60 proc Polaków przeciwko ostatnim zmianom w rządzie

10-07-2006

Autor: MA

"Dziennik": Po konferencji Jarosława Kaczyńskiego CBOS przeprowadziło sondaż. Wynika z niego, że większości z nas nie podoba się odejście ze stanowiska premiera najpopularniejszego polskiego polityka Kazimierza Marcinkiewicza.

Na pytanie: "Czy Jarosław Kaczyński to polityk, który nadaje się czy też nie do roli premiera?" 60 proc. respondentów odpowiedziało, że nie nadaje się, 26 proc, że nadaje się, a 14 proc., że trudno powiedzieć.

Odpowiedzi na pytanie: "Czy premier Jarosław Kaczyński będzie lepszym, czy gorszym szefem rządu niż Kazimierz Marcinkiewicz?" odpowiedzi były następujące: 55 proc. - gorszym, 10 proc. - lepszym, 17 proc. - ani lepszym ani gorszym, 18 proc. - trudno powiedzieć. Czy PiS straci, czy zyska na wymianie premiera? Na to pytanie 49 proc. ankietowanych odpowiedziało, że straci, 12 proc., że zyska, 23 proc. że nic się nie zmieni i 16 proc. - trudno powiedzieć.

Ostatnie pytanie brzmiało: "Czy to dobra sytuacja, że premierem i prezydentem są bracia Kaczyńscy?". Odpowiedzi: nie powinni 67 proc., nie ma w tym nic złego - 26 proc., trudno powiedzieć 7 proc.

Tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (większością 64 proc.) dobrze oceniają nominację Jarosława Kaczyńskiego, prezesa tej partii, na stanowisko premiera. Tylko oni są przekonani, że to dobrze, że dwaj bliźniacy będą rządzić Polską (62 proc.). Także oni - oraz ich koalicjanci z Samoobrony - uważają, że Polska zyska na tej zmianie (52 proc.). Wynika to z sondażu przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej" 9 lipca przez PBS DGA.

Poza elektoratem PiS opinie o zmianie premiera są zdecydowanie negatywne. Większości Polaków nie podoba się też, że krajem będą rządzić bliźniacy.

Wyborcy PiS uważają, że na wymianie premiera zyska i PiS, i sam Jarosław Kaczyński. Reszta społeczeństwa sądzi zaś, że nie przyniesie to korzyści nawet partii rządzącej i jej prezesowi.

We wczorajszym badaniu PBS DGA dla "Faktów" TVN jedynie 5 proc. respondentów uznało, że Jarosław Kaczyński będzie lepszym premierem niż Kazimierz Marcinkiewicz. 52 proc. sądziło, że lepszy był Marcinkiewicz, zaś 11 proc. oceniło obu tak samo (reszta nie miała zdania).

Połowa respondentów uznała w tym badaniu także, że Kazimierz Marcinkiewicz powinien kandydować na prezydenta Warszawy, jednak aż 30 proc. chciałoby, by opuścił PiS.

Wśród zwolenników PO za odejściem z PiS Marcinkiewicza było aż 58 proc. badanych. Zapewne chcieliby, by przyłączył się do Platformy.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.