Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w Europie i na świecie / Rok Polski na Ukrainie               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-01-2012

  Azyl w Czechach?

13-11-2010

 

31-10-2010

 

07-08-2010

 

29-05-2010

 

12-05-2010

 

01-05-2010

  Prezydent Ukrainy utraci stanowisko?

+ zobacz więcej

Rok Polski na Ukrainie 

10-02-2004

  Autor: Piotr Kuspyś

Rok 2004 jest szczególnym okresem w stosunkach ukraińsko-polskich. Aby jeszcze bardziej zbliżyć społeczeństwa i zacieśnić współpracę na wszystkich możliwych płaszczyznach ogłoszono obecny rok Rokiem Polski na Ukrainie. Jednostką bezpośrednio odpowiadającą za organizację i realizacje przedsięwzięcia jest Instytut Adama Mickiewicz w Kijowie, zaś ze strony ukraińskiej – Kancelaria Prezydenta.

 

 

W związku z tym 27 stycznia Leonid Kuczma podpisał rozporządzenie „O przeprowadzeniu Roku Polski na Ukrainie”. Celem owego dokumentu jest pogłębienie partnerstwa strategicznego oraz wzmocnienie kontaktów gospodarczych i humanitarnych. Prezydent powołał także Komitet organizacyjny, który wraz z Gabinetem Ministrów (Rada Ministrów) ma za zadanie czuwać nad przebiegiem Roku Polski na Ukrainie. Administracja centralna jak i lokalna, zgodnie z rozporządzeniem, mają zabezpieczyć pomyślną realizację kalendarza Roku również jeśli chodzi o stronę finansową. Telewizja państwowa jak i radio otrzymali szereg instrukcji, aby na bieżąco i jak najszerzej transmitować materiał z organizowanych przedsięwzięć Roku Polski.

W ramach ośmiomiesięcznej promocji Polski na Ukrainie zostaną zorganizowane różnego rodzaju imprezy kulturalne i gospodarcze. Oficjalne otwarcie Roku Polski na Ukrainie nastąpi 1 kwietnia w Kijowie. Uroczystościom tym będą przewodzić prezydenci obydwu krajów.

Wstępnie wiadomo, iż rok ma się rozpocząć koncertem muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Program będzie opierać się na zasadniczych wątkach, którymi jest: Witolda Gombrowicz, Brunon Schulz i Jerzy Giedroyc wraz paryską "Kulturą". Podobne plany snują organizatorzy Roku wokół twórczości Jarosława Iwaszkiewicza i urodzonego 100 km od Kijowa Karola Szymanowskiego. Uwzględniono również Krym Mickiewicza i Krzemieniec Słowackiego. Planowane jest także otwarcie Muzeum Mickiewicza w Kijowie, zaś w Narodowej Operze Kijowskiej odbędzie się premiera "Strasznego dworu" Moniuszki. Nawiązaniem do współczesnej twórczości ma być udział polskich dzieł w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kijowie.

Zgodnie z wstępnymi ustaleniami następny rok 2005 będzie Rokiem Ukrainy w Polsce. Niezależnie od ilości organizowanych przedsięwzięć można już dzisiaj stwierdzić, że wzajemna wymiana tym co się nazywa polskie lub ukraińskie z pewnością przyczyni się ku pogłębieniu ukraińsko-polskiej kooperacji.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl