Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Drugi dzień włoskiego referendum.               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
17-12-2009

 

01-09-2008

 

24-07-2008

 

06-05-2008

 

15-04-2008

  Berlusconi po raz trzeci

14-02-2008

 

09-07-2007

 

+ zobacz więcej

Drugi dzień włoskiego referendum. 

26-06-2006

  Autor: MA

O godzinie 22 w niedzielę zakończyło się we Włoszech głosowanie w pierwszym dniu referendum w sprawie ustawy o rewolucyjnej zmianie konstytucji. Do tej pory głosy oddało 34,6 procent uprawnionych.

 

 

Rezultat głosowania będzie wiążący bez względu na frekwencję. Lokale wyborcze są otwarte jeszcze w poniedziałek w godzinach od 7 do 15.


Ustawa została przyjęta przez parlament poprzedniej kadencji w zeszłym roku z inicjatywy separatystycznej Ligi Północnej. Przewiduje ona przekazanie znacznej części uprawnień władzom poszczególnych regionów kraju w takich dziedzinach, jak oświata, służba zdrowia i administracja publiczna, a także istotne wzmocnienie pozycji premiera i zmniejszenie liczby parlamentarzystów.


Referendum budzi ogromne emocje, gdyż obywatele muszą zdecydować o losie ustawy iście - jak się podkreśla - rewolucyjnej, bo zmieniającej aż 53 artykuły konstytucji Republiki Włoskiej i dotyczącej kompetencji wszystkich organów władzy od prezydenta po premiera, obie izby parlamentu i regiony.

dyby poprawki zostały wprowadzone, największe uprawnienia w państwie miałby premier, któremu przyznano by prawo rozwiązywania Izby Deputowanych oraz powoływania i odwoływania ministrów, co obecnie należy do kompetencji prezydenta. Nie byłoby już głosowania nad wotum zaufania dla nowego rządu, lecz tylko nad jego programem. Wraz z dymisją premiera kończyłaby się automatycznie kadencja Izby Deputowanych.

Kolejna zmiana w konstytucji to zmniejszenie liczby członków Izby Deputowanych (z 630 do 518 ) oraz obniżenie wymaganego wieku, by móc zasiadać w niższej izbie parlamentu (z 25 do 21 lat). Senatorów ma być 252 zamiast 315 i muszą mieć oni ukończonych 25 lat (obecnie - 40 lat).

Referendum jest ważnym politycznym testem dla centrolewicowej koalicji rządowej premiera Romano Prodiego, która nawołuje do głosowania na "nie" argumentując, że wprowadzenie zmian w życie pochłonęłoby wiele miliardów euro z budżetu. Ustawy o zmianie konstytucji broni natomiast centroprawicowa opozycja pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego, za rządów którego została przyjęta.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl