Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w Europie i na świecie / Wizyta premiera Litwy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
16-10-2010

 

21-08-2010

  Pierwsza wizyta Komorowskiego

11-03-2010

  Prezydent na Litwie

21-01-2010

 

12-07-2009

 

18-05-2009

 

17-05-2009

  Wybory na Litwie

+ zobacz więcej

Wizyta premiera Litwy 

11-08-2006

  Autor: Marcin Łapczyński

Z jednodniową wizytą roboczą w Warszawie przebywał w czwartek, 27 lipca, premier Litwy Gediminas Kirkilas. Była to pierwsza zagraniczna podróż nowego szefa litewskiego rządu. W czasie wizyty, oprócz rozmów dwustronnych z premierem Jarosławem Kaczyńskim, litewski polityk spotkał się także z marszałkami Sejmu i Senatu, z prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz władzami koncernu PKN Orlen i litewskimi przedsiębiorcami.

 

 

Podczas spotkania w Belwederze obie delegacje omówiły kwestie m.in. projektów mostu energetycznego, Via Baltica i Rail Baltica a także problemów mniejszości narodowych i współpracy międzynarodowej. Rozmawiano także o bezpieczeństwie energetycznym i budowie gazociągu północnego.

Podczas krótkiego briefingu prasowego premier Kirkilas zapewnił, że mimo zmiany rządów strategiczne partnerstwo między Polską a Litwą będzie kontynuowane. Wcześniej była to współpraca ściśle polityczna – mówił litewski gość – teraz skoncentrujemy się na konkretnych projektach. Premier Kirkilas wysoko ocenił fakt przejęcia przez PKN Orlen pakietu kontrolnego litewskiego Mažeikių Nafta i zaprosił stronę polską do udziału w budowie trzeciego reaktora w litewskiej elektrowni atomowej oraz do budowy mostu elektroenergetycznego. Według premiera taki most połączyłby sieć energetyczną Litwy z sieciami Unii Europejskiej, a Polsce pozwoliłby na sprzedaż swoich nadwyżek.

Nie zabrakło również kwestii mniejszości polskiej na Litwie i problemu pisowni polskich nazwisk. Premier Kirkilas obiecał dalsze prace nad nowym projektem regulującym tą kwestię. Dotychczasowy projekt został zakwestionowany przez litewski Trybunał Konstytucyjny jako niezgodny z konstytucją. Nowy projekt zakłada pisanie nazwisk w dokumentach i po litewsku i po polsku. Jest to kwestia do załatwienia. Nie rozumiem jednak, dlaczego to trwa tak długo – podsumował premier Kaczyński.

Obaj premierzy zapowiedzieli dalsze rozmowy i częstsze kontakty ministerstw spraw zagranicznych oraz gospodarki.

Nie potwierdziły się obawy największego litewskiego dziennika „Lietuvos rytas”, który przed wizytą napisał, że może to być spotkanie nie przypominające dotychczasowych spotkań. Dziennik dodał, że stosunki litewsko-polskie mogą w najbliższym czasie stać się największym problemem litewskiej dyplomacji.

Pięćdziesięcioczteroletni socjaldemokrata Gediminas Kirkilas stanął na czele nowego litewskiego rządu na początku lipca. Po dymisji premiera Algirdasa Brazauskasa na początku czerwca na Litwie trwały gorące rozmowy koalicyjne. Dotychczasowemu ministrowi finansów, Zigmantasowi Balčytisowi nie udało się uzyskać wotum zaufania i stworzyć nowej koalicji. Prezydent Valdas Adamkus powierzył misję stworzenia rządu ministrowi obrony Gediminasowi Kirkilasowi. W skład nowej, mniejszościowej koalicji weszły cztery partie – oprócz socjaldemokratów także partia chłopska, centralliberałowie oraz partia obywatelska.

Na zdjęciu: briefing premierów Litwy Gediminasa Kirkilasa i Polski Jarosława Kaczyńskiego. Fot. autor.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl