Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Wywiad z Andrzejem Potockim, posłem Unii Wolności               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Wywiad z Andrzejem Potockim, posłem Unii Wolności 

10-11-2003

  Autor:

Andrzej Potocki1. Dlaczego Unia tak słabo się reklamuje?

Nie sądzę, że można taki zarzut Unii postawić. Kampania Unii jest widoczna lepiej, niż innych ugrupowań. Pytanie tylko, czy kampania reklamowa to wszystko, czego oczekują wyborcy. Moim zdaniem, ważniejsze jest, że Unia po okresie zastoju odżyła i znów jest partią z pomysłami, z inicjatywą i z energią konieczną do pracy.

 

 

2. Czy nastąpią zmiany w kierownictwie partii, może to zwróciłoby was bardziej w kierunku na centrum?

Zmiany już nastąpiły - odeszli od nas poszukiwacze szybkich karier, zostali ludzie, którzy rzeczywiście chcą partii centrowej, skupionej na rozwiązywaniu problemów kraju i ludzi. Unia jest coraz młodsza, większość ludzi, którzy dziś do nas przychodzą, ma poniżej 30 lat. Dla nich ideologia liczy się mniej niż rzetelność i uczciwość.

3. Czy rzeczywiście macie kogoś w UW na etacie od wymyślania tych wszystkich bzdurnych Funduszy, Rzeczników i Agencji co to mają nam zrobić dobrze? W ciągu ostatniego roku to chyba ze cztery takie bąki żeście w świat puścili, na szczęście bez echa, choć jak mawiał S.Kisielewski, bodajże, "wymyślgłupotę - socjaliści to zrealizują".

A to proszę socjalistów pytać, zwłaszcza tych z AWS i z Platformy Obywatelskiej, którzy je powoływali a teraz nimi dowodzą. My wymyśliliśmy tylko Fundację Edukacji Narodowej po to, by nie pozwolić zmarnować publicznych pieniędzy na tzw. "uwłaszczenie".

4. Co sądzi Pan o Platformie Obywatelskiej i Pańskich kolegach którzy odeszli z UW do PO ?

Każdy ma prawo szukać własnej drogi. Jeżeli wyborcy akceptują posłów, którzy co 4 lata startują z innej partii (rekordzista jest już w dziewiątej), to nic na to nie poradzę. Najlepiej to podsumować cytatem z gazety opisującej prawybory PO w Lublinie: "Kandydat pytany o program, apelował do dziennikarzy o cierpliwość". Jeśli więc komuś starcza cierpliwości, niech wierzy w partię, która rozpadnie się w miesiąc po wyborach na SKL, UPR i KLD.

Czy sam Pan nie myslal o przejsciu do Platformy Obywatelskiej , gdzie szansa na sukces w wyborach jest o wiele wieksza ?

Dziękuję za taki sukces. Dla mnie sukcesem jest to, że mi ludzie ufają i wiedzą, że nie zmieniam poglądów co miesiąc. Wolę pracować z ludźmi Unii Wolności - zwłaszcza w trudnych chwilach - to kwestia zaufania.

6. Dlaczego UW nie potrafi dostosować swojego wizerunku medialnego do oczekiwań wyborców?

Nie mam takiego przekonania. Myślę, że to w dużej mierze efekt nieprzychylności niektórych mediów do Unii - proszę zobaczyć w jaki sposób przedstawia nas np. TVN, rządzony przez p. Lisa - zwolennika partii Platforma. Cokolwiek zrobimy - źle. Wszystko można ośmieszyć, jeśli się chce, nawet Mazowieckiego. Polsat na przykład wydał dyspozycję, żeby w ogóle Unii nie pokazywać. Jak tu więc mówić o dostosowywaniu wizerunku do oczekiwań?

7. Jakby pan ocenił fakt aresztowania liderow listy UW w Łodzi i jakie konsekwencje zamierza Unia Wolności wyciągnąć wobec obydwu panów?

Obaj zostali natychmiast zawieszeni we wszystkich prawach członków Unii i skreśleni z list. Jeśli okażą się winni, czeka ich też Sąd Koleżeński.

8.Czy już się Pan pogodził z myślą, że w przyszłym parlamencie nie będzie miejsca dla UW i co w związku z tym zamierza Pan robić w ciągu najbliższych 4 lat ?

Nie piszę scenariuszy na ewentualność porażki. Póki można, walczę o jak najlepszy wynik dla siebie i Unii. Mam nadzieję, że z dobrym skutkiem.

9.Co Pan sądzi o zarobkach Prezesa NBP i członków Rady Polityki Pieniężnej ?

Na tle zarobków w bankowości ich zarobki są średnio wysokie, ale ponieważ pochodzą z kieszeni podatnika, głosowałem za ich obniżeniem. Uważam jednak, że Sejm nie jest od ustalania niczyich pensji - powinien to robić Prezydent.

10.Czy uważa Pan, że TV publiczna rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków (czyt. obiektywnego przekazu informacji)?

Nie, myślę, że TVP działa jak sztab wyborczy swoich politycznych dysponentów - PSL i SLD.

11. Czy przywódcy UW mają świadomość, że utracili swój centrowy, demokratyczny i inteligencki lektoratprzesuwając punkt ciężkoci w kierunku ortodoksyjnych liberałów gospodarczych ? że oderwali się od bazy ?Jeżeli tak, to na co dalej liczą ? Powrót do źródeł ?

Ci, którzy ciągnęli nas w stronę UPR już się przesiedli na Platformę. Unia jest w najlepszym momencie, żeby starać się odzyskać swój tradycyjny elektorat. Mam nadzieję, że ostatnie tygodnie dobrze to pokazują.

12. Co zamierza Unia Wolności, jeżeli dostanie sie do Sejmu, zdziałać w sprawie monopolu TPSA, w sprawie powszechności dostępu do internetu ? Czy nadal będziemy zdani na monopol TPSA i wysokie ceny za połączenie z internetem ?

Złożyliśmy odpowiednie projekty ustaw Marszałkowi Sejmu już parę miesięcy temu. Teraz ruch w jego rękach. Demonopolizacja TPSA jest powiązana z kwestią jej prywatyzacji. Natomiast obniżenie VAT można zrobić w parę tygodni, jak przewiduje nasz projekt ustawy.

13. Dlaczego, za czasow rządów koalicji UW-AWS, nie zrobiono nic w sferze komunikacji, czyli np. PKP , gdzie jakość usług jest coraz niższa a koszt coraz większy ?

Zadłużenie PKP zostało znacznie zredukowane, a sama firma oczyszczona z różnych spółek, które nieźle żyły na koszt pasażera. Niestety, na całym świecie przewozy pasażerskie są coraz droższe i muszą być dotowane na tyle, na ile państwo na to stać. Trzeba było zlikwidować część linii, które nie miały żadnego uzasadnienia ekonomicznego, chociaż to budzi zawsze pewne protesty. PKP musi przygotować się do częściowej prywatyzacji. Ale jeśli ktoś pisze o coraz niższej jakości usług, to widać, że nie podróżował koleją 5 czy 10 lat temu.

14. Po ewentualnym wejściu UW do Sejmu, z kim prędzej stworzycie koalicje ? z partiami: PO wraz z PiS czy może z samą SLD ? Czy może tym razem nie zechcecie wejść do żadnej koalicji ?

Zobaczymy, jaki będzie ten Sejm. Partia PO nie przetrwa pierwszych miesięcy, ale jeśli tak, to będzie pierwsza w kolejce do ręki SLD, jak w Warszawie. Jeżeli SLD przekroczy 50% miejsc w Sejmie, o żadnych koalicjach nie będzie mowy - z nami, czy bez nas. Co do "Prawa i Sprawiedliwości" trudno mi cokolwiek powiedzieć - nie znamy ani ludzi ani programu.

15. Wybory tuż, tuż ..co UW ma zamiar zrobić, by zwiększyć swoją popularność i wznieść się w sondażach na wyższe miejsce, bo teraz jesteście partią, która nawet nie przekracza progu wyborczego wynoszącego 5%.

Już wyżej o tym mówiłem - musimy odbudować zaufanie tych, którzy czuli się rozczarowani dotychczasową Unią.

16. Bardziej cenionym dla Pana politykiem jest Leszek Miller czy moze Andrzej Lepper ?

Dziwny żart - czy wolę szpinak czy tran...

17. (od redakcji e-Polityka) Co sądzi Pan o naszym Vortalu Politycznym e-Polityka ( http://e-polityka.pl ) ?

Nigdy dosyć rzetelnej politycznej informacji!

Dziękujemy za wywiad.

Wywiad z dnia 4.07.2001

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl