnie na przyspieszenie wzajemnej współpracy gospodarczo - handlowej.
Kolejna dziedzina polskiej oferty, w której Pan Minister wyraził zainteresowanie, to profesja samolotów przeznaczonych dla rolnictwa, w celu chemicznego opryskiwania pól. Jeszcze w dziedzinie transportu Pan Minister uważa, że interesująca mogłaby być współpraca w zakresie budowy portów i suchych doków do remontu statków. Również poinformował delegację Polską, iż obecnie Mozambik poszukuje inwestorów zagranicznych i w związku z tym posiada bardzo liberalne przepisy gospodarcze w odniesieniu do podmiotów zagranicznych m.in., że Mozambik zgadza się na 100% (stu procentową) obcą własność firm zakładaną przez zagraniczne podmioty w Mozambiku. Jednocześnie wyjaśnił, że Rząd Mozambiku nie zgadza się na sprzedaż ziemi obcokrajowcom, ale wyraża zgodę na wieczystą 99 letnią (dziewięćdziesięciodziewięcioletnią) dzierżawę.
Na zakończenie Pan Minister Carlos Morgado zaprosił Rząd Polski do organizowania misji handlowej do Mozambiku z udziałem wiodących polskich firm, w celu praktycznego zorientowania się i zapoznania się z wielkimi możliwościami współpracy gospodarczej, występującymi w Mozambiku.
W godzinach od 14.00 do 16.00 odbył się Panel Gospodarczy w Izbie Handlowej Mozambiku, gdzie był prowadzony przez Pana Alberto Mabjaia Konsula Honorowego RP w Mozambiku, Pana Jeremiego Bartosiewicza Radcę Handlowego, i Pana Jarosława Pawłowskiego I Sekretarza przy Konsulacie Wydziału Ekonomiczno - Handlowego w Johannesburgu.
W Panelu, w którym brali udział również przedstawiciele różnych mozambickich firm, zostały przekazane informacje gospodarcze o Polsce i aktualnych stosunkach handlowych pomiędzy Polską a Mozambikiem. Przedstawiciele firm mozambickich zostali poinformowali również o zainteresowaniu ze strony polskiej o poszerzeniu wzajemnych kontaktów i rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami. Potwierdzono, że wspólnie można oddziaływać, aby zmienić obecne wydarzenia obrotu handlowego, który jest bardzo niski, choć ostatnie okresy wykazują tendencję wzrostową.
Ze strony przedstawicieli firm Mozambiku została wyrażona chęć współpracy i było widoczne, jak różni przedstawiciele interesowali się konkretnymi tematami o różnych polskich firmach, wśród nich byli ci, którzy już doświadczyli współpracy z polskimi firmami i pragnęliby, aby taka współpraca odnowiła się.
W spotkaniu wzięło udział ponad trzydziestu przedstawicieli różnych firm i przedsiębiorstw, zarówno prywatnych jak i państwowych, a także przedstawicieli Izby Handlowej i Przemysłowej Mozambiku, Centrum Promocji Inwestycyjnej i konfederacja mozambickich firm prywatnych.
Panelu Gospodarczy zakończył się cocktailem w "Clube dos Empresarios", w którym uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele firm, biznesu i prasa Mozambiku. Podczas cocktailu prowadzone były interesujące rozmowy na tematy gospodarcze i handlowe polsko - mozambickie. Minister Przemysłu i Handlu Mozambiku Pan Carlos Morgado zaszczycił uczestników cocktailu swoją obecnością, gdzie wygłosił interesujące przemówienie popierające współpracę gospodarczą pomiędzy Polską i Mozambikiem.
Równocześnie w godzinach od 15.00 do godziny 17.00 został emitowany polski film dla dzieci pt.: "W Pustyni i w Puszczy " w siedzibie Centrum Franco - Moçambicano
Od godziny 19.00 do 21.30 odbył się wieczór przyjaźni polsko - mozambickiej w siedzibie AMASP (Mozambickie Stowarzyszenie Przyjaźni i Solidarności z Innymi Państwami ).
W tym uroczystym czasie wieczoru zostały zaprezentowane różne akty kulturalne, a mianowicie występy grupy "Orzeł Biały " przedstawiającej polskie tańce tradycyjne, występy dzieci Polonii Mozambiku, występy grupy harcerzy, a także występ grupy kulturalnej AMASP. Oprócz kultury również przeprowadzono losowanie najlepszych prac konkursowych, gdzie brała udział młodzież szkół podstawowych w Maputo.
Młodzież wykazała się znajomością o Polsce, gdyż prawie wszyscy uczestnicy konkursu "Moja znajomość Polski " odpowiadali na postawione im pytania konkursowe. Grupa młodzieży biorącej udział w konkursie była pod opieką Dyrektora Edukacji Narodowej Miasta Maputo, który czynnie uczestniczył w spotkaniu wieczoru przyjaźni polsko - mozambickiej.
W dniu 13 listopada - 3 dzień "Dni Kultury Polskiej w Maputo" od godziny 9.00 do 10.30 odbyło się spotkanie z Ministrem Transportu i Komunikacji Mozambiku Panem Tomas Salomao.
W czasie spotkania Pan Konsul Jeremi Bartosiewicz, poinformował Pana Ministra o zainteresowaniu ze strony polskiej o poszerzeniu wzajemnych kontaktów i rozwoju współpracy w dziedzinie gospodarczej między Polską i Mozambikiem. Pan Radca zwrócił uwagę, że obroty handlowe między krajami są nadal niewielkie, choć w ostatnim okresie wykazują tendencje wzrostową.
W swoim wystąpieniu Minister Transportu i Komunikacji Mozambiku, wyraził żywe zainteresowanie rozwojem wzajemnej współpracy, a szczególnie w dziedzinie transportu. Pan Minister Tomas Salomao, zwrócił uwagę na fakt, że całą wschodnią granicę Mozambiku stanowi linia brzegowa ciągnąca się na długości prawie 3 000 km wzdłuż oceanu Indyjskiego. Według Ministra, Mozambik bardzo liczy na rozwój współpracy transportu morskiego, budowę portów, stoczni remontowych, zakupu sprzętu portowego, promów do przewozu ludzi, małych towarów i samochodów oraz statków i sprzętów do zabezpieczenia granicy morskiej Mozambiku.
Pan Minister wyraził duże uznanie także dla wysokiego standardu światowego reprezentowanego przez polski przemysł stoczniowy i wyraził opinię, że polskie firmy z branży morskiej i stoczniowej powinny być bardziej obecne w Mozambiku i wykorzystać potencjalnie duże możliwości rozwoju i współpracy w tej gałęzi. Obiecał bardzo poważnie rozważyć wszelkie napływające oferty polskich firm i przyobiecał daleko idącą pomoc oraz przekazanie adresów kontaktowych w Mozambiku, w przypadku zainteresowania polskich firm rozwojem współpracy.
O godz. 19.00 odbyło się uroczyste otwarcie "Dni Filmu Polskiego" w Maputo w siedzibie Centrum Franco - Moçambicano.
Uroczystość ta została inaugurowana przez Konsula Honorowego RP w Mozambiku Pana Alberto Mabjaia, gdzie w swoim krótkim wystąpieniu zbliżył społeczność Mozambiku do symboli kultury polskiej. Zwrócił uwagę, że polskie filmy są znane nie tylko w Europie, ale również na innych kontynentach jak Ameryka, Australia, Azja i oczywiście w Afryce. Na zakończenie życzył obecnym przyjemnych wrażeń z odbioru emitowanych filmów. Po wystąpieniu został projektowany polski film pt. "To My".
Równocześnie w siedzibie AMASP odbył się seans filmowy pt. "Prymas".
Dnia 14-go i 15-go listopada "Dni Kultury Polskiej w Maputo" Emitowano polskie  filmy w siedzibie AMASP i Centro Franco - Moçambicano
W dniu 16 listopada - szósty i ostatni dzień "Dni Kultury Polskiej w Maputo" od godz. 10.30 do 11.30 została odprawiona przez księdza Konrada Klich, msza w intencji Polski, w języku polskim i portugalskim.
Uroczystość ta odbyła się w Seminario Maior S. Pio X, gdzie brała udział wspólnota polska przebywająca w Mozambiku i różni goście. Na zakończenie mszy, Konsul Honorowy RP w Mozambiku wygłosił krótkie przemówienie związane z zakończeniem "Dni Kultury Polskiej w Maputo". Podziękował w imieniu własnym oraz Ambasady RP i Rządu Polskiego wszystkim, którzy uczestniczyli w urozmaiconym programie tych ważnych dla Polski dniach. Podkreślił znaczenie i powagę tego przedsięwzięcia, gdyż zbliża Polskę do Mozambiku a społeczności w Mozambiku czuje się bliżej Polski poprzez kulturę, poprzez film, i inne przedsięwzięcia realizowane takie jak wystawa fotografii polskiej prezentowana w Maputo.
 "Dni Kultury Polskiej w Maputo" realizowane w dniach od 11 do 16 listopada 2003 roku, osiągnęły swoje cele i były bardzo trafnym posunięciem znaczącym w Mozambiku. Mimo, że te uroczystości kolidowały z kampanią wyborczą w Mozambiku, nie przeszkodziło to w sukcesie przedsięwzięcia. Na wszystkich spotkaniach było widać obecność przedstawicieli Rządu Mozambiku, obecność Korpusu Dyplomatycznego, różnych przedstawicieli ugrupowań politycznych i społecznych Mozambiku, a także duże zainteresowanie mass mediów
Spotkania gospodarcze umożliwiły zbliżenie mozambickich przedsiębiorców do polskiej sytuacji gospodarczej. Jednocześnie dały szanse na wejście Polski na rynek Mozambiku na korzystnych warunkach, korzystając z dużego potencjału inwestowania w tym kraju. Wszystkie spotkania odbyły się na wysokim szczeblu ministerialnym w przyjaznej atmosferze wykazując duże zainteresowanie ze strony Mozambiku rozwojem współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej i kulturalnej z Polską.
Z tych spotkań można wnioskować, że w Mozambiku istnieją wyraźne realne możliwości współpracy pomiędzy obydwoma krajami.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl