Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Zachodnie media o sytuacji w Polsce               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
10-07-2006

 

08-07-2006

  Marcinkiewicz kandydatem PiS na prezydenta stolicy?

07-07-2006

 

27-02-2010

 

14-10-2009

 

16-07-2009

 

02-07-2008

  Odchodzi kolejny minister

+ zobacz więcej

Zachodnie media o sytuacji w Polsce 

08-07-2006

  Autor: Kamil Świętoń
Cała władza trafi nad Wisłą w ręce bliźniaków, co jest wydarzeniem bez precedensu w europejskiej polityce – tak zachodnie media komentują transfer premierów.

 

 

"Times" [Wielka Brytania]
„Polityczny kryzys w Polsce wywindował na szczyt władzy braci bliźniaków”. Dziennik zauważa, że Jarosław Kaczyński przejmie urząd premiera od Kazimerza Marcinkiewicza, kładąc tym samym kres trwającym od tygodni gorzkim sporom wewnętrznym w partii Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński chciał uniknąć objęcia stanowiska premiera, jednak "obecny kryzys nie pozostawił mu wyboru: bez niego prawicowy konserwatywny sojusz byłby skazany na upadek" dodając, że obecne władze Polski stały się już "najbardziej kontrowersyjnymi w regionie", przede wszystkim ze względu na "wojowniczy nacjonalizm i przywiązanie do wartości katolickich”.

"Independent" [Wielka Brytania]
"W oświadczeniu partii nie przedstawiono powodów odejścia Marcinkiewicza, a sam ustępujący premier nie skomentował decyzji. Obserwatorzy twierdzą jednak, że Marcinkiewicz zapłacił taką cenę za przeciwstawienie się Kaczyńskim, którzy oczekiwali, że będzie ściśle realizować ich linię. (…) Wywodzący się z bardziej umiarkowanego skrzydła partii Marcinkiewicz zyskiwał w Polsce coraz większą popularność i zajmował coraz bardziej niezależne stanowisko. W ostatnich miesiącach wszedł jednak w spór z braćmi Kaczyńskimi w sprawie obsady różnych stanowisk w rządzie".

BBC News [Wielka Brytania]
To medium spekuluje, iż powodem rezygnacji Marcinkiewicza były coraz ostrzejsze różnice zdań między nim a liderem partii PiS.

"Corriere della Sera" [Włochy]
"Cała władza dla bliźniaków Kaczyńskich". „Wendeta w partii rządzącej". Tak więc Polska będzie miała na szczytach władzy braci bliźniaków, znanych także z tego, że jako chłopcy wystąpili w filmie".

MDR [Niemcy]
Ta niemiecka telewizja podkreśliła w sobotę, iż objęcie przez Jarosława Kaczyńskiego stanowiska premiera będzie oznaczało, że dwa najwyższe stanowiska państwowe w Polsce znajdą się w rękach jednej rodziny. Według MDR, w Polsce powstaje układ władzy "bez precedensu w Europie".

„Der Spiegel” [Niemcy]
Gazeta powołując się na anonimowych obserwatorów politycznych pisze, że Marcinkiewicz już od dawna przeszkadzał braciom bliźniakom w realizacji ich politycznych projektów. Szef rządu miał od dawna związane ręce - dodaje tygodnik, podkreślając, że "to szef PiS uważany jest za mocnego człowieka".

"Le Figaro" i "Le Monde" [Francja]
Francuskie dzienniki oceniają, że jeśli Jarosław Kaczyński zostanie premierem, postąpi wbrew zapowiedzi z października, kiedy zapowiadał, że w przypadku zwycięstwa jego brata Lecha w wyborach prezydenckich, na pewno nie stanie na czele rządu. Zastanawiając się nad powodami odwołania premiera Marcinkiewicza dzienniki wskazują jego popularność. "Le Monde" przypomina przy tym sylwetki obu braci Kaczyńskich, zamieszczając na stronach internetowych artykuł z października zeszłego roku zatytułowany "Dwie kaczki".

Przy opracowaniu powyższego przeglądu prasy korzystałem z artykułu PAP i portalu Interia.

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl