Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Dwudziesty pierwszy premier Kanady               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
28-08-2010

 

15-10-2008

 

04-12-2007

  Powraca konflikt Iran-Kanada

14-12-2006

 

09-02-2006

 

14-08-2003

  Historyczne zmiany w ustroju Kanady

21-04-2003

  Koniec z separatyzmem w Quebecu

+ zobacz więcej

Dwudziesty pierwszy premier Kanady 

14-12-2003

  Autor: Marek Grabowski

W piątek 12 grudnia 2003 r. Paul Martin został dwudziestym pierwszym premierem Kanady.  Zgodnie z kanadyjskim zwyczajem, uroczystość zaprzysiężenia odbyła się w Rideau Hall, siedzibie gubernator generalnej Kanady Adrienne Clarkson. W trakcie uroczystości nowy premier mówił : "To wielki dzień dla mnie... Jestem bardzo entuzjastycznie nastawiony i bardzo dumny z mojego Gabinetu".

 

 

Paul Martin, urodzony w sierpniu 1938 roku w Windsor w Ontario. Dzieciństwo spędził w Ottawie, wzorując się na swoim ojcu, który był "szarym" członkiem parlamentu z ramienia Liberalnej Partii Kanady. Ojciec wysłał go do szkoły francuskojęzycznej, lecz w domu rozmawiano po angielsku. Jego pierwszą stycznością z polityką były wyjazdy z ojcem do swojego okręgu wyborczego w Windsorze. Już jako dziecko, Paul Martin miał wiele energii, wspomina ojciec. Bójki w szkole były czymś "zwyczajnym" w życiu Martina Juniora. W okresie Zimnej Wojny, Martin rzucał kamieniami w ambasadę sowiecką, tłumacząc swoje zachowanie reakcją na atmosferę czasów.
Paul Martin studiował na Uniwersytecie w Toronto, gdzie był bardzo popularny i był "big party guy", jak mówi jego siostra Mary Anne.
Gdy po raz pierwszy wygrał wybory do Parlamentu w swoim okręgu, był prawdziwą enigmą. Jego przemówienia były przerażające, niezręcznie prezentował się w mediach. Za czasów rządów premiera Jeana Chretiena był ponad 9 lat ministrem finansów. Jego rozwiązania budżetowe zaprocentowały wzrostem rozwoju państwa, zmniejszeniem o 42 miliardy dolarów deficytu Kanady.
Gdy premier Chretien rok temu ogłosił, iż pod koniec 2003 r. zakończy swoją czterdziestoletnią karierę polityczną, Paul Martin rozpoczął przygotowania do zdobycia przewodnictwa w Liberalnej Partii Kanady, a przez to stania się kolejnym premierem Kanady. W listopadzie br. odbyły się w partii wybory na szefa partii. Martin uzyskał 93% głosów i stał się liderem partii.
 Nowy premier w trakcie ceremonii zaprzysiężenia przedstawił swój nowy Gabinet składający się z 39 ministrów. Pomimo zapowiadanych szerokich zmian w rządzie, Martin pozostawił 15 ministrów z rządu Jeana Chretiena. Jednym z głównych jego celi ponowne zaangażowanie Kanadyjczyków w życie polityczne, a także zmiany w funkcjonowaniu kanadyjskich struktur federalnych. Zapowiedział także, iż tzw. "backenchers" (członkowie parlamentu siedzący w ostanich, górnych ławach, nie mający ważniejszych funkcji w parlamencie), będą mieli teraz większą możliwość wpływania na prace rządu i komisji.
 Jak Kanadyjczycy oceniają nowego premiera ? Za pewne wielu przyzwyczaiło się do 10 lat rządów Jeana Chretiena, za których Kanada siedmiokrotnie była uznana przez ONZ "najlepszy miejscem do życia" na świecie. Paul Martin to znakomity ekonomista, więc raczej nie może być obaw, iż spadnie status i dobrobyt w Kanadzie. Z pewnością wkrótce poznamy inne zdolności nowego premiera w przewodzeniu rządem drugiego pod względem wielkości państwa na świecie.

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl