REPUBLIKA GRUZJI – wybory prezydenckie
data: 4 stycznia 2004 r.
do obsadzenia: urząd prezydenta kraju na 5-letnią kadencję
WYNIKI:
Micheil Saakaszwili (Nowy Ruch Narodowy) 96%
Teimuraz Szasziaszwili 1,9%
Roin Liparteliani 0,3%
Zaza Sicharulidze 0,2%
Kart’los Garibaszwili (Gruzińscy Adwokaci) 0,2%
Zurab K’elechsaszwili (Mdzleweli) 0,1%
przeciw wszystkim 0,3%
frekwencja 82,8%
W SKRÓCIE: przedterminowe wybory prezydenckie zostały rozpisane po bezkrwawej rewolucji z listopada 2003 r. Obalony prezydent Eduard Szewardnadze przyznał, że zagłosował na przywódcę opozycji Micheila Saakaszwilego, który był zresztą stuprocentowym faworytem wyborów. Jedynym człowiekiem, mogącym być dla niego konkurencją był dawny gubernator Imeretii oraz mer miasta Kutaisi Teimuraz Szasziaszwili. Reszta kandydatów była dość egzotyczna i nieznana szerszemu gronu wyborców. Siódmy kandydat, były minister bezpieczeństwa Igor Giorgadze nie został zarejestrowany, ponieważ nie dostarczył Centralnej Komisji Wyborczej dowodów na odpowiednio długie zamieszkanie w kraju. Największą niewiadomą wyborów była frekwencja, która musiała osiągnąć co najmniej 50%, aby wybory zostały uznane za ważne – tym bardziej, że do bojkotu wezwała Partia Pracy Szalwy Natelaszwilego. Wybory nie zostały przeprowadzone w Abchazji i Osetii Południowej, które de facto oderwały się przy rosyjskiej pomocy od Gruzji po wojnie domowej w 1993 r. Obawy istniały też w przypadku Adżarii, jednak w końcu jej prezydent Aslan Abaszidze zdecydował się na przeprowadzenie wyborów na terenie swojej republiki.
WYSPY OWCZE (autonomiczna część Danii) – wybory parlamentarne
data: 20 stycznia 2004 r.
do obsadzenia: 32 miejsca w Izbie (L?gting) na 4-letnią kadencję
WYNIKI:
Partia Republikańska (Tjódhveldisflokkurin) 21,7%, 8 mandatów
Partia Unionistyczna (Sambandsflokkurin) 23,7%, 7 mandatów
Partia Socjaldemokratyczna (Javnadharflokkurin) 21,8%, 7 mandatów
Partia Ludowa (Fólkaflokkurin) 20,6%, 7 mandatów
Partia Centrowa (Midhflokkurin) 5,2%, 2 mandaty
Partia Samorządowa (Sjálvstýrisflokkurin) 4,6%, 1 mandat
inni 2,4%, bez mandatu
W SKRÓCIE: wstępne wyniki wskazywały, iż zwycięstwo w wyborach odniosła dotychczasowa koalicja FF/TF/SSF/MF. Okazało się jednak, iż jej odtworzenie jest niemożliwe z uwagi na spór, jaki doprowadził do rozpisania wyborów. Republikanie odmówili współpracy z pełniącym urząd od 1998 r. premierem Anfinnem Kallsbergiem (FF) po publikacji książki, w której został on oskarżony o malwersacje finansowe. W konsekwencji władzę przejęła, w odróżnieniu od poprzedniej niedążąca do secesji od Danii, koalicja JF/SF, do której dokooptowano prosecesjonistyczną Partię Ludową ustępującego premiera Kallsberga. Nowym szefem gabinetu został lider socjaldemokratów Jóannes Eidesgaard. Jego rząd raczej nie będzie podejmował poważniejszych działań w celu oderwania wysp od Danii, w której kompetencji pozostają sprawy zagraniczne, obronne i bezpieczeństwa.
źródła: CNN, DR Nyheder, ElectionWorld, IFES, interia.pl, Psephos, Rzeczpospolita, Sak’art’welos Centraluri Saarczewno Qomisia